Ндрангетата е петият икономически колос в Италия
Източник: Thinkstock/Guliver

К алабрийската престъпна организация ндрангета има прогнозиран годишен оборот от 53 млрд. евро, сочат данните от проучване на института „Демоскопика“.

Този резултат нарежда мафиотската организация, наричана иронично „Ндрангета АД“, на пето място в икономиката на Италия.

Сега ндрангетата отстъпва по „фактуриран“ оборот единствено на Националната компания за природни горива, на Националната компания за електрическа енергия, на холдинга „Ексор“, както и на застрахователния и финансово-брокерски гигант „Дженерали“.

След банкрута на финансовия холдинг „Леман брадърс“ (Lehmann Brothers) в Ню Йорк през 2007 г., който инициира световната икономическа криза и рецесия,

престъпната организация е увеличила оборота си с 20%.

Пословичната непроницаемост на ндрангетата се дължи на специфичната ѝ структура, в която организационната единица се нарича ндрина и представлява клан на семейна основа. В момента действат около 150 ндрини, които заедно с филиалите извън областта имат не по-малко от 60 хил. членове, както и неизвестен брой помагачи.

В специален доклад на италианската Национална дирекция „Антимафия“ се посочва, че за разлика от сицилианската „Коза ностра“, която възприе стратегията на подмолна дейност, то

ндрангетата се изявява открито, разширява се в национален и международен мащаб

със съзнанието, че е по-силна и с тенденцията да утвърждава с невероятна арогантност собственото си превъзходство. Данните от последните разследвания сочат, че ндрангетата е едно от най-значимите криминални явления на италианска територия, което все повече е ориентирано към трансгранични противозаконни дейности.

На първо място е международният трафик на наркотици,

в който организацията е постигнала почти монополна позиция, благодарение на тесните връзки със субекти, действащи в страните производителки, както и с такива, разположени в основните пунктове на маршрутите за преминаване на наркотиците.

Наред с класическите взаимоотношения с колумбийските трафиканти на кокаин, в сферата на отношенията с чуждестранни групировки резултати от разследвания доказват наличието на връзки между калабрийската ндрангета и представители на албански, български и турски престъпни организации. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Странна реч на Меси преди финала, предизвика буря в социалните мрежи

Странна реч на Меси преди финала, предизвика буря в социалните мрежи

Свят Преди 1 час

Засега няма официално обяснение какво е имал предвид капитанът на Аржентина с думите си

Отчаяние в Русия: Позволете ми да се сбогувам със сина си

Отчаяние в Русия: Позволете ми да се сбогувам със сина си

Свят Преди 2 часа

Роднините са се събрали на контролно-пропускателния пункт, за да се сбогуват

Активираха BG-Alert за мощна буря тази нощ в Благоевградско

Активираха BG-Alert за мощна буря тази нощ в Благоевградско

България Преди 3 часа

Съветват се гражданите да предприемат действия за своята безопасност

Жените вече ще трябват да доказват, че са жени, гласи ново правило в тениса

Жените вече ще трябват да доказват, че са жени, гласи ново правило в тениса

Свят Преди 4 часа

Досега правилникът на WTA допускаше участие на транссексуални спортистки

Кръвната проба потвърди, че Стоян Колев е взел кокаин

Кръвната проба потвърди, че Стоян Колев е взел кокаин

България Преди 4 часа

Районната прокуратура в Пазарджик посочи, че е прецизирала обвинението

България остава сред най-слабо задлъжнелите държави в ЕС, въпреки че държавният дълг нараства на годишна база.

България отново е в топ 3 на ЕС по най-нисък държавен дълг

Парите ни Преди 5 часа

Задълженията са 28,5% от БВП, но на годишна база страната е сред държавите с най-силен ръст

.

Удар за футбола в САЩ: Меси излезе в почивка след финала, пропуска Мача на звездите

Любопитно Преди 5 часа

Лионел Меси и Родриго де Пол пропускат следващите мачове на Интер Маями, както и Мача на звездите в MLS. Аржентинските звезди се възползват от задължителната почивка след драматичния финал на Световното първенство срещу Испания

Кувейт, Йордания и Бахрейн отблъснаха атаки от Иран

Кувейт, Йордания и Бахрейн отблъснаха атаки от Иран

Свят Преди 5 часа

Иран е атакувал електроцентрали и съоръжения за обезсоляване на вода

,

Мат Деймън с неочаквано разкритие: Жена е заснела кадрите с мускулестите му ръце в „Одисея“

Любопитно Преди 6 часа

Мат Деймън призна, че впечатляващо развитите му бицепси в една от ключовите сцени на „Одисея“ всъщност принадлежат на жена каскадьор. Актьорът благодари лично на дубльорката за ролята ѝ в новия блокбъстър на Кристофър Нолан

Нов скандал в Унгария, проверяват сървъри на партията на Орбан

Нов скандал в Унгария, проверяват сървъри на партията на Орбан

Свят Преди 6 часа

„Фидес“ определи действията на Мадяр като „автократични“

Нивото на река Дунав е рекордно ниско за сезона

Нивото на река Дунав е рекордно ниско за сезона

България Преди 6 часа

При станция Русе измереното ниво на 21 юли е минус 69 см.

Военният министър: Нямам притеснения за американските самолети

Военният министър: Нямам притеснения за американските самолети

България Преди 6 часа

Стоянов: Предходното правителство си позволи да излъже за учението на НАТО

,

Студена война във футбола: УЕФА демонстрира открит конфликт с ФИФА

Любопитно Преди 6 часа

Президентът на УЕФА Александър Чеферин демонстративно пропусна финала на Световното първенство. Отказът му да присъства е ясен знак за открития конфликт с ФИФА след серия от политически намеси, скандални съдийски решения и скъпи билети

Лионел Меси и Ламин Ямал

Кой е Жоан Монфорт? Фотографът зад емблематичната снимка на Лионел Меси и Ламин Ямал, която обиколи света

Свят Преди 6 часа

Снимките остават неизвестни близо 17 години, докато през 2024 г. бащата на Ямал ги публикува с посланието „Началото на две легенди“

Ножаров: До 2028 г. България ще плаща 2 млрд. евро лихви по дълга

Ножаров: До 2028 г. България ще плаща 2 млрд. евро лихви по дълга

България Преди 7 часа

Той определи план-сметката като "опит за ориентиране в обстановката"