Миналата година седем страни членки са докладвали за общо 515 неуспешни, осуетени или извършени терористични нападения, посочва базираната в Хага организация.
В 13 европейски държави за тероризъм са арестувани общо 1009 души. Въпреки че заради връзки с ислямистки групи през 2008 г. са задържани 187 души, през годината не е извършен нито един успешен атентат в името на радикалния ислям.
Опит за нападение имаше в британски ресторант, но заложената бомба се взриви твърде рано и всичко завърши само с една жертва - самия терорист.
За сметка на това ЕС се оказва най-засегнат от сепаратисткия тероризъм -
главно баския (в лицето на ЕТА) и корсиканския. Най-потърпевши от тази форма са Испания и Франция. Великобритания също се сблъска с акции на дисидентски групи от Ирландската републиканска армия (ИРА), а в Гърция крайнолеви и анархистки групи прибягват все по-често до насилие, посочва Европол.
Тероризмът продължава да влияе върху живота на европейските граждани както в ЕС, така и извън него, отбелязва още службата.
Той се финансира чрез контрабанда, фалшификации, обири и отклоняване на средства, предназначени за благотворителни асоциации.
Главните участници обикновено са мъже, организирани в малки, самостоятелни и силно мобилни групи. Важна роля обаче играят и жените, които се занимават с пропаганда или осигуряване на финансиране.
Службите за сигурност и полицията са много активни, но като цяло терористичната заплаха остава сериозна, заключват от Европол.
Европол (Europol.europa.eu) е създадена през 1992 г., за да централизира и обработва информацията, необходима на страните от ЕС за борбата срещу тероризма и организираната престъпност.
Организацията има компетенции и в борбата срещу нелегалната имиграция, трафика на хора и на ядрени материали. Персоналът й се състои от полицаи от митническите и имиграционните служби на страните от ЕС. Бюджетът й е 50 млн. евро годишно и се формира от вноски на страните членки.
България стана част от Европол през 2007 г.