И зкуственият подсладител аспартам и неговите производни са безопасни и не представляват заплаха за здравето, смята Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ).
Откакто аспартамът е влязъл в употреба в хранителната индустрия през 80-те години, редица медицински изследвания поставят безопасността му под съмнение. Около него се въртят много теории на конспирацията – от поведенчески аномалии при децата, до увреждане на черния дроб и причинаване на рак.
Всички те се опровергават от детайлен анализ на съществуващите научни изследвания на аспартама, направен от експерти на ЕОБХ. От агенцията декларират, че не са оставили необърнат камък в търсенето на рискове за здравето. В крайна сметка аспартамът, който е известен и като Е951, е безопасен за консумация в определени граници, съобщават от ЕОБХ.
Около 200 пъти по-сладък от захарта, нискокалоричният подсладител се използва в много хранителни продукти и безалкохолни напитки.
Безопасната дневна доза (БДД) е около 40 милиграма на килограм телесно тегло за един ден. Това се равнява на около 2800 милиграма за възрастен с нормално тегло. За дете на 3 години дозата е около 600 милиграма. За да се превиши дневната доза, трябва да се консумират извънредни количества продукти с аспартам, редовно и за дълъг период от време.
Аспартамът е опасен за здравето само на хората, които страдат от рядкото генетично заболяване фенилкетонурия.
Европейският орган по безопасност на храните е независима европейска агенция, финансирана от бюджета на ЕС, която прави оценка на риска по отношение на безопасността на храните и фуражите и предоставя независими научни консултации за съществуващи и възникващи рискове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!