Северна Корея е разположила ракета със среден обсег на източното крайбрежие на страната, съобщиха ИТАР-ТАСС и ДПА, като се позовават на южнокорейската агенция Йонхап.
"Разузнавателните служби на САЩ и Южна Корея разполагат със сведения за предислоциране на ракета със среден обсег на крайбрежието на Японско море", заявили цитирани от Йонхап източници.
Засега не е известно дали балистичната ракета е снабдена с бойна част
и смята ли Северът да я изстрелва, или това е просто демонстрация на сила от страна на Пхенян, отбелязва източник от правителството в Сеул.
Севернокорейските ракети от типа "Мусудан" имат далекобойност от над 3000 км, което позволява на КНДР да достига цели както на територията на Юга, така и в Япония. Не е изключено, те да са способни да долетят и до тихоокеанския остров Гуам, който е владение на САЩ.
Според военни експерти от Южна Корея Северът още не е извършвал изпитание на такива ракети.
Новината за севернокорейската ракета идва в отговор на вчерашното съобщение на Пентагона, че в близките седмици ще изпрати в базата си на Гуам система за противоракетна отбрана THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) срещу балистични ракети.
Това се прави като предпазна мярка срещу заплахите на Северна Корея за регионални ракетни удари срещу американски военни бази в Тихия океан.
THAAD е противоракетен комплекс с подвижно наземно базиране за прехващане на ракети със среден обсег над атмосферата.
Разгръщането на системата THAAD - първото оперативно разполагане на относително новата система - представлява
поредната значителна
ескалация
в серията от заплахи и реакции между САЩ и Северна Корея, коментира вестник "Вашингтон пост". Изданието акцентира и върху предупреждението на военен говорител в Пхенян, че Северът е "ратифицирал" планове за "безмилостна" ядрена операция срещу Съединените щати.
В. "Гардиън" акцентира върху изказването на американския министър на отбраната Чък Хейгъл, който заяви, че Пхенян представлява "реална и ясна заплаха" за Южна Корея, Япония и за самата Америка. Разполагането на батареи в американската територия Гуам е най-голямата демонстрация до този момент, показваща че Вашингтон е по-обезпокоен от конфронтацията със Северна Корея, отколкото при сходни кризи през последните няколко години. То също така подсказва, че американците се готвят за продължителна безизходица, коментира вестникът.
"Индипендънт" цитира мнението на някои анализатори в САЩ, според които Северът играе позната игра, правейки всичко възможно, за да си осигури отстъпки от Запада.
Междувременно Северна Корея повтори заплахата си, че ще закрие индустриалната зона в Кесон, където оперират 123 южнокорейски компании, предаде Ройтерс.
Според съобщение на севернокорейската информационна агенция КЦТА това ще се случи, ако правителството на Юга продължи да отправя обиди към Севера и да го заплашва с военни действия. "Марионетните консервативни групи и техните медии отказаха да спрат своята конфронтация и продължават да казват, че ние няма да посмеем да затворим зоната в Кесон, защото тя е източник на приходи", се казва в съобщението. По-нататък в него се подчертава, че ако тази практика не бъде прекратена Пхенян ще изтегли работниците си от фабриките в индустриалната зона. В южнокорейските фирми в Кесон работят 50 хил. севернокорейци. Изтеглянето им ще означава на практика край на съществуването на зоната, отбелязва Ройтерс.
По-рано днес правителството на Южна Корея опроверга появило се съобщение, че властите в Северна Корея са разпоредили на всички южнокорейски фирми да напуснат до 10 април индустриалната зона в Кесон, предаде Ройтерс.
Министерството на националното обединение обяви, че съобщението изопачава истината. Според ведомството Северът определил график за отпътуването на Юг на персонала на няколко фирми, а не е обявявал, че гони всичките южнокорейски компании от зоната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!