След смъртни случаи: Индия въвежда нови стандарти за производство на лекарства
Източник: iStock

И ндийските фармацевтични компании от тази година ще трябва да покриват нови производствени стандарти, предаде Ройтерс, като се позова на официално уведомление на правителството в Делхи. 

Мярката влиза в сила въпреки исканото от малките производители отлагане заради дълговете им. 

От 2022 г. насам в няколко страни са регистрирани редица смъртни случаи, свързани с произведени в Индия лекарства. Това накара правителството на премиера Нарендра Моди да предприеме засилени проверки на фармацевтичните заводи, за да изчисти репутацията на оценяваната на 50-милиарда долара индустрия. 

"Производителят трябва да поеме отговорност за качеството на фармацевтичните продукти, да гарантира тяхната пригодност за предвидената употреба, да спазва изискванията на лиценза и да не излага пациентите на риск заради недостатъчни мерки за безопасност, качество или ефективност", се казва в уведомлението на индийските власти.

Освен това компаниите трябва да пускат на пазара готови продукти, само ако са получени "задоволителни резултати" на тестовете на съставките и да съхраняват достатъчно количество проби от междинни и крайни продукти, за да могат да извърша повторно тестване или проверка на дадена партида, пише още в документа.

През август индийското министерство на здравеопазването съобщи, че при проверки на 162 фабрики за лекарства, извършени след декември 2022 г., е било установено, че "използваните суровини не са подлагани на тестове". Освен това според ведомството по-малко от една четвърт от 8500-те малки фабрики за лекарства в Индия отговарят на международните стандарти за производство на лекарства, определени от Световната здравна организация (СЗО).

Правителството даде срок от 6 месеца на големите производители на лекарства да решат тези проблеми. За малките фармацевтични компании срокът е една година, но те поискаха повече време, като предупредиха, че са силно задлъжнели и инвестициите, необходими за покриване на стандартите, ще доведат до закриване на почти половината от тях.

СЗО и други здравни органи свързват индийските сиропи за кашлица със смъртта на най-малко 141 деца в Гамбия, Узбекистан и Камерун.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 10 минути

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 18 минути

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 1 час

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 1 час

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 1 час

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

България Преди 1 час

В хода на досъдебното производство са били установени и разпитани свидетели, изготвена е и фоноскопна експертиза

.

Божидар Саръбоюков след бронза: Най-сладко е да успееш в последния опит

България Преди 2 часа

22-годишният ни лекоатлет донесе първо отличие за България от европейско първенство от 8 години насам. Саръбоюков призна, че е поел голям риск в последния си скок от 8.26 м и обяви, че му предстоят участия в Диамантената лига

Ново изригване на Етна наруши въздушния трафик в Сицилия

Вулканичната пепел от Етна продължава да нарушава въздушния трафик в Сицилия

Свят Преди 2 часа

Изригването на вулкана и вулканичната пепел са причинили около €24 млн. загуби за туристическия сектор в Сицилия

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Любопитно Преди 2 часа

18-годишният син на Анджелина Джоли и Брад Пит – Нокс, зашемети с нова яркочервена прическа. Младежът, който наскоро взе диплома без фамилията на баща си, продължава да експериментира с визията си, следвайки хамелеонския стил на известната си майка

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

България Преди 2 часа

Приходната агенция е съставила 1635 акта и е наложила глоби за близо 2 млн. евро

<p>АМ &bdquo;Струма&ldquo; през Кресна: Последната пречка вече е премахната</p>

Магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле: Държавата осигурява 230 млн. евро за отчуждаване

България Преди 2 часа

Последната пречка пред проекта е отстранена, а обходът на Кресна се очаква да бъде готов до края на 2027 г.

.

Феноменът Gen Z: Защо младите харчат за кафе и пътувания, но се отказват от собствен дом

Любопитно Преди 3 часа

Gen Z започва да спестява за пенсия 10 години по-рано от своите родители, но отказва да купува жилища. Вместо това младите избират „икономиката на малките удоволствия“ – харчейки за пътувания, козметика и ежедневни радости.

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

България Преди 3 часа

„Прогресивна България“ и „Продължаваме Промяната“ издигнаха свои номинации за управител на здравната каса

<p>Абсолютен рекорд свари реколтата в Южна Корея</p>

Климатичен кошмар: Вадят сварени картофи директно от нивите в Южна Корея

Любопитно Преди 3 часа

Рекордната жега от 42,5°C в Южна Корея съсипа реколтата от картофи, правийки ги меки като сварени още в почвата. Овощните градини и зеленчуковите масиви са унищожени, а учените предупреждават за предстоящ срив и драстичен скок в цените на храните

Абсурден гаф: Как фитнес приложение издаде на Иран тайните американски бази в Близкия изток

Абсурден гаф: Как фитнес приложение издаде на Иран тайните американски бази в Близкия изток

Свят Преди 3 часа

Над 1300 потребители са споделяли тренировки от бази в Близкия изток, показвайки маршрути, навици и движения на военнослужещи