Т ой беше най-издирваният терорист в историята.
Но на американските разузнавателни служби им отне почти десетилетие, за да заловят Осама бин Ладен след ужасяващите терористични атаки от 11 септември 2001 г., които шокираха света.
Новият документален филм на Netflix „Американско преследване: Осама бин Ладен“ проследява напрегнатото, десетгодишно глобално издирване на най-известния престъпник на планетата.
Филмът хвърля светлина и върху критичните грешки, които са позволили на лидера на Ал Кайда да избегне правосъдието години по-рано — включително признанието на висш служител на ЦРУ, че „можехме да сложим край на това“ само месеци след трагедията.
От момента, в който кулите на Световния търговски център рухнаха, американското разузнаване насочи всичките си усилия към идентифициране на виновниците.
ЦРУ незабавно започва да анализира списъците с пътници от отвлечените самолети — тъй като терористите също са били сред тях. Анализаторът Джина Бенет разказва: „В манифеста се появи име, за което се подозираше, че е високопоставен агент на Ал Кайда. Ал Кайда от години беше терористичната групировка, за която знаехме, че цели атака срещу Съединените щати. Това име, този момент — просто нямаше как да е съвпадение. Веднага осъзнахме, че става дума за Осама бин Ладен.“
Джина е част от екип на ЦРУ, съставен предимно от жени, който следи Бин Ладен още от 90-те години.
Нейната колежка Синди Сторър допълва: „Знаехме, че Бин Ладен е организирал тренировъчни лагери и тайни квартири по време на войната със Съветския съюз. Когато тя приключи, той ги превърна в центрове за обучение на ислямски бойци. Знаехме, че имат капацитет за терористични действия. Но не знаехме докъде са готови да стигнат в директна атака срещу САЩ.“
Атаките започват да се случват по цял свят, а в месеците преди 11 септември разузнаването вече отчита, че Ал Кайда представлява сериозна заплаха за американски цели. „Всички признаци сочеха, че се готви нещо голямо“, казва Джина.
Синди добавя: „Получихме сведения, че хора от мрежата на Бин Ладен се обаждат на майките си да се сбогуват. Очевидно беше, че предстои нещо сериозно.“
Osama bin Laden disappeared completely after 9/11.
— Genius Thinking (@GeniusGTX) April 18, 2025
No phone calls. No emails. No digital footprint.
While hiding from the CIA's most sophisticated surveillance system ever built, he made just one mistake.... (thread) 🧵 pic.twitter.com/mSyFKB6PO4
- Ужасът на 11 септември
ЦРУ предупреждава Белия дом, че потенциалните цели са символи на американския капитализъм и власт, но не разполага с конкретни данни кога и как ще бъде извършена атаката. Никой не предвижда мащаба и жестокостта на това, което ще последва.
Синди признава: „Не можеш да не изпитваш вина, че не си предотвратил атака по време на твоята смяна. Това чувство на отговорност не те напуска.“
Скоро става ясно, че талибанският режим в Афганистан дава убежище на Бин Ладен — най-търсения човек на планетата след атаките, които отнемат живота на 2977 души. Америка поставя ултиматум, който талибаните отхвърлят.
Четири дни след атентатите президентът Джордж Буш обявява война и възлага на ЦРУ, ръководено от Кофър Блек, задачата да преследва Бин Ладен.
„Операция 'Челюстно разбиване'“ изпраща малки екипи агенти дълбоко във вражеска територия, където те работят със съюзническия Северен алианс. Инструкциите на Блек са недвусмислени — той иска главата на Бин Ладен на кол, за да я представи на президента.
До декември американците и Северният алианс контролират основните афганистански градове. Но Бин Ладен се измъква.
Разузнаването локализира местоположението му в планинския комплекс Тора Бора. Екипи са изпратени, но молбите им за военна подкрепа са отхвърлени. Въпреки предупрежденията от ЦРУ, започва интензивно бомбардиране — 56 часа с едни от най-мощните оръжия, използвани от Втората световна война насам.
Няма доказателства, че Бин Ладен е убит. Става ясно, че маршрутите за бягство не са били блокирани.
Шест месеца по-късно кадри потвърждават най-лошите опасения — той е жив.
Кофър Блек коментира: „Можехме да сложим край на всичко това и да продължим напред. Това щеше да даде поне малко утеха на оцелелите от Ню Йорк.“
Osama Bin Laden was the Leader of Al-Q@eda and face behind the 9/11 attacks, becoming world's Most Wanted man.
— Mastering Life Path (@Mastering_life_) April 7, 2025
He evaded the largest manhunt for a decade using his network. From billionaire to global terr0r!sm, he became a figure of te33or and mystery.
Let's uncover his past… pic.twitter.com/S3h38npmil
- Преследване на мрежата
След поредното пропагандно видео на Бин Ладен, преследването се засилва. Основните му приближени са неговият заместник Ал Зауахири и няколко доверени лейтенанти – включително Абу Зубайда и мистериозния Мухтар.
През декември 2001 г. стюардеса предотвратява нов терористичен акт, като разкрива мъж с бомба в обувките си. Разследването изглежда в задънена улица, докато не е заловен Зубайда в Пакистан. Изненадващо, той съдейства и разкрива самоличността на Мухтар — Халид Шейх Мохамед (КСМ).
Оказва се, че КСМ е не само близък до Бин Ладен, но и главният организатор на атаките от 11 септември.
„Той беше мозъкът зад всичко“, казва агентът от ФБР Али Софан. След залавянето му през 2003 г. в Пакистан, КСМ предоставя ценна информация — но отказва да говори за Бин Ладен.
- Отключване на последната следа
През септември 2007 г., шест години след атаките, Бин Ладен отново се появява на видео. Следите към него обаче изчезват.
След встъпването си в длъжност, президентът Барак Обама поставя задача на ЦРУ — "Открийте Бин Ладен".
Разследващите се съсредоточават върху куриера, който доставя видеата му. Името му е Абу Ахмед. Години наред той се изплъзва, но през 2010 г. е засечен в Пакистан. Проследяват телефона му до необичайно укрепен имот в Аботабад.
Наблюдението разкрива, че в къщата живеят три семейства. Едно от тях никога не излиза. Сред тях е и мъж, който ежедневно се разхожда в градината — но лицето му не може да бъде заснето.
Без категорични доказателства Обама се колебае. Но накрая дава заповед — да се подготви нападение.
- Денят на разплатата
На 1 май 2011 г. стартира най-тайната операция от последните десетилетия. Кодовото име на Бин Ладен е „Джеронимо“.
Единият хеликоптер катастрофира, но операцията продължава. Секунди по-късно, тюлените са вътре. Убиват Абу Ахмед и сина на Бин Ладен, Халид.
Офицер Робърт Дж. О’Нийл разказва: „Осама бин Ладен беше на метър от мен. Беше по-висок, отколкото очаквах, и по-слаб. Брадата му беше побеляла. Разпознах носа му. Това определено беше той. Той не се предаваше. Беше заплаха – за мен, за моя екип, за всички. Трябваше да умре.“
От Белия дом президент Обама чува думите, които Америка чака вече десет години: „Джеронимо, Джеронимо, хванахме го.“
„Американско преследване: Осама бин Ладен“ е наличен в Netflix.