Япония и Китай - призраци от миналото
Източник: ЕПА/БГНЕС

Отношенията между Япония и Китай непременно ще се подобрят, ако нещата бъдат оставени да се наредят от само себе си. И двете икономики имат нужда една от друга. Китай е най-големият търговски партньор на Япония и миналата година двустранната търговия достигна рекордните 345 милиарда долара.

Но нещата в Източнокитайско море рядко са оставяни да се наредят от само себе си, коментира британският в. "Гардиън"

Решението на японското правителство да осуети опита на националисти да купят спорни острови в богатите на риба и газ води, като ги купи самото то, доведоха до продължаващи от шест дни демонстрации в Китай.

Нападани са японски коли и автокъщи, опожаряват се или се разбиват фабрики. Стотици японски компании и представителства са принудени временно да спрат работа.

А най-голямата вълна от протести, откакто двете страни нормализираха отношенията помежду си през 1972 г., още не е отминала - демонстрации имаше в 70 китайски града.

Днес е годишнината от японското нападение срещу Китай през 1931 г., което доведе до нахлуването и окупацията, продължила 14 години. В очите на Китай това, че Япония използва именно тази дата, за да затвърди суверенитета си върху група необитаеми острови, е чиста провокация.

В момент, когато 1000 риболовни съда са на път към островите, наричани от китайците Дяо-ю, а от японците Сенкаку, в. "Женмин жибао" предупреди вчера, че случаят може да доведе до пълен търговски бойкот.

Политиката, стояща зад тези масови демонстрации, е доста по-сложна. Те несъмнено имат одобрението на властите и служат като полезен отдушник за народния гняв.

Но дали протестите са нещо повече от действие за отвличане на вниманието, дали са израз на криза, протичаща при предаването на властта от едно поколение лидери на друго, не може да се каже със сигурност.

Затова е трудно да се предскаже с точност докъде ще стигне Китай. Засега развяването на знамето в открито море има ритуално значение.

Три китайски военноморски кораба за наблюдение влязоха в териториалните води на Япония, но след това се оттеглиха и не бяха направени опити за стъпване на сушата.

В Япония, където скоро предстоят общи избори, има голямо безпокойство.

От една страна, историята учи японците, че сходните антияпонски протести в Китай през 2005 и 2010 г. бяха мимолетни. От друга, сегашният министър-председател Йошихико Нода, който е непопулярен заради увеличаването на данъците, е подложен на натиск от тези, които казват, че Япония трябва по-твърдо да защитава териториалните си права.

Един от тях е синът на губернатора на Токио Шинтаро Ишихара, чийто план за купуване на островите през април доведе до кризата.

Нобутеру Ишихара е един от петимата кандидати за лидер на опозиционната Либерално-демократическа партия.

Това, което липсва на Япония и Китай, е работещ механизъм за уреждане на тези случаи. Крайно време е да бъде създаден такъв механизъм, смята в. "Гардиън".
Ако жена ти ти каже: "Прави каквото искаш", ти не прави нищо, дори не мигай.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Турбулентна година“ за британските кралски особи: Какво вещае 2026 според астролозите

„Турбулентна година“ за британските кралски особи: Какво вещае 2026 според астролозите

Любопитно Преди 8 минути

Официално започваща на 17 февруари 2026 г., годината на Огнения кон се смята за една от най-късметлийските досега поради символичното значение на животното в китайската култура

"Музеят на сглобката" в НС с нова експозиция

"Музеят на сглобката" в НС с нова експозиция

България Преди 11 минути

За това свидетелства видео, което е публикувано във Facebook

<p>Космосът променя мозъците на астронавтите</p>

Проучване: Космосът променя мозъците на астронавтите

Любопитно Преди 21 минути

Изследователите са анализирали ЯМР сканирания на 26 астронавти преди и след престоя им в Космоса

Франция ще открие консулство в Гренландия на фона на заплахите на Тръмп

Франция ще открие консулство в Гренландия на фона на заплахите на Тръмп

Свят Преди 29 минути

Министърът на външните работи Жан-Ноел Баро определя стъпката като "политически сигнал"

Асен Василев: Най-подходящата дата за избори е 29 март

Асен Василев: Най-подходящата дата за избори е 29 март

България Преди 56 минути

Лидерът на "Продължаваме промяната" каза, че на разговорите с президента са обсъдили предстоящите промени в Изборния кодекс

<p>Водещата на Златните глобуси сподели шегите, които е изрязала от монолога&nbsp;си</p>

Ники Глейзър сподели шегите, които е изрязала от монолога си на Златните глобуси

Любопитно Преди 59 минути

Сред частите, които не са попаднали във финалния вариант на монолога, са били реплики, свързани с ICE и Доналд Тръмп

България започва проект за модернизация на ВМС със седем минни ловци

България започва проект за модернизация на ВМС със седем минни ловци

България Преди 1 час

Това обяви министърът на отбраната в оставка Атанас Запрянов

,

Япония засилва военните си разходи – край на следвоенния пацифизъм?

Свят Преди 1 час

80 години след края на Втората световна война и след дълъг период на строго пацифистка политика, Япония ускорява увеличаването на военните си разходи

България влиза с 10% дял в проучванията за нефт и газ в Черно море

България влиза с 10% дял в проучванията за нефт и газ в Черно море

България Преди 1 час

Това обяви министърът на енергетиката в оставка Жечо Станков

<p>Отпускат допълнителни 1550 евро на засегнатите от бедствията в Кърджалийско</p>

Социалното министерство отпуска допълнителни 1550 евро на засегнатите от бедствията в Кърджалийско

България Преди 1 час

Това съобщи социалният министър в оставка Борислав Гуцанов

„Правилно“: Крис Нот подхрани слуховете за конфликт със Сара Джесика Паркър

„Правилно“: Крис Нот подхрани слуховете за конфликт със Сара Джесика Паркър

Любопитно Преди 1 час

Крис Нот отново разпали слуховете за конфликт със Сара Джесика Паркър, след като в Instagram иронично подкрепи коментар срещу нея ден след получаването на нейна престижна награда

Иранската цена на смъртта: "Плащаме такси за куршуми, за да получим телата на близките си"

Иранската цена на смъртта: "Плащаме такси за куршуми, за да получим телата на близките си"

Свят Преди 1 час

Иранка сподели истината за тежката и опасна обстановка в Техеран - от убийства, звукови бомби до абсолютна изолация от света

Как цветовете, които носите, разкриват личността ви

Как цветовете, които носите, разкриват личността ви

Любопитно Преди 1 час

Психологията на цветовете показва, че те влияят на различни аспекти от живота ни, затова е логично изборът на дрехи да е свързан с индивидуалността ни

<p>Прегласуване доведе до обрат по промените в НСО</p>

Депутатите приеха, но след прегласуване отхвърлиха идеята НСО да охранява само заемащите висши държавни длъжности

България Преди 1 час

Предложението предвиждаше при заплаха срещу други политици охраната им да се поема от МВР

,

Японската кухня под натиск: Защо традиционните ресторанти изчезват

Любопитно Преди 1 час

В Япония всяка година хиляди малки ресторанти затварят врати