Роналд Рейгън, който възроди оптимизма
40-ият президент на САЩ Роналд Рейгън (1981-1989)   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ти и неделя милиони американци ще настроят приемниците си, за да гледат "Супер боул" - ежегодното върхово събитие в спорта, което определя шампиона в професионалния американски футбол.

Но преди да започне мачът, те ще си спомнят за Роналд Рейгън, чиято 100-годишнина се навършва същия ден.

Ще бъде излъчен възпоменателен филм за живота му - почит, която ще покаже, че през настоящите бурни времена Рейгън е повече обичан от когато и да било и заслужава най-голямото признание на тази вманиачена по спорта страна.

Рейгън бе лицето на политиката на 80-те години

Лидерът на републиканците, изкарал два мандата като президент на САЩ, беше идол за консерваторите и враг за либералите.

Трийсет години след като поема президентския пост и повече от шест години след смъртта си Роналд Рейгън отново разпалва общественото въображение.

Книжарниците излагат на витрините си неговата биография, университетите предлагат серии лекции за неговата политика, а последователите на Рейгън в цялата страна планират тържества в чест на неговия рожден ден.

Един от всеки трима граждани на САЩ го определя като изключителен президент.

Сред последните президенти само Джон Кенеди е оценяван по-високо.

Ако имаме предвид как е изживял живота си, няма да се изненадаме, че той е способен да увеличи своята популярност даже след смъртта си.

Роналд Рейгън е роден през 1911 г. в Тампико, Илинойс - град на около 180 км западно от Чикаго, чието население понастоящем е около 800 души. Син на неуспял търговец на обувки и набожна християнка, Рейгън е търсил и винаги е намирал пътя нагоре.

Като студент в колежа е избран за президент на студентския съвет. След като става актьор, е избран за президент на холивудската Гилдия на филмовите актьори, а като политик е бил два мандата губернатор на Калифорния, преди да стане президент.

Плащал таксите си в колежа с миене на чинии. След дипломирането си става знаменитост в Средния запад като спортен радиокоментатор, което накрая го извежда до филмова кариера и национална слава.

През 50-те години решава да влезе в политиката, а печели президентските избори през 1980 г. на 69-годишна възраст, след като преди това на два пъти не успява да се сдобие с номинацията на своята партия.

На президентските избори през 1980 г. мнозина избиратели виждат проблем във възрастта му. Но сега това едва ли е от значение за неговото наследство.

Това, което хората помнят, е Рейгъновият популизъм и че той придаде нов оптимизъм на страната след години на деморализиращи кризи, вкл. Виетнамската война, аферата "Уотъргейт" и кризата със заложниците в Иран.

Припомнят си също за

неговия принос за разпадането на Съветския съюз.

Речта на Рейгън през юни 1987 при Бранденбургската врата в Берлин, в която той хвърли предизвикателство към съветския президент Михаил Горбачов "да отвори тази врата" и "да събори тази стена" бе решаващо събитие в края на Студената война.

Джеймс Бейкър, началник на кабинета на Рейгън и министър на финансите, си спомня, че Рейгън върна гордостта на Америка. "Ти върна гордостта и самоувереността на страната. Ти донесе мир. Какво повече можеше да искаш?"

Даже и президентът Барак Обама, който е демократ, наскоро взе със себе си за ваканцията биографията на републиканския президент.

"Няма значение какви политически различия може да има човек с президента Роналд Рейгън и аз със сигурност ги имам, но не може да се отрече, че той беше лидер на света", каза Обама.

Но не са забравени и слабите моменти в неговото президентство. Аферата "Иран-контри" хвърли сянка и подозрения. Рейгън беше на власт, когато САЩ тайно доставяха оръжие на Иран и незаконно прехвърляха печалбата от продажбата на десните бунтовници в Никарагуа.

Рейгън винаги е отричал, че е знаел за това, което накара критиците да питат кой всъщност е поръчвал музиката в Белия дом - Рейгън или неговите съветници.

Рейгън остава враг за Демократическата партия,

защото тя го смята за гробокопач на социалната държава. От друга страна, републиканците тачат паметта му по-благоговейно от всякога.

Политиците, които споделят неговата философия, като например бившият лидер в Конгреса Нют Гингрич и бившият кандидат за вицепрезидент Сара Пейлин, отдавна се обявяват за негови политически наследници. Искат да копират неговата икономическа политика, да изведат Америка до благоденствие, както направи Рейгън, и да намалят данъците и бюрокрацията.

Някои експерти казват, че той не би имал шансове днес в Републиканската партия. Като прагматик би трябвало да търси компромиси с демократите, вместо да влиза в продължителна "позиционна война" с тях.

Освен това той беше всичко друго, но не и пестелив с бюджета на САЩ. По време на неговото управление дефицитът стана четворно по-голям. Веднъж повиши данъците, за да укрепи социалната система на САЩ - ход, който днес би бил погледнат с ужас от консервативното движение "Чаено парти".

"Съмнявам се, че Рейгън може да бъде избран днес",

казва политическият стратег Марк Маккинън. Това не причинява пробойни в преклонението към Великия комуникатор (Рейгън беше известен със своето дар слово).

Бившият президент, който обичаше да се представя като "г-н Нормалния" и който предпочиташе да прекарва вечерите в Белия дом пред телевизионния екран по пижама със съпругата си Нанси, намери своето място в историята като човек, който се бореше за здрава икономика и семейни ценности.

Рейгън почина на 93-годишна възраст на 5 юни 2004 г. в дома си в Калифорния след дълги страдания от болестта на Алцхаймер. Прекара последните пет години от живота си почти изцяло далеч от погледа на публиката.

След смъртта му хиляди хора чакаха с часове да му отдадат почит в Капитолия и в неговата президентска библиотека в Калифорния.

Мнозина помнят неговото изразително обръщение от 1994 г. към американския народ, в което той обясни, че страда от това заболяване. Каза, че започва "пътешествие, което ще ме доведе до залеза на моя живот".
Съпруг крещи на жена си: - Толкова съжалявам, че не ти поиска ръката някой идиот! Тя: - Поиска я! - И защо не се омъжи…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима арестувани по подозрение в терористичен заговор срещу белгийския премиер

Трима арестувани по подозрение в терористичен заговор срещу белгийския премиер

Свят Преди 1 час

Младежите са били арестувани в Антверпен по подозрения за подготовка на "терористичен атентат от джихадистки тип срещу политици"

Тръмп: Заложниците от Газа ще бъдат освободени в понеделник или вторник

Тръмп: Заложниците от Газа ще бъдат освободени в понеделник или вторник

Свят Преди 2 часа

Очаква се "Хамас" да освободи 20-те живи заложници едновременно 72 часа след началото на прекратяването на огъня

<p>&quot;Дайте Нобеловата награда за мир на Доналд Тръмп, той я заслужава!&quot;</p>

Нетаняху: Тръмп заслужава Нобелова награда за мир

Свят Преди 4 часа

"Дайте Нобеловата награда за мир на Доналд Тръмп, той я заслужава!", написа израелският премиер

Бедствено положение в Русенско: Започна евакуация заради риск от скъсване на дига

Бедствено положение в Русенско: Започна евакуация заради риск от скъсване на дига

България Преди 5 часа

Бедственото положение е в сила от днес до 23:59 часа на 11 октомври

Чичо и племенник пребиха до смърт 63-годишен пастир в Пазарджишко

Чичо и племенник пребиха до смърт 63-годишен пастир в Пазарджишко

България Преди 5 часа

Случаят е от нощта срещу 3 октомври, когато двамата мъже посетили стопански двор в землището на Ракитово, където жертвата живеел и работел като пастир

Тръмп ще посети Израел в неделя

Тръмп ще посети Израел в неделя

Свят Преди 6 часа

Съобщението дойде, след като Тръмп обяви, че Израел и "Хамас" са се споразумели за примирие в Газа и освобождаване на заложници

Заради еврото: Правителството предлага 31 декември и 2 януари за почивни

Заради еврото: Правителството предлага 31 декември и 2 януари за почивни

България Преди 6 часа

Според финансовия министър Теменужка Петкова, обявяването на двата дни за почивни ще позволи извършването на ключови дейности по пренастройка и обновяване на финансови, административни и информационни системи

СОС прие създаването на дигитални билети и по-ниски цени на градския транспорт

СОС прие създаването на дигитални билети и по-ниски цени на градския транспорт

България Преди 6 часа

Ще бъде създадено мобилно приложение за градски транспорт, чрез което гражданите ще могат да закупуват билети

Кейт предупреди за „епидемията от отчуждение“

Кейт предупреди за „епидемията от отчуждение“

Свят Преди 6 часа

Кейт Мидълтън, майка на три деца – принц Джордж (12 г.), принцеса Шарлот (10 г.) и принц Луи (7 г.) – отбелязва, че предизвикателството е „особено остро“ за бебетата и малките деца, родени в свят, потопен в цифрови технологии

Национален борд по водите

Националният борд по водите стартира уебстраница

България Преди 6 часа

Тя бе представена от заместник министър-председателя и председател на борда Атанас Зафиров

Надежда Бобчева: 10 нови камиона ще чистят "Люлин" и "Красно село"

Надежда Бобчева: 10 нови камиона ще чистят "Люлин" и "Красно село"

България Преди 7 часа

Заместник-кметът по екологията коментира и призовката от прокуратурата, която я задължава утре сутринта в 9 часа да се яви на разпит

Приоритетите на българското правителство, ползите от пълноправното ни членство в Шенген и стъпките за успешно въвеждане на единната европейска валута в България от началото на следващата година бяха водещите теми на срещата на министър-председателя Росен Желязков с посланиците на държавите членки на Европейския съюз

Желязков и посланиците на страните от ЕС обсъдиха успешното въвеждане на еврото у нас

България Преди 7 часа

Домакин на срещата беше посланикът на Дания у нас Флеминг Стендер

МВнР: България приветства споразумението между Израел и „Хамас“

МВнР: България приветства споразумението между Израел и „Хамас“

Свят Преди 7 часа

От българското външно министерство заявяват, че високо оценяват лидерството на американския президент Доналд Тръмп и активното му участие в този сложен процес

Руският президент Владимир Путин е на посещение в Таджикистан, където се срещна с Емомали Рахмон и  Илхам Алиев

Путин призна ролята на Русия при катастрофата на азербайджанския пътнически самолет през 2024 г.

Свят Преди 7 часа

По време на среща с азербайджанския президент Илхам Алиев, Путин заяви, че Русия е използвала ракети за унищожаване на украински дронове в утрото на инцидента

Активираха BG-Alert за евакуация на село Николово

Активираха BG-Alert за евакуация на село Николово

България Преди 7 часа

Пътят Николово - Червена вода временно се затваря за движение, за да се гарантира безопасността на гражданите