Л уната е започнала да се формира до 65 милиона години по-късно, отколкото показват предишни изчисления.
Това сочат данните от изследване, което използва нов метод за калкулация на „рождения ден“ на единствения естествен спътник на Земята, предадоха Ройтерс и Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".
Според екип от планетолози от Франция, Германия и САЩ сблъсъкът на Земята с мегаастероид с размерите на Марс, довел до изхвърлянето на отломки в пространството и впоследствие до формирането на Луната, се е случил около 95 милиона години след "раждането" на Слънчевата система.
Новото откритие за произхода на Луната може да помогна за разгадаването на мистерията защо Луната и Земята са почти идентични на външен вид, смятат специалистите.
Откритието оспорва с точност от 99,9 процента някои предишни изчисления, според които довелият до образуването на Луната сблъсък се е случил между 30 милиона и 40 милиона години след формирането на Слънчевата система – преди около 4,6 милиарда години.
Новото изследване е базирано върху 259 компютърни симулации на еволюцията на Слънчевата система от първичен диск от "планетни ембриони" в орбита около Слънцето.
Програмите са симулирали сблъсъците и сливанията на малки тела, довели до формирането на съществуващите днес скалисти планети в Слънчевата система - Меркурий, Венера, Земята и Марс.
Новият метод за изчисляване на възрастта на Луната, определен от учените като "геоложки часовник", е първият, който не разчита на калкулацията и интерпретацията на естествен радиоактивен разпад на атомни ядра за определяне на възрастта, използвани в предишните оценки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!