Безработицата сред младежите в Европа достигна рекордни равнища тази година, като над 1/5 от младите хора в ЕС не работят, предаде ДПА.
Много от тях са зациклили в един кръг на неплатени стажове или допълнително обучение.
Ана не е очаквала лесно да си намери работа след завършването. Толкова е подтискащо обаче да видиш колко трудно е всъщност, посочва 26-годишната румънка.
Тя има магистърска степен от отличен университет, няколко години международен опит и ползва свободно английски, френски и испански.
Според нея обаче е почти невъзможно да си намери работа, която да отговаря на квалификациите й и от която да може да си плаща сметките.
Историята на Ана е често срещана в Европа. Младите, добре образовани хора често се оказват без работа, след като завършат висше образование и след това попадат в капана на зле платената работа, която не отговаря на квалификациите им.
Мнозина започват допълнително обучение, понякога просто за да са заети.
Кристина от Испания, където безработицата сред младежите е 48%, е още един пример.
Двадесет и пет годишното момиче има университетска диплома по лингвистика, но сега се е записала на курс за професионален мениджмънт, предназначен за хора, които току що са завършили средно образование.
За много млади хора курсът на образование никога не изглежда приключил, нито пък водещ в определена посока.
Мнозина правят стажове макар и често неплатени, с които целят да подобрят автобиографиите си и да не си губят времето вкъщи.
В Германия много изследователи говорят за "поколението на стажовете."
Евродепутатката от Зелената партия Емили Турунен посочи, че броят на стажовете бързо се увеличава в някои страни от ЕС.
В резолюция до Европейския парламент тя призова стажовете да станат част от образованието.
Според нея те не трябва да заместват работата, а стажантите трябва да получават социални осигуровки и минимални средства за живот.
Не е ясно колко са завършващите младежи в Европа, които стигат до стажове. ЕС е поръчал проучване, което да определи точната цифра и върху което да се базират евентуални нови разпоредби.
В момента много младежи работят без пари. Проучване на Европейския младежки форум сочи, че повечето млади хора са доволни да имат какво да правят, макар 75% от тях да не могат да живеят от заплатите си или пък въобще не получават пари.
Ситуацията е мрачна в цяла Европа.
В Австрия и Германия младежката безработица е ниска - съответно 7,1 процента и 6,9 процента, докато в Испания достига 48%, а в Гърция е 43%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!