Огромни залежи от редки минерали, много важни при производството на високотехнологични продукти, са били открити на дъното на Тихия океан и могат да бъдат извлечени оттам в готов вид, съобщи Ройтерс, като се позова на японския бизнес ежедневник "Никей".
Според вестника, който цитира изследване на японски учени, подводните залежи се оценяват на 100 млрд. тона.
Това е хиляди пъти повече известните залежи на сушата, които при това са концентрирани предимно на територията на Китай, Русия.
Новооткритите залежи се разпростират на 11 млн. кв. км - територия, 30 пъти по-голяма от самата Япония и при това находището е под международни води.
Концентрацията е много голяма - само 1 кв. км от залежите могат да осигурят 1/5 от сегашното глобално годишно потребление, казва Ясухиро Като, доцент в Университета в Токио.
Откритието е направено от екип изследователи от японската агенция за океанско-земни науки и технологии, ръководен именно от Като.
Учените открили минералите в морска кал, извлечена от 78 места на дълбочини от 3500 до 6000 м.
Китай, от където идват 97% от доставките на редкоземни минерали в света, затяга търговията с тези суровини, които се използват във високотехнологичната електроника, магнитите и батериите.
Действията на Пекин будят безпокойство по света и предизвикват покачване на цените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!