П алеонтолози откриха в Китай фосил на странно морско праисторическо влечуго, подобно на птицечовка, съобщи Ей Би Си. Фосилът е на 248 млн. г.
Видът е наречен Eohupehsuchus brevicollis. Той принадлежи към група ранни морски влечуги от триаса, чиито представители са откривани единствено в провинция Хубей.
Влечугото е било дълго 40 см и е живяло в плитки води. То е далечен братовчед на ихтиозавъра.
Вероятно най-добрият жив аналог на това морско влечуго е австралийската птицечовка, каза проф. Риосуке Мотани от университета на Калифорния в Дейвис.
„Макар и да е много различно животно, черепът и човката му са като на патица без зъби. Тялото е било тежко, с дебели кости. Имало е и лопатки, с които е плувало през водата. Детайлите са различни, но като цяло прилича много на птицечовка“, добавя той.
Древната „птицечовка“ най-вероятно се е хранила с червеи и скариди – затова и има такава човка, с която „пресява“ седиментите по морското дъно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!