Можем ли да доверим финансите си на телефона
Източник: iStock

С мартфоните са неизменен спътник в ежедневието на милиарди хора по целия свят. Умните телефони вече изместиха доста други устройства като MP3 плейъри, дигитални фотоапарати, видеокамери и т.н. А сега имат и друга цел – да заменят и портфейла на своя притежател. В настоящата ситуация с епидемията от коронавирус, плащането чрез смартфона и изпращането на пари между потребителите, каквито възможности предлага А1 Wallet, e добър метод за предпазване от заразяване.

Не по-малко важна причина да изберете дигиталния портфейл на А1 е и това, че 1% от средствата, платени от потребителите на А1 Wallet на POS терминал или онлайн, ще бъдат дарени от А1 на Министерството на здравеопазването за подкрепа на българските лекари в борбата срещу COVID-19.

Тенденцията портфейлът да влиза в телефона вече се случва. Въпреки това едно от основните притеснения на потребителите е сигурността на данните им. Новините за мащабни хакерски атаки са редовно явление и често се съобщава за най-различни проблеми и пробойни в сигурността на операционни системи, платформи, сайтове и приложения.

На фона на всичко това е нормално човек да се замисли доколко е добра идея да използва смартфона си като портфейл и да му повери финансовите си данни. Всъщност, рискът не е чак толкова голям. Модерните смартфони разполагат с доста нива на сигурност, а приложенията за дигитален портфейл, като A1 Wallet например, имат и допълнителни защити – да се използва пръстов отпечатък вместо парола и други.

Разбира се, изисква се и известна проактивност от страна на потребителя. С малко допълнителни усилия и внимание, финансовите данни ще се „чувстват“ доста „комфортно“ и сигурно в телефона.

Източник: iStock

Банковите приложения в мобилните устройства имат предимство спрямо компютрите. През тях е по-сигурно и има по-малък риск за тайното изтегляне на зловреден файл или код, казва Кайл Марчини, експерт и анализатор от Javelin Strategy & Research пред NerdWallet.

Британската организация Which? също отбелязва, че не е трудно човек да защити добре финансовите данни в телефона си с минимални усилия. За целта трябва да се спазват някои елементарни правила и съвети.

Заключен и криптиран телефон

Версиите на Android и iOS от последните няколко години позволяват криптиране на данните в телефона. Apple дори имаше доста остър конфликт с американските власти защото отказа да им помогне да декриптират iPhone на заподозрян. Компанията казва, че и да иска, не може, защото така е направила технологията.

Криптирането на данните на телефона, както и добрата парола или ПИН код за достъп, прави нерегламентираното достигане до тях значително по-трудно и времеемко. Затова е силно препоръчително да се активира дори и човек да не използва телефона си за мобилни разплащания и е задължително, ако има дигитален портфейл.

Източник: iStock

Добра парола

Освен за отключване на телефона, потребителят трябва да има и сигурна парола за достъп до самото финансово приложение. Трябва да е парола, която не използва повторно никъде другаде.

Също така е добре паролата да комбинира големи и малки букви, цифри и да е общо поне десетина символа. Да, досадно е да се въвежда толкова дълга парола, но е доста по-сигурно.

Сигурна връзка

Източник: iStock

Силно препоръчително е финансовите приложения да не се използват чрез WiFi мрежи със свободен достъп. Макар връзката между приложението и сървърът да е криптирана, риск винаги има, а той е по-голям при отворените мрежи, където няма как да се знае кой се е свързал и с какво оборудване и познания може да прави опити да проследява трафика. Затова плащанията трябва да се правят посредством доверен, защитен WiFi или през собствената мобилна интернет връзка.

А когато се плаща на онлайн магазин например, важно е човек да е сигурен, че връзката също е криптирана. Това може да се разпознае чрез префикса https:// в полето за адреси на браузъра. При мобилните приложения тази проверка е по-трудна, но официалните приложения в Google Play Store и Apple Store обикновено имат такова задължително изискване, особено за плащания. В противен случай не са допускани изобщо до магазина.

Приложение вместо браузър

Тъй като при мобилните приложения има по-високи изисквания от Google и Apple, тяхното ниво на сигурност като цяло е по-добро от това на повечето интернет сайтове. Затова, когато има възможност да се използва приложението на даден онлайн магазин или пък банка, по-добре е да се разчита на него, а не на браузъра.

Телефон под око

Колкото и сигурна да е дигиталната защита, човек не трябва да забравя и физическата. Елементарното правило, че не трябва да оставяме телефона си без надзор, важи с особена сила, когато в него са и финансовите данни.

В това число влиза функцията за безконтактни плащания. NFC чипът на телефона трябва да е изключен, когато няма нужда от него. Също така човек не трябва да оставя телефона си на бюрото в офис или другаде, когато ще напусне помещението дори и за кратко.

Внимателно с линковете и прикачените файлове

Един от любимите трикове на хакерите – фалшиви имейли и сайтове с предварително заразени линкове и прикачени файлове, работи прекрасно и през смартфони. Затова не трябва да се отварят такива писма от непознати и недоверени податели, не само на компютъра, но и на телефона.

Внимателно с „отключените“ телефони

Смартфоните имат допълнителни защити на операционните си системи, но има начини те да бъдат деактивирани. Това е т.нар. jailbreak, чрез който се дава достъп до системното ядро. Методът е популярен сред по-големите фенове на технологиите, защото им дава повече възможности за модификация и персонализация на софтуера.

Това обаче прави телефоните и по-уязвими на хакерски атаки. Когато човек ще използва смартфона си и за дигитален портфейл, подобно „отключване“ може да улесни хакерите. Също така не трябва да се инсталират и приложения от непознати източници и неофициални онлайн магазини.

Ъпдейти, ъпдейти, ъпдейти

И това старо правило също е валидно. Потребителят трябва да поддържа всички приложения и операционната система на телефона си възможно най-актуални. Всеки ъпдейт обикновено идва с подобрения в сигурността, така че не трябва да се подценява и пропуска.

С тези семпли, но ефективни съвети, смартфонът ще бъде сигурен дом за личните финанси на всеки човек. А това ще му позволи да е удобен заместител на традиционния портфейл.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 28 минути

Това е едно от най-значимите събития в българската история

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 58 минути

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 1 час

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 2 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 2 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 3 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 3 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 3 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 3 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 4 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 11 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 11 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас