Въпреки че те развили само малко по-силни мускули, не се нуждаели от повече храна и на практика не били с нищо по-различни (най-малкото външно), освен с голямата си издръжливост.
Изследването, публикувано в журнала Cell, може да помогне за създаването на лекарства, които да поддържат мускулите здрави на стари години, както и при болести, които отслабват мускулите.
Учените от университета на Лозана в Швейцария не са първите, които създават подобни "подобрени" мишки, но смятат, че конкретно тяхната работа дава много по-големи надежди за реални медицински решения при хората.
Миналата година Роналд Депино от Харвардския университет успя да върне младостта на стари мишки. В началото на експеримента кожата, мозъкът и дебелото черво на опитните животинки били като на 80-годишни пенсионери.
Докато предишни изследвания са целели преди всичко да се подобри начина, по който мускулите усвояват глюкозата - давайки им много повече сила, този експеримент залага на ген, който контролира начина на изгаряне на мастните киселини.
Това означава, че швейцарските мишки са успели да подобрят мускулната си дейност за по-дълъг период от време просто чрез горене на повече телесна мазнина.
И без да имат нужда от големи количества силна храна, които да поддържат нивото на глюкоза в организма им.
Когато мислим за глюкозата, мислим всъщност за спринтиращите мускули, докато ние говорим за мускули за маратон, отбелязват изследователите, цитирани от британския в. "Дейли телеграф".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!