Пет години след COVID-19: Какво научихме и какво ни очаква?
Източник: Getty

П ред пет години, на 11 март 2020 г., Световната здравна организация обяви COVID-19 за пандемия. Дали тя е приключила, зависи от това кого питате, пише ScienceNews. Няма ясни критерии за определяне на края на пандемията, а вирусът, причиняващ заболяването — SARS-CoV-2 — продължава да мутира и да заразява хора по целия свят.

„Дали пандемията е завършила или не е въпрос на интелектуален дебат,“ казва клиничният епидемиолог и дългогодишен изследовател на COVID, Зияд Ал-Али от Вашингтонския университет в Сейнт Луис. „За семейството, което загуби близък преди седмица в интензивното отделение, тази заплаха е реална. Болката е истинска. Тази загуба е реална.“

От тогава светът изглежда много по-различно. Учените и изследователите са научили много за вируса — как заразява хората, какви са най-ефективните форми на лечение и кои фактори увеличават риска от развитие на дълъг COVID.

През последните пет години изследователите откриха много за вируса и начините да се противодейства на разпространението му. Но пандемията също така открива проблеми в здравеопазването, недостатъците в здравните системи и силата на международното сътрудничество. Въпреки това, остава трудно да се предскаже как Съединените щати и други държави ще се справят с COVID-19 в бъдеще, да не говорим за потенциални нови пандемии.

През последните две години здравни специалисти, учени и политици започнаха да се ориентират към справяне с COVID-19 като с ендемично заболяване, което постоянно присъства и може да се усилва през определени сезони.

Все пак остават много неясноти. Здравните специалисти продължават да работят върху намирането на отговори на въпроси като колко хора наистина са починали от COVID, колко време вирусът е циркулирал незабелязано в САЩ и какъв е неговият произход, пише ABC News.

„Знаем, че вирусът се е появил в Китай, около град Ухан. Това е много ясно,“ казва д-р Камерън Улф, специалист по инфекциозни болести и професор в Медицинския факултет на университета Дюк, пред ABC News. „Знаем кога [медицинската] общност го е идентифицирала, но не знаем колко време е циркулирал преди това. Мисля, че това беше част от ужаса.“

Колко души са починали от COVID-19?

Към 9 март 2025 г. има 7 090 763 потвърдени смъртни случая, причинени от COVID по света. Световната здравна организация (СЗО) изчислява, че е имало 14,9 милиона смъртни случая, свързани с пандемията от COVID-19 между 1 януари 2020 г. и 31 декември 2021 г

Към 6 март най-малко 1 222 603 американци са починали от COVID-19, според данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията. В момента САЩ държат рекорда за най-голям брой смъртни случаи от всяка страна в света, според данни на СЗО. 

Експертите обаче смятат, че реалният брой на загиналите е много по-висок.

„Повече от милион души са трагедия сами по себе си, нека започнем с този очевиден факт,“ казва Улф. „Мисля, че числата са много трудни за определяне поради една основна причина.“

Определянето на точната причина за смъртта може да бъде сложен процес, обяснява Улф. Някой може да почине от COVID пневмония — белодробна инфекция, причинена от вируса — или да умре от инфаркт след заразяване с COVID. 

Друг пример е възрастен човек, който се заразява с COVID-19. Той може да се дехидратира или да счупи кост — защото дехидратацията влияе на здравето на костите — и да претърпи фатални усложнения, обяснява Улф.

„Как преброявате тези резултати, е наистина важно, защото за мен този човек нямаше да получи инфаркт или да се дехидратира и да падне, ако не беше COVID, който да задейства това събитие,“ казва той. „Затова всъщност мисля, че е наистина важно да ги броим като смъртни случаи, свързани с COVID, но те са трудни за отчет и проследяване.“

Какъв е механизмът зад дългия COVID?

Учените не са сигурни какво причинява дългия COVID, но са идентифицирали определени рискови фактори, като основни здравословни състояния. Симптомите на дългия COVID могат да продължат седмици, месеци или дори години и включват, но не се ограничават до: треска, умора, кашлица, болка в гърдите, главоболие, затруднено концентриране, проблеми със съня, стомашни болки и болки в ставите или мускулите, съобщават от CDC.

Изследванията показват, че пациентите с дълъг COVID обикновено имат по-ниски нива на кортизол и тестостерон.

„Има няколко въпроса, на които все още нямаме отговори. Какъв е механизмът на заболяването? Защо някои хора се разболяват по-тежко от други?“ пита д-р Фернандо Карнавали, лекар по вътрешни болести и член на екипа в Центъра за грижи след COVID на планината Синай, пред ABC News.

Карнавали обяснява, че учените използват машинно обучение, за да изследват групи пациенти с дълъг COVID, с цел да определят механизмите, които причиняват състоянието.

„Имаме ли един отговор? Все още не, и вероятно ще имаме повече от един,“ добавя той.

Той уточнява, че механизмът може да не е един и същ за всички пациенти с дълъг COVID. Освен това различни хора могат да имат различни симптоми поради генетични предразположения.

„Някои от дефицитите, които имахме преди пет години, все още съществуват, но смятам, че всички трябва да разберем и да се надяваме, че изследванията с машинно обучение ще ни предоставят някои от отговорите, които като специалисти имаме нужда,“ добавя той.

Откъде се появи вирусът?

Съществуват две основни теории за произхода на вируса SARS-CoV-2.

Няколко американски агенции смятат, че вирусът е преминал от животни на хора, вероятно на пазар в Китай. От друга страна, ФБР, ЦРУ и Министерството на енергетиката са на мнение, че пандемията най-вероятно е резултат от лабораторно изтичане в Китай.

Доклад от април 2023 г. посочва, че и двете хипотези са правдоподобни, но повечето доказателства сочат към случайно изтичане от лаборатория в Ухан.

Ако вирусът действително произлиза от животни, остава въпросът какви точно видове могат да са преносители на вируса.

„Има много противоречива информация,“ казва Олсън-Гугърти. „Дали е дошъл от прилепи? Или е преминал през енотовидни кучета или цибетови котки? Или е създаден в лаборатория в Ухан?“

Улф отбелязва, че може би никога няма да разберем истинския произход на SARS-CoV-2, но опитите да се отговори на този въпрос помагат на учените да създадат стратегии за предотвратяване на бъдещи пандемии.

„Това беше същият въпрос, който си задавахме по време на пандемията от Ебола,“ добавя той. „Важно е да разберем откъде идва COVID-19, за да можем да предприемем мерки, които да предотвратят повторение.“

„Сега имаме по-добри механизми за безопасност, което е нещо хубаво,“ добавя Улф.

Подготвени ли сме за бъдещи пандемии?

Според изследвания на експерти от различни области, състоянието на подготовката за бъдещи пандемии е смесено.

„Мисля, че сме подготвени в някои аспекти, но не и в други,“ казва Питър Чин-Хонг от Калифорнийския университет в Сан Франциско. „Имаме напредък в прилагането на нови технологии за лечение.“

„Не, мисля, че ситуацията е още по-зле. Политизацията на COVID – ваксини, маски, лечения – всичко беше политизирано,“ отбелязва Ал-Али. „Ако се случи пандемия през 2025 г., прогнозата ми е, че ще има по-малък интерес към ваксините и мерките за обществено здраве, отколкото при COVID-19.“

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 5 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 6 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 8 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 9 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 11 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 11 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 11 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 12 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 12 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 12 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 12 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 12 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 12 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 13 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 13 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала