Колко се икономисва, ако изключите климатика
Skoda Kodiaq   
Източник: Skoda

М одерният автомобил е оборудван с редица системи, без които не бихме могли да си представим личното си превозно средство. Но всички тези системи използват енергия, а тя влияе пряко върху разхода на гориво. На фона на цените на горивата на бензиностанцията, въпросът с колко се вдига разходът при включен климатик, отново става актуален.

Енергията за бордовите системи в автомобила се черпи от генератор, който има пряка връзка с коляновия вал на двигателя: оборотите му се вдигат, с това и разходът на гориво. Но какви са конкретните цифри?

Тест, проведен от германския клуб ADAC, показва, че климатикът на Skoda Octavia използва толкова енергия, за генерирането на която се изразходва 0,43 л бензин в час.

Пестеливата страна на потребителя излиза на преден план и много често по българските магистрали виждаме хора, които карат със 130-140 км/ч и отворен прозорец(и).

Цените на колите растат, но има и такива, на които падат

Няма да коментираме факта, че в този случай не можеш да си чуеш собствените мисли. Но създадените зони с понижено налягане в автомобила оказва отрицателно влияние върху скоростта на движение. В резултат на това разходът на гориво се увеличава, дори може да надхвърли консумацията от климатика.

Руското издания „За рульом” е провел свой тест с дизелов Ford Focus 1,8 TDCi и бензинова Lada Kalina 1,6. При скорост на движение 90 км/ч, Kalina изразходва 5,5 л/100 км без климатик. Ако се отвори прозорец, разходът се качва с 0,1 л/100 км. Но при покачване на скоростта, разходът скача с повече. При 110 км/ч той се увеличава д 0,35 л/100 км, при 120 км/ч – с 0,5 л/100 км.

При дизеловия Ford Focus ситуацията е идентична. При 90 км/ч разходът се увеличава минимално, но при 120 км/ч и отворен прозорец – увеличението е с 0,4 – 0,5 л/100 км. При 130 км/ч обаче разходът скача с 0,6 – 0,7 л/100 км.

Кои са другите бордови системи, които черпят гориво – четете на CarMarket.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Светът на ръба на нови кризи: Най-горещите точки през 2026 година&nbsp;</p>

Горещите точки по света с най-висок риск от ескалация през 2026 г.

Свят Преди 2 часа

ACLED – глобален проект за мониторинг, който проследява политическото насилие и безредиците – идентифицира районите с най-голям риск от ескалация през 2026 г.

Пиян бяга от полицията и уби двама души в Нова Загора

Пиян бяга от полицията и уби двама души в Нова Загора

България Преди 3 часа

„Ауди“, управлявано от 28-годишен водач, не е спряло на подаден сигнал за спиране от полицейски екип

Зеленски отправи новогодишно обръщение към украинците

Зеленски отправи новогодишно обръщение към украинците

Свят Преди 5 часа

Зеленски: Вярваме в мира, борим се за него и работим, за да го постигнем

<p>Скандалите, които шокираха света през 2025 г.</p>

Скандалите, които шокираха света през 2025 г.

Свят Преди 5 часа

Между втория мандат на Доналд Тръмп и мащабните корупционни скандали, избухнали в различни части на света – с какво ще запомним 2025 г.

Тежка катастрофа стана в Благоевград

Тежка катастрофа стана в Благоевград

България Преди 6 часа

Единият автомобил е изхвърчал от пътя, има загинал

Си пожела Тайван в новогодишното си обръщение

Си пожела Тайван в новогодишното си обръщение

Свят Преди 7 часа

Си: Китайският народ от двете страни на Тайванския пролив е свързан

Дъщерята на Гала очаква второ дете

Дъщерята на Гала очаква второ дете

Любопитно Преди 8 часа

Това съобщи самата тя

Ердоган с предупреждение за Нова година

Ердоган с предупреждение за Нова година

Свят Преди 8 часа

В новогодишното си послание Ердоган посочи, че Турция наблюдава отблизо нарастващите провокации и заплахи

Путин: Искрено вярвам, че победата е близо

Путин: Искрено вярвам, че победата е близо

Свят Преди 8 часа

Президентът на Русия отправи новогодишно обръщение

Оперираха сърцето на Роберто Карлош след болки в крака

Оперираха сърцето на Роберто Карлош след болки в крака

Свят Преди 9 часа

Операцията по поставяне на катетър е продължила близо три часа поради възникнали усложнения

ЕС с позиция за атаката срещу резиденцията на Путин

ЕС с позиция за атаката срещу резиденцията на Путин

Свят Преди 9 часа

Калас: Москва цели да провали истинския напредък към мир

,

Мъж пострада при пожар в Смолян

България Преди 10 часа

Той е с 10-15% изгаряния и е обгазен

От Папа Франциск до Ози Озбърн: Годината, в която светът загуби легенди

От Папа Франциск до Ози Озбърн: Годината, в която светът загуби легенди

България Преди 10 часа

Носителите на „Оскар“ Робърт Редфорд, Даян Кийтън и Джийн Хекман бяха сред звездите, които светът загуби през 2025 г., заедно с музикални легенди, включително съоснователя на Beach Boys Брайън Уилсън; пионера на нео-соула Д'Анджело; и легендата на хеви метъла Ози Озбърн

ЕС предупреди Израел заради ограниченията му за хуманитарните организации в Газа

ЕС предупреди Израел заради ограниченията му за хуманитарните организации в Газа

Свят Преди 10 часа

НПО имаха срок до 31 декември да се регистрират съгласно новата рамка, която според Израел има за цел да спре „враждебни участници или поддръжници на тероризма“ в палестинските територии