В. "Файненшъл таймс": Тази седмица светът стана по-опасно място
Севернокорейски учени и техници наблюдават изстрелването на ракетата   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Тази седмица светът стана по-опасно място, пише британският в. "Файненшъл таймс".

Успешното изстрелване на ракета с голям обсег от Северна Корея приближи възможността един ден престъпната ядрена държава да порази цели, разположени в САЩ. Заплахата все още не е ядрена, понеже технологията не е достатъчно усъвършенствана, но намерението е ясно, изтъква изданието.

Изстрелването на ракетата, маскирано като опит за изпращане на спътник за граждански цели в космоса, вероятно ще зачеркне всякакви надежди, че Ким Чен-ун - новият, образовал се в Швейцария севернокорейски лидер - е по-предразположен към международна ангажираност от баща си. Вместо това, той изглежда е склонен да подкрепи ядрените амбиции на Ким Чен-ир, за да укрепи собствения си контрол над властта. Доскоро светът се безпокоеше от иранската ядрена програма.

Северна Корея обаче поражда повече тревога.

Тя разполага с няколко ядрени бомби и заводи за обогатяване на уран. Освен това е по-напреднала от Техеран в разработването на балистични ракети. Предвид навика на династията Ким да продава експертен опит на всеки срещнат, може да е въпрос на време да го предостави на Иран, а и другиму, предупреждава вестникът.

Когато Ким Чен-ун пое държавното кормило в Северна Корея след внезапната смърт на баща си миналата година, Западът подходи с предпазливостта, която естествено съпътства неочаквани събития в затворени страни. Тогава обаче имаше и искрица надежда, че новият лидер, представител на ново поколение, следвал в чужбина, може да загърби параноята, да премахне секретността и да даде възможност на Северна Корея да заеме мястото си в съвременния свят, посочва в. "Индипендънт".

Някой първоначални признаци бяха окуражаващи.

Новият Ким се прояви като по-дружелюбен, поне пред камерите. Прогнозираната от някои борба за власт не се състоя и новият вожд безпроблемно пое руля.

През април миналата година Пхенян извърши изпитания на ракета с голям обсег и това, само по себе си, отправи негативно послание в чужбина, въпреки че опитът беше неуспешен. Успешното изпитание сега вкара обезпокоителна доза несигурност в един вече нестабилен район, допълва в редакционна статия всекидневникът.

Изстрелването на севернокорейската ракета нажежава обстановката около изборите в съседните страни. В момент, когато в Южна Корея и Япония предстоят избори, действията на Пхенян може да накарат избирателите да предпочетат кандидати с по-твърда хватка, отбелязва в. "Гардиън". Възможно е сполучливото изстрелване на ракетата да засили позициите на политическите консерватори, националисти и военни хардлайнери в критичен момент за Южна Корея и Япония - двете съседки на КНДР, чиято сигурност е най-заплашена, допълва вестникът.

Макар да не е в състояние да храни народа си,

Северна Корея се нареди сред държавите с достатъчно пари и експертиза да създаде и изстреля ракета с далечен обсег и да изведе спътник в космоса, констатира в редакционна статия в. "Ню Йорк таймс". Това е лошо за севернокорейците, които страдат от сурови лишения, причинени им от жестокия режим, а също за района, който за пореден път трябва да се справя с агресивното поведение на Пхенян.

Международната общност би трябвало да засили санкциите и да остави възможност за диалог. Китай със сигурност може да повлияе на режима да прекрати провокациите, включително всякакви нови ядрени опити и продажба на ракети на Иран. Ако се базираме на опита си обаче, страхът на Китай от нестабилността в Северна Корея и вероятно и този път ще се окаже по-важен фактор от тревогите от севернокорейските ядрени амбиции, допълва нюйоркският всекидневник.

Ким Чен-ун спечели нашивките си. По-малко от година след идването си на власт, младият севернокорейски вожд постигна първия успех на управлението си, отбелязва френският в. "Фигаро". Извеждайки в орбита свой обект, затворената държава се присъедини към тесния клуб на космическите сили - технологичен подвиг за една от най-бедните страни в света и майсторски ход за под 30-годишния лидер. Макар все още да

не знаем дали севернокорейският сателит работи,

с успешното изстрелване наследникът на Ким Чен-ир "уби с един куршум два заека": отправи предизвикателство към САЩ, като наред с това укрепи хватката си върху армията и елита в Пхенян, подчертава вестникът.

В Северна Корея вестниците наричат изстрелването на ракетата със спътник "историческо събитие".

Успешното изстрелване на изкуствения спътник на Земята "Кванмьонсон-3" е "достоен резултат от политиката на Корейската трудова партия, историческо събитие в развитието на отечествената наука и техника на основата на суверенното право на мирно използване на космическото пространство", коментират водещите издания, предаде ИТАР-ТАСС.

Севернокорейските учени

"блестящо изпълниха заветите на великия пълководец Ким Чен-ир,

който разпореди да се изведе в орбита спътник с научно-техническо предназначение през 2012 г., когато в страната се отбелязва стогодишнината на "първия и вечен" президент Ким Ир-сен."

Вестниците изтъкват, че жителите на Пхенян "с възторг и ликуване" са научили новината. След изстрелването представители на местни медии са получили достъп до разположения в Пхенян Център за контрол и управление на полетите, където подробно били запознати с предназначението на този космически апарат, съобщава агенция КЦТА. Акредитираните в КНДР чуждестранни журналисти не получили покана да посетят този център.

В печата е публикувано също изявлението на говорителя на министерството на външните работи. По думите му

КНДР ще продължи да изстрелва сателити

в интерес на икономическото строителство и повишаване на жизненото равнище на населението на страната, "независимо от външните реакции".

Враждебните на Северна Корея сили, отбелязал дипломатът, твърдят, че това изстрелване с мирно предназначение уж било извършено "в нарушение на резолюции на Съвета за сигурност на ООН". Но използването на космическото пространство за мирни цели "е признато от международните закони и отразява единодушната воля на световната общност", изтъкнал той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Урсула фон дер Лайен: ЕС ще предостави 90 млрд. евро на Украйна по един или друг начин

Урсула фон дер Лайен: ЕС ще предостави 90 млрд. евро на Украйна по един или друг начин

Свят Преди 2 часа

Тя заяви това на брифинг в Киев, където пристигна по-рано днес заедно с други европейски лидери

Доставките на руски петрол по „Дружба“ до Унгария и Словакия ще бъдат възобновени

Доставките на руски петрол по „Дружба“ до Унгария и Словакия ще бъдат възобновени

Свят Преди 2 часа

Това съобщи словашкото министерство на икономиката

Лидерите на Г-7 с непоколебима подкрепа за Украйна

Лидерите на Г-7 с непоколебима подкрепа за Украйна

Свят Преди 3 часа

Това е първата съвместна позиция на лидерите на Г-7 за Украйна след завръщането на Тръмп в Белия дом преди година

<p>Мъск провокира теории, че &bdquo;предстои нещо много лошо&ldquo; с коментар за Исус</p>

Илон Мъск провокира теории, че „предстои нещо много лошо“ с коментар за Исус

Свят Преди 3 часа

Признанието на милиардера, че споделя ученията на Христос, раздели мрежите — докато едни виждат духовно израстване, други подозират опит за прикриване на грандиозен скандал

<p>Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов</p>

Неочаквана находка: Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов

България Преди 3 часа

Тъй като и петте гроба са ограбени през Античността или в ново време, находките в тях са малобройни

<p>Зеленски показа бункера си от първите дни на войната</p>

„Тук казах – трябват ми боеприпаси, не превоз“: Зеленски показа бункера си от първите дни на войната

Свят Преди 4 часа

В обръщение по повод четвъртата годишнина от войната президентът на Украйна разкри мястото, откъдето е координирал първите действия след началото на руското нахлуване

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Свят Преди 4 часа

Нанси Гътри е отвлечена посред нощ от дома си и все още няма и следа от нея, в случай, който шокира цяла Америка

<p>Планирали убийството на Вучич и семейството му</p>

Осуетиха план за убийството на Вучич и семейството му: Арести в Сърбия заради заговор за държавен преврат

Свят Преди 4 часа

Заподозрените са подготвяли насилствена промяна на конституционния ред чрез придобиване на оръжие и планирано покушение срещу най-висшите държавни органи в Сърбия

Путин обвини Украйна в опит за саботаж на мирните преговори

Путин обвини Украйна в опит за саботаж на мирните преговори

Свят Преди 4 часа

Държавният глава посочи, че терористичните атаки срещу Русия са се увеличили

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

България Преди 4 часа

Делегатите изразиха тревога от безотговорните изявления на министри от кабинетите на Росен Желязков и Андрей Гюров във връзка с възможното ангажиране на България в бъдещи военни действия

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

България Преди 4 часа

По думите му затова от БСП в комисия не са постъпили така, както беше казал новият им председател Крум Зарков

ЕС отива в Украйна с празни ръце - благодарение на Унгария

ЕС отива в Украйна с празни ръце - благодарение на Унгария

Свят Преди 4 часа

Унгария блокира санкциите и заема от 90 милиарда евро за Украйна в навечерието на годишнината от войната

Планират изграждането на Trump Tower в Австралия – не всички са във възторг

Планират изграждането на Trump Tower в Австралия – не всички са във възторг

Свят Преди 5 часа

Проектът за 91-етажен небостъргач на Златния бряг предизвика вълна от недоволство и петиции, докато местната власт вижда в името на Тръмп „златна възможност“ за икономиката преди Олимпиадата през 2032 г.

Министър Игнатов: Българското училище не трябва да се политизира преди избори

Министър Игнатов: Българското училище не трябва да се политизира преди избори

България Преди 5 часа

Образователният министър коментира и настоящите учебни програми като изрази съгласие с опасенията, че не са ефективни

<p>Най-големият самолетоносач в света&nbsp;пристигна на остров Крит</p>

Най-големият самолетоносач в света "Джералд Форд" пристигна на остров Крит

Свят Преди 5 часа

Изпращането на самолетоносача към Средиземно море се свързва с напрежението между САЩ и Иран

Александър Трайков е новият зам.-министър на културата

Александър Трайков е новият зам.-министър на културата

България Преди 5 часа

Трайков притежава висока експертност в сферата на опазване и контрол на културното наследство в резултат от 18-годишния му опит в администрацията на Министерството, и по-конкретно: контрол по опазване на движимото и недвижимото културното наследство