Племенни водачи, командири на въоръжени формирования и политици обявиха днес богатата на петрол източна част на Либия за полуавтономен район, съобщи Асошиейтед прес.
Церемонията се състоя в град Бенгази - вторият по големина либийски град.
Участниците изразиха намерението си да спрат десетилетното маргинализиране на Източна Либия при управлението на бившия лидер Муамар Кадафи и определиха съвет, който да ръководи делата на новосъздадения район, простиращ се от централния крайбрежен град Сирт - на запад, до границата с Египет - на изток.
Източна Либия е известна и до днес като район Киренайка, съществувал още по римско време. Държавата Либия е създадена след Втората световна война, когато обединява трите стари провинции - Триполитания, Киренайка и Фесан.
Бенгази - столица на Киренайка, бе център на опозицията по времето на Кадафи, изостава в развитието си по време на режима и именно от там започна революцията в Либия. И до днес в Бенгази има страхове, че ПНС може да се съсредоточи върху Триполи и източната част да продължи да изостава в развитието си.
Преходният национален съвет (ПНС), изпълняващ ролята на временно правителство, многократно се е изказвал против обособяването на източната част на страната като отделен район, предупреждавайки, че това може да доведе в крайна сметка до разпадането на Либия.
Близо 3000 делегати на конгреса в Бенгази избраха за ръководител на управляващия съвет Ахмед Зубаир ас Сенуси, братовчед на бившия крал Идрис ас Сенуси, свален от Кадафи през 1969 г., уточняват АФП и Ройтерс. Ахмед Зубаир е член на ПНС.
Съветът на Киренайка признава Преходния национален съвет, който е "символ на единството в страната и легитимен представител на Либия на международни срещи на върха".
Засега не е ясно дали новият провинциален съвет ще бъде част от институциите на ПНС или ще бъде негов противник, посочва Ройтерс.
Участниците в церемонията в Бенгази отхвърлиха избирателен закон, определящ 60 депутатски места за Източна Либия в 200-членния парламент, който трябва да бъде избран през юни.
По-голямата автономия на Киренайка ще постави под напрежение международните петролни компании в Либия, които ще трябва да предоговорят споразуменията си с нов полуавтономен район.
Обявеното днес създаване на полуавтономен район няма официална сила, но може да постави провинцията в евентуална конфронтация с Преходния национален съвет, отбелязва Ройтерс.
В понеделник либийският ръководител Мустафа Абделджалил беше преизбран начело на Преходния национален съвет.
"Нямаме нужда от федерализъм и не сме задължени да приемаме федерална система. Не искаме да се връщаме 50 години назад", заяви снощи в телевизионно интервю либийският премиер Абдел Рахим ал Киб.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!