Доброволното участие на частните държатели на гръцки облигации по схемата за отписване на гръцкия дълг е достигнало 85,8%, съобщи гръцкото министерство на финансите.
Ако бъдат активирани клаузите за колективно действие, а това ще се реши на телеконференцията на финансовите министри от еврозоната днес в 15 ч. (българско време), процентът на участие ще възлезе на 95,7%.
По-специално офертите за облигациите, които са под въздействието на гръцкото право, чийто размер е около 177 млрд. евро, са достигнали 152 млрд. евро.
"Това е исторически момент за много успешната размяна на облигациите. Тя позволява да пристъпим към стабилизиране на гръцката икономика и към постигане на растеж", заяви правителственият говорител Панделис Капсис пред местния телевизионен канал Мега.
Първата фаза от размяната на облигации по отписването на част от гръцкия дълг приключи при абсолютен успех, "подстрижката" на ценните книжа ще стигне до 97 на сто, а това означава драстично облекчаване на държавния дълг на Гърция, което ще възлезе на 107 млрд. евро, съобщават вестниците днес.
Снощи изтече срокът, даден от гръцката държава за приемане на предложението й за размяна на облигации по преструктуриране на гръцкия дълг от частни кредитори, притежаващи гръцки ценни книжа.
Сделката се оценява като "историческа", тъй като за първи път в историята на Гърция се прави такова преструктуриране на нейния дълг.
"Хаирлия да е "подстрижката", която открива пътя за одобряването на втория заем от 130 млрд. евро за Гърция, на които се възлагат надежди да помогнат на страната да рестартира икономиката си", пише в. "Етнос".
В. "Нафтемборики" цитира Организацията по управление на гръцкия държавен дълг, според която участието в "подстригването" на облигациите ще надхвърли 95 на сто и ще достигне 97 на сто от всички ценни книжа на стойност 206 млрд. евро. Този процент означава, че ще бъдат "подстригани" облигации, чиято стойност възлиза на 200 млрд. евро.
В. "Вима" твърди, че участието на частни кредитори е между 95,1 и 97 на сто.
На 12 март ще се състои размяната на облигации, а същия ден ще заседава Еврогрупата. На 14 март пък се очаква Еврозоната да стартира изпълнението на новия спасителен план от 130 млрд. евро и да определи графика, по който ще се отпускат траншовете на Гърция. На 15 март ще заседава Изпълнителният съвет на Международния валутен фонд за финансирането на новия спасителен план.
В. "Катимерини" извежда в заглавие оценката на американския финансов министър Тимъти Гайтнър, че "най-лошото в Европа изглежда е отминало".
Въпреки това той предупреждава, че за Европа излизането от кризата ще е все още "дълго и трудно".
Според в. "Та неа" управляващият директор на МВФ Кристин Лагард също изразила надежда, че опасността от сериозна криза в еврозоната "за момента е избегната".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!