Лидерът на Сирия: Държавата трябва да контролира всички оръжия
Източник: iStock/Getty Images

Н овият лидер на Сирия Ахмед аш Шараа заяви, че всички оръжия ще бъдат под контрола на държавата по време на пресконференция с турския външен министър Хакан Фидан, който призова за отмяна на санкциите срещу Сирия, предаде АФП.

Шараа заяви, че след предстоящите консултации с представители на отбраната и армията относно новата структура на армията, въоръжените „фракции ще започнат да обявяват разпускането си и да влизат“ в армията.

„Категорично няма да позволим в страната да има оръжия извън контрола на държавата, независимо дали от революционните фракции или от фракциите, присъстващи в района на СДС (Сирийски демократични сили)“, добави той, визирайки водените от кюрдите Сирийски демократични сили.

Турция смята, че основният компонент на подкрепяните от САЩ сили, които контролират обширни територии в Северна и Североизточна Сирия, е свързан с Кюрдската работническа партия (ПКК) - неин вътрешен враг, поставен извън закона.

„Работим за защита на сектите и малцинствата от всякакви нападения, които се случват между тях“ и от „външни“ участници, които се опитват да се възползват от ситуацията, „за да предизвикат сектантски раздори“, добави Шараа.

„Сирия е страна за всички и ние можем да съжителстваме заедно“, добави той.

Фидан заяви на пресконференцията, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп знае по-добре, отколкото да продължи подкрепата на Вашингтон за водените от кюрдите бойци пред подкрепата за нуждите на сигурността на съюзника си в НАТО Турция.

„Когато погледнем на това от гледна точка на интересите на Америка, като математическо изчисление - дали Турция или терористична организация като ПКК е по-важна - г-н Тръмп веднага вижда математиката“, каза Фидан.

Турският дипломат заяви, че „санкциите, наложени на предишния (сирийски) режим, трябва да бъдат отменени възможно най-скоро“.

„Международната общност трябва да се мобилизира, за да помогне на Сирия да си стъпи на краката и на разселените хора да се завърнат“, добави той.

Шараа, чиято ислямистка групировка „Хаят Тахрир аш-Шам“ (ХТС) оглави офанзивата, довела до свалянето на Асад, също призова за отмяна на санкциите.

Фидан също така заяви, че „тази победа принадлежи на вас и на никой друг. Благодарение на вашите жертви Сирия се възползва от историческа възможност“.

Турция многократно е отхвърляла твърденията, че има пръст в мълниеносната бунтовническа офанзива, която завърши със свалянето на Асад.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Софи Адено ще стане втората французойка, летяла в Космоса

Любопитно Преди 13 минути

Стартът на космическия кораб "Дракон" се очаква да бъде даден днес от Кейп Канаверал, след като беше отложен с два дни заради лоши метеорологични условия

Ракът на дебелото черво: Защо засяга все по-млади хора и какво трябва да знаем

Ракът на дебелото черво: Защо засяга все по-млади хора и какво трябва да знаем

Свят Преди 14 минути

Последните данни показват, че един на всеки петима души, диагностицирани с рак на дебелото черво, вече е под 55 години

Шокиращо: Читалище в Пловдивско трябва да плати над 3500 евро такса смет

Шокиращо: Читалище в Пловдивско трябва да плати над 3500 евро такса смет

България Преди 23 минути

Сградата му е оценена на близо 188 000 евро

,

Мария Бакалова започна снимки на нов трилър в Северна Ирландия

Любопитно Преди 28 минути

Действието се развива в коледната нощ и проследява историята на изтощената самотна майка Надя и нейното малко дете, които заспиват в автобуса на път към дома

Без обвинения за бащата, убил детето си заради Тръмп: Експерти сочат консервативния Тексас

Без обвинения за бащата, убил детето си заради Тръмп: Експерти сочат консервативния Тексас

Свят Преди 34 минути

Крис Харисън, който е бил под въздействието на алкохол (вино) и твърди, че неговият пистолет „Глок“ 9 мм е произвел случаен изстрел, убивайки 23-годишната му дъщеря Луси

ПП публикува петиция с призив за международно разследване по случая „Петрохан“

ПП публикува петиция с призив за международно разследване по случая „Петрохан“

България Преди 34 минути

В документа се твърди, че трагедията е свързана с „операция за прикриване на истината“

<p>Ритуални одежди, огън и трупове в кръг: Кошмарът, който шокира света в края на XX век</p>

Орденът на Слънчевия храм: Култът, който доведе до масови самоубийства в Европа и Канада

Свят Преди 51 минути

В средата на 90-те години Европа и Канада са разтърсени от поредица от мистериозни пожари, ритуални сцени и десетки тела, открити в подредени кръгове, облечени в церемониални одежди

СДВР с акция срещу наркоразпространението: Иззеха дрога за хиляди евро

СДВР с акция срещу наркоразпространението: Иззеха дрога за хиляди евро

България Преди 52 минути

Открити са близо 4 килограма марихуана и около 1 килограм кокаин

<p>Dronamics пуска отбранителна платформа Black Swan</p>

Dronamics пуска отбранителна платформа с дрона Black Swan

Технологии Преди 1 час

Българската компания за карго дронове сключи партньорство с Hensoldt, за разузнавателната платформа, което е и ключова стъпка в развитието на европейски технологии и платформи за отбрана, които да подсилят независимостта на региона

Кюстендил разкрива артистичния си дух в „Изживей България“

Кюстендил разкрива артистичния си дух в „Изживей България“

Любопитно Преди 1 час

Не пропускайте туристическата поредица в събота от 16:00 ч. по NOVA

Крум Зарков: Въпреки различията в БСП, има обединение по важните въпроси

Крум Зарков: Въпреки различията в БСП, има обединение по важните въпроси

България Преди 1 час

Не "за кого", а "защо" - новото ръководство ще цели да обърне фокуса, заяви той

Мъж загина в катастрофа край Гоце Делчев

Мъж загина в катастрофа край Гоце Делчев

България Преди 1 час

По информация на полицията микробус е катастрофирал, като се е блъснал в крайпътен стълб

,

Проучване: Нараства усещането на европейците за заплаха

Свят Преди 2 часа

По-голямата част от гражданите на ЕС биха искали повече общи усилия в областта на отбраната и са на мнение, че инвестициите в това отношение са важни