Нова европейска директива залага почти нулева енергийна консумация за сградите след 2020 г.
Строителните норми на държавите членки трябва да бъдат променени така, че след 10 години новопостроените сгради да отговарят на високи стандарти за енергийна ефективност.
Това ще допринесе за намаляването на енергийната консумация в съюза с 20% през следващото десетилетие.
На сградите се пада 40% от общото енергийно потребление в ЕС. В същото време те са най-големият източник на емисии. До 2020 г. тенденцията трябва да бъде обърната и новите постройки да се захранват преимуществено от възобновяеми източници.
Вече съществуващките пък трябва да бъдат направени по-"енергоспестяващи". Когато в тях се извършват основни ремонти, собствениците ще бъдат насърчавани да инсталират "интелигентни" измервателни уреди и да подменят отоплителните, вентилационните и климатичните инсталации, както и тези за топла вода с по-високоефективни.
Част от финансирането на тези промени ще дойде от бюджета на ЕС.
Директивата беше приета от Европейския парламент като част от законодателния пакет за енергийната ефективност.
Минималният ефект от нея в цифри изглежда така:
- икономия на енергия от 60-80 млн. т нефтен еквивалент годишно до 2020 г., т.е. намаляване с 5-6% на използваната от ЕС енергия към 2020 г;
- намаление на емисиите на въглероден диоксид със 160 до 210 млн. т годишно до 2020 г., т.е. с 4-5% от общите емисии въглероден диоксид на ЕС през 2020 г.;
- 280 хил. (до 450 хил.) потенциални нови работни места до 2020 г., основно в строителния сектор, както и във връзка с дейностите за издаване на енергийни сертификати, извършване на одити и инспекции на отоплителни и климатични инсталации.
За намаляването на вредните емисии на ЕС може да допринесе и икономическата криза.
Официалната статистика показва, че през 2009 г. те са намалели с 11,6%. Този резултат бележи малко по-силен спад в сравнение с предварителните данни, публикувани през април.
"Това се дължи на няколко фактора - първо, на намалената икономическа активност заради рецесията, и второ, на ниските цени на газа през 2009 г., което направи производството на електричество от газ много по-привлекателно в сравнение с използването на въглища, чиито емисии са повече", се отбелязва в съобщение на Европейската комисия, цитирано от Ройтерс.
Общият обем на емисиите с парников ефект, които производствените обекти, включени в схемата за търговия са изхвърли, е 1,873 млн. т, посочва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!