Какво знаем за смъртоносното насилие в Сирия
Източник: БТА

П риключи сирийската военна операция срещу остатъците от бившия режим на Асад, която предизвика най-тежкото насилие в страната от години, съобщава CNN.

От четвъртък насам стотици хора бяха убити при репресиите и боевете между силите за сигурност и поддръжниците на бившия президент Башар Асад.

Това, което започна като сблъсъци между въоръжени групи, лоялни на Асад, и сили, лоялни на новия сирийски режим, бързо прерасна в общи убийства, като според военния наблюдател са убити най-малко 803 души.

Свидетелства на очевидци и видеоклипове, проверени от CNN, показват, че лоялни на правителството бойци извършват екзекуции на място, като някои от тях говорят за „прочистване“ на страната.

Ето какво знаем за кръвопролитията.

Защо насилието на религиозна основа отново се разпали?

Насилието избухна в сърцето на бившия управник Асад, където алауитският лидер получи най-голяма подкрепа.

Алауитите са малцинствена шиитска мюсюлманска секта, живееща предимно в Сирия с преобладаващо сунитско население. Семейство Асад, което е член на сектата, управлява Сирия повече от половин век, докато Башар не е свален през декември от сунитски ислямистки бойци, които се опитват да променят политическия и сектантския ред в страната.

По време на управлението на Асад алауитската секта става все по-свързана в очите на неговите противници с жестокостите, извършени от неговия режим по време на сирийската гражданска война.

Временният сирийски президент Ахмад аш Шараа, който някога ръководеше свързаната с Ал Кайда групировка, свалила Асад в края на миналата година, преди това обеща политическо равенство и представителство на различните секти от разнообразното етническо и религиозно население на Сирия.

Въпреки това събитията от последните дни разкриха крехкостта на новата Сирия. В четвъртък сирийската държавна информационна агенция САНА съобщи за смъртоносни сблъсъци между сирийските правителствени сили и проасадовски групировки в крайбрежната провинция Латакия.

SANA съобщи, че „остатъци от милициите на Асад“ са атакували правителствени контролно-пропускателни пунктове и патрули, убивайки и ранявайки много хора.

През уикенда операцията срещу лоялните на Асад прерасна в общи убийства. Според очевидци и видеозаписи, проверени от CNN, въоръжени мъже, свързани с новия режим, са извършвали екзекуции на място и са говорили за прочистване на страната.

Базираната в Обединеното кралство Сирийска мрежа за правата на човека (SNHR) заяви във вторник, че сред 803-те убити „недържавни въоръжени групи“, лоялни на Асад, са отговорни за смъртта на 383 души, включително 172 членове на държавните сили за сигурност и 211 цивилни. Според SNHR правителствените сили и свързаните с тях групи са отговорни за смъртта на най-малко 420 души, включително „цивилни граждани и обезоръжени бойци“, сред които 39 деца, 49 жени и 27 медицински работници.

Как реагира новият сирийски режим?

Шараа обвинява за насилието остатъците от силите на Асад, като твърди, че те се опитват да разпалят религиозни конфликти.

В неделя той заяви, че правителството му ще потърси отговорност от всеки, който е замесен в смъртта на цивилни по време на тежките боеве. Преди това Шараа беше определил насилието като „очаквани предизвикателства“.

Временното правителство на Сирия обеща да сформира независима комисия, която да „разследва и установи фактите“, и да представи доклад на президентството в рамките на 30 дни.

Комитетът ще „разкрие причините, обстоятелствата и условията, довели до тези събития“, се казва в изявление на временното сирийско президентство, като се добавя, че той ще „разследва нарушенията, извършени срещу цивилното население, и ще идентифицира отговорните лица“.

Тя също така ще „разследва нападенията срещу обществени институции, сили за сигурност и военни и ще определи отговорността“. Тези, които бъдат признати за виновни, ще бъдат предадени на съдебната власт, се казва още в съобщението.

В интервю за Ройтерс в понеделник Шараа заяви, че „Сирия е правова държава“.

„Законът ще действа спрямо всички“, каза той пред Ройтерс от Дамаск.

Според агенцията Шараа обвинява за избухването на насилието бивша военна част, лоялна на брата на Асад, и неуточнена чуждестранна сила. Президентът каза още, че в отговор „много страни са навлезли в сирийското крайбрежие и са се случили много нарушения“, предаде Ройтерс.

„Това се превърна във възможност за отмъщение“, добави Шараа.

Как реагира международната общност?

Убийствата в Сирия заплашват да подкопаят усилията на Шараа да сложи край на изолацията на страната и да възстанови дипломатическите връзки, които биха могли да облекчат тежките санкции, наложени от времето на управлението на Асад.

Бившият джихадист, превърнал се в президент, неведнъж е заявявал пред западните медии, че си представя приобщаваща Сирия, и е обещавал да предотврати убийствата от отмъщение и насилието на религиозна основа.

Няколко държави осъдиха най-остро насилието.

В неделя Съединените щати осъдиха това, което според тях са „радикални ислямски терористи, включително чуждестранни джихадисти, които през последните дни убиха хора в Западна Сирия“.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че САЩ подкрепят религиозните и етническите малцинства в Сирия и че „временните власти трябва да подведат под отговорност извършителите на тези кланета“.

Европейският съюз, който миналия месец отмени някои ограничения за Сирия, за да „подкрепи приобщаващ политически преход“, също осъди неотдавнашното насилие, като заяви, че „цивилните граждани трябва да бъдат защитени при всички обстоятелства при пълно спазване на международното хуманитарно право“.

Блокът също така призова „всички външни участници да зачитат изцяло суверенитета, единството и териториалната цялост на Сирия“.

Каква роля изиграха външните лица в това?

След гражданската война в Сирия преди повече от десетилетие регионалните участници и световните сили - включително Саудитска Арабия, Иран, САЩ, Русия и Турция - се бореха за влияние, което доведе до ескалиране на конфликта в нещо, което някои наблюдатели определиха като „марионетна война“. ИДИЛ също успя да се утвърди в страната, преди да понесе значителни удари.

През годините Сирия е била дом на редица чуждестранни бойци. Не е ясно колко от тях са останали.

В социалните медии се появиха няколко видеоклипа, показващи конвои от въоръжени мъже в превозни средства в навечерието на насилието, като някои от тях говорят на чужди арабски диалекти.

С избухването на последното насилие няколко чуждестранни сили също си размениха обвинения.

Турция, която постигна значителни успехи в Сирия след свалянето на Асад, по-рано предупреди Иран срещу опитите за дестабилизиране на Сирия в коментари, които по-късно накараха Техеран да извика посланика на Турция, съобщи Ройтерс, като се позова на държавната телевизия.

По време на пресконференция в неделя в Аман турският министър на външните работи Хакан Фидан заяви, че е имало „опит да се провали седмичната политика на сирийското правителство да не реагира на провокации“, според държавната информационна агенция „Анадолу“.

„Разбира се, ние сме решени да подкрепим изцяло новосформираното правителство в Сирия и да подкрепим всички негови усилия за стабилизиране на страната“, каза той.

Междувременно някои хора изглежда търсят закрила от Русия, като сателитни снимки, заснети на 10 март и споделени от Maxar Technologies, показват тълпи от хора, които се тълпят на входа на управляваната от Русия военновъздушна база Хмеймим, на по-малко от 20 км от центъра на Латакия.

Какво ще се случи по-нататък?

Ефектът от неотдавнашното кръвопролитие едва ли ще изчезне, смятат експерти, особено като се има предвид, че причините за това насилие са дълбоко вкоренени в миналото на Сирия.

Според анализаторите, ако правителството не се заеме с решаването на основни проблеми - включително приобщаването, политическото участие и неравностойните условия на живот в цялата страна - Сирия може да не се възстанови от продължаващите религиозни конфликти.

„Сирия преживя повече от 13 години на ужасяващ, изтощителен конфликт, който създаде социални пукнатини, гняв, ярост, жажда за отмъщение сред много хора, които просто няма да изчезнат за дълго време“, казва пред CNN Чарлз Листър, старши научен сътрудник и ръководител на инициативата за Сирия в Института за Близкия изток във Вашингтон, и добавя, че проасадовските бунтовници също едва ли ще изчезнат напълно.

Бъдещето на Сирия по отношение на западните държави може да зависи и от способността на новото правителство да се справи с неотдавнашните събития и да гарантира отчетност, смятат други експерти.

В интервюто си за Ройтерс Шараа признава, че насилието от последните дни „ще повлияе“ на опита му да обедини Сирия, но обещава да „коригира ситуацията, доколкото можем“.

Хаид Хаид, сирийски колумнист и консултант към програмата за Близкия изток и Северна Африка на мозъчния тръст „Чатъм хаус“ в Лондон, заяви, че много от следващите стъпки на Сирия ще зависят от това дали Шараа ще потърси отговорност от всички участници в насилието.

„Справянето с първопричините за проблема, поне с някои от тях, ще бъде от решаващо значение“, каза Хаид, включително да се увери, че алауитската общност не се чувства маргинализирана.

Някои алауити, които са избягали от крайбрежните райони в Сирия по време на сблъсъците, заявиха пред CNN в понеделник, че се страхуват да се върнат по домовете си въпреки съобщението на правителството, че военната операция е приключила.

Предстои да разберем как западните държави възприемат преходния период в Сирия след насилието. Листър заяви, че макар последните събития да изострят скептицизма на САЩ по отношение на новото правителство на Сирия, европейските страни желаят временното правителство да стабилизира страната.

„От европейците чуваме съвсем различен език, очевидно критика и загриженост за убийствата на цивилни, но също така удвояване на идеята, че временното правителство трябва да се стабилизира“, каза той.

Регионалните играчи също изразиха подкрепа за отмяната на санкциите въпреки насилието. В неделя Турция, Йордания, Ирак и Ливан проведоха среща със сирийски официални лица в Аман, на която призоваха за отмяна на санкциите срещу Сирия, „за да се увеличат възможностите ѝ за възстановяване на Сирия и за посрещане на нуждите на сирийския народ“, се посочва в съвместно изявление.

Хаид добави, че за да продължи напред, Сирия не трябва да изолира „инцидентите в областта на сигурността от по-широкия нестабилен и влошаващ се контекст“.

„Справянето със случващото се само чрез мерки за сигурност няма да е достатъчно, дори и да успеят да спрат тези нападения в близко бъдеще. Основните причини ще останат там“, каза той. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 5 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 8 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 8 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 10 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 10 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 11 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 11 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 11 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 11 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 11 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 11 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 12 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 12 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 12 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала