Бизнес за $240 млрд. годишно, който китайците искат да контролират
Източник: netinfo

К ои са основните доставчици на батерии за автомобили днес? Това са японската Panasonic, южно корейските Samsung и LG Chem, както и Gigafactory, която Panasonic и Tesla отвориха тази година. Някои от по-запознатите ще посочат още BYD, водещият в Китай производител на електромобили, който е и един от най-големите доставчици в света на батерии за тях.

Ще се изненадате ли, ако ви кажем, че в момента има над 140 производителя на батерии? Само в Китай! Всички те бързат да оправят производството си, за да могат да вземат своя дял от индустрията, която Forbes изчислява, че ще се равнява на $240 млрд. през следващите 20 години.

Сметката е следната. Анализаторите на Bernstein, компания за изследвания и сигурност на „Уол Стрийт“ смятат, че в следващите 20 години 40% от общите автомобилни покупки ще се падат на електромобилите. Това значи, че годишният пазар за такива коли ще е около 40 млн., тъй като към днешна дата се продават близо 100 млн. автомобила в света.

Те допускат, че цените на батериите ще достигнат паритет тези за двигателя с вътрешно горене, което ще рече около $6000. Така достигат до сумата от $240 млрд.

За да бъде посрещнато това търсене, производството на батерии трябва да се увеличи драстично. Именно поради тази причина Китай стяга редиците и се разраства агресивно. Когато през 2014 г. Илон Мъск обяви плана си да направи завод, който да произвежда годишно батерии с мощност 35 GWh, това бе голяма новина. Все пак в онзи момент цялото световно производство бе под 50 GWh.

Но нещата се промениха драстично. Водени от Китай, капацитетът на производителите на автомобилни батерии достигна 125 GWh, като предвижданията са той да стигне 250 GWh до 2020. Но и това ще е крайно недостатъчно, за да се задоволи световното търсене. То трябва да нарасне от 2020 до 2037 г. с еквивалента на 60 нови „Гигазавода“.

В момента Китай вече държи по-голям дял в производството на батерии спрямо Япония, където е измислена технологията. Предвижда се до 2020 г. Китай да държи 70% от световното производство на автомобилни батерии.

В момента световен лидер е Panasonic, но това скоро ще се промени. Базираната в Шенжен компания BYD (“Build Your Dream”) е произвела през 2016 г. почти 500 000 автомобила и автобуса, като приблизително 100 000 от тях са били електромобили или плъг-ин хибриди. Компанията разполага и с капацитет за производство на 20 GWh батерии, превръщайки се в най-големия такъв производител в Китай днес. Днес пазарната оценка на BYD възлиза на $16,9 млрд.

CATL е друга водеща китайска компания. Тя е основана през 2011 г. и се фокусира върху литиево-йонните батерии и решенията за съхранение на електричество. Тя има производствени мощности в три града с общ капацитет 7,7 GWh, като плановете й са до 2020 г. Той да се увеличи до 50 GWh. Компанията, подобно на BYD, се поддържа от правителството, а това в Китай е от особено значение.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК

Китайската „S-класа“ е два пъти по-скъпа от оригинала

Водородът обединява най-големите автомобилни компании в Япония

Стартира проектът на Volvo за разработване на автономни технологии

Мъж към жена си: – Колко време ти трябва да се приготвиш? – Само пет минути! – Това е добре. – ...След като сиизм ия…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Екстрадират Никола Николов-Паскал в България

Екстрадират Никола Николов-Паскал в България

България Преди 2 минути

Той беше задържан в Белград миналата година след международно издирване

Номинацията за главен секретар на МВР е част от мотивите за вот на недоверие на ПП-ДБ

Номинацията за главен секретар на МВР е част от мотивите за вот на недоверие на ПП-ДБ

България Преди 50 минути

Според "Възраждане" номинацията на Мирослав Рашков е знак, че се подготвят нови извънредни избори

Областният управител на Плевен е готов да подаде оставка, ако Желязков я поиска

Областният управител на Плевен е готов да подаде оставка, ако Желязков я поиска

България Преди 3 часа

Росен Желязков заяви, че дава двуседмичен срок за подобряване координацията при решаването на проблема с водата в Плевен

Република Молдова: Тежко историческо бреме, несигурно бъдеще

Република Молдова: Тежко историческо бреме, несигурно бъдеще

Свят Преди 4 часа

От началото на руската война срещу Украйна през февруари 2022 година Молдова все по-често попада във фокуса на общественото внимание

Кой е Джей Кери? Ветеранът, който изгори американското знаме

Кой е Джей Кери? Ветеранът, който изгори американското знаме

Свят Преди 4 часа

Върховният съд на САЩ постанови през 1989 г., че горенето на знамето е защитено от Първата поправка като легитимна политическа изява

Ким Кардашиян и 12-годишната ѝ дъщеря Норт привлякоха погледите в Рим

Ким Кардашиян и 12-годишната ѝ дъщеря Норт привлякоха погледите в Рим

Любопитно Преди 5 часа

Ким и дъщеря ѝ бяха облечени в черно от глава до пети

Край на статичния гейминг

Край на статичния гейминг

Технологии Преди 5 часа

Rexona и П.Е.Ш.О. превъртат играта

Доналд Тръмп показа нова синина на ръката си (СНИМКИ)

Доналд Тръмп показа нова синина на ръката си (СНИМКИ)

Свят Преди 5 часа

Белият дом твърди, че повтарящите се синини по ръката на президента са резултат от често ръкостискане и употреба на аспирин

Унгария се ядоса на ЕК, заради украинските удари в Русия

Унгария се ядоса на ЕК, заради украинските удари в Русия

Свят Преди 6 часа

Сиярто: Прекъсванията на „Дружба“ правят доставките за Унгария и Словакия физически невъзможни

Франция е на прага на политическа криза

Франция е на прага на политическа криза

Свят Преди 6 часа

Байру разтърси вчера политическия елит в страната с неочаквания си ход да поиска вот на доверие

Обявиха извънредно положение заради рекордна детска смъртност в Мисисипи

Обявиха извънредно положение заради рекордна детска смъртност в Мисисипи

Свят Преди 6 часа

От 2014 г. досега в щата са починали 3527 бебета, преди да навършат една година

Водна война се задава между най-големите ядрени сили в Азия

Водна война се задава между най-големите ядрени сили в Азия

Свят Преди 6 часа

Проектът рискува да намали водоснабдяването през сухия сезон с до 85%

Проучване: Смесването на кафе и антибиотици може да е лоша идея

Проучване: Смесването на кафе и антибиотици може да е лоша идея

Любопитно Преди 6 часа

Една дневна чаша кафе може да намали ефектите на някои антибиотични лечения

<p>Черната пантера се появи отново, но не в Шумен</p>

Черната пантера се появи отново, но не в Шумен

България Преди 6 часа

Със заповед на Областния управител на Силистра е свикан кризисен щаб.