Бакир Изетбегович е новият лидер на бошняците
Бакир Изетбегович е новият мюсюлмански член на Председателството на Босна и Херцеговина   
Източник: Архив на Vesti.bg
Би ир Изетбегович ще смени Харис Силайджич на поста мюсюлмански бошнячки член на Председателството на Босна и Херцеговина.

Сърбинът Небойша Радманович и хърватинът Желко Комшич ще запазят постовете си в този тричленен орган, сочат предварителните резултати от произведените вчера общи избори.

Изетбегович и Комшич са твърди привърженици на единна Босна, докато Радманович се обявява заотцепване на Република Сръбска.

В изборния щаб на Партията на демократичното действие на Изетбегович празненствата започнаха още към 23 ч. снощи, когато Централната избирателна комисия съобщи първите неофициални резултати въз основа на преброените 50% от гласовете.

Изборите са и за федералния парламент и за парламентите в двете съставни части на страната - Мюсюлманско-хърватската федерация и Република Сръбска. В Република Сръбска гласуваха още за президент и вицепрезиденти, а в Мюсюлманско-хърватската федерация - за регионални парламенти в 10-те кантона.

До момента Бакир Изетбегович води с около 33%. Бакир Изетбегович, който е син на основателя на Партията на демократичното действие Алия Изетбегович, заяви, че е очаквал победата. Той не е изненадан и от победата на кандидата на Съюза на независимите социалдемократи за сръбски член на председателството Небойша Радманович и на кандидата на Социалдемократическата партия - хърватина Желко Комшич.

Изетбегович, чиято партия от месеци е в жестока медийна война с екипа на досегашния бошнячки представител в босненското председателство Харис Силайджич, още в първото си изявление пред журналисти обяви завой в политиката към съседите.

Бакир Изетбегович характеризира политиката по време на мандата на Силайджич като "твърдолинейна", особено спрямо Белград.

"Трябва да се поправят отношенията в региона. Дали някой първо ще дойде тук или ние ще отидем някъде, ще се договорим за това. Най-важни са съседните страни, след това страните, които са гаранти на Дейтънското споразумение, и страните, от които може да имаме икономическа полза", заяви Изетбегович, цитиран от Танюг.

Ние ще стабилизираме ситуацията в Босна и ще донесем по-добро бъдеще за гражданите на страната, заяви Изетбегович за телевизия Ройтерс. Това означава мир, по-добри условия за развитие на икономиката и заетост, каза Изетбегович.

Според предварителните резултати Съюзът на независимите социалдемократи на Милорад Додик, който заплаши с отцепване на Република Сръбска от Босна по време на предизборната кампания, е доста напред в сравнение с останалите партии в Република Сръбска.

Избирателната активност е била 56,3% или малко повече в сравнение с изборите през 2006 г., когато то бе 55,3%.

Изборите са знак на зрялост и добър знак за демокрацията в тази страна, заяви върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Валентин Инцко.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Рапърът Йонислав Йотов-Тото приключи участието си в Hell’s Kitchen

Рапърът Йонислав Йотов-Тото приключи участието си в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Той даде ексклузивно интервю в подкаст поредицата “Кухнята след Ада”

Турция с нова балистична ракета с обсег 6000 километра

Турция с нова балистична ракета с обсег 6000 километра

Свят Преди 5 часа

Обявиха я за първата турска междуконтинентална балистична ракета

Стартът на Джиро д’Италия: В Бургас представиха отборите

Стартът на Джиро д’Италия: В Бургас представиха отборите

България Преди 7 часа

Над 40 000 гости от целия свят пристигнаха на българските летища

Тръмп напомни на републиканците кой е шефът

Тръмп напомни на републиканците кой е шефът

Свят Преди 7 часа

Кандидати, подкрепени от Тръмп, разгромиха повечето от група републикански щатски сенатори

Почина медийният магнат Тед Търнър

Почина медийният магнат Тед Търнър

Свят Преди 10 часа

Той е основателят на Си Ен Ен

ОССЕ оцени парламентарните избори в България

ОССЕ оцени парламентарните избори в България

България Преди 10 часа

Заключителната оценка на ОССЕ е, че изборите на 19 април 2026 година бяха добре организирани

Германия иска отпадане на единодушието в ЕС

Германия иска отпадане на единодушието в ЕС

Свят Преди 10 часа

Вадефул предлага Брюксел да получи повече правомощия да спира европейски средства за държави, „които нарушават общите ни ценности“

Звездите и Черните куртки обединяват сили в Кухнята на Ада

Звездите и Черните куртки обединяват сили в Кухнята на Ада

Любопитно Преди 11 часа

Двата отбора ще готвят като едно цяло за първи път

Променят конституцията на КНДР, Ким Чен-ун ще контролира ядрения арсенал

Променят конституцията на КНДР, Ким Чен-ун ще контролира ядрения арсенал

Свят Преди 11 часа

Забраняване се и споменаването на обединение с Южна Корея

ЕК с план за изкореняване на бедността в Европа

ЕК с план за изкореняване на бедността в Европа

Свят Преди 11 часа

Днес в ЕС един от петима пълнолетни европейци и едно на четири деца живеят в бедност

Тръмп заплаши, ето го отговорът на Иран

Тръмп заплаши, ето го отговорът на Иран

Свят Преди 12 часа

Тръмп: Ако не се съгласят, бомбардировките започват отново

Весела Лечева и Стефка Костадинова

Стефка Костадинова даде пълномощно на Весела Лечева да управлява БОК

България Преди 12 часа

Двете проведоха кратка работна среща тази сутрин

Обрат в Персийския залив: САЩ и Иран договарят меморандум за мир

Обрат в Персийския залив: САЩ и Иран договарят меморандум за мир

Свят Преди 13 часа

Американският новинарски канал CNBC цитира говорител на иранското външно министерство, който каза, че Техеран оценява предложение от 14 точки на САЩ

Нов късмет за 4 зодии: Прогнозата до края на седмицата обещава обрат

Нов късмет за 4 зодии: Прогнозата до края на седмицата обещава обрат

Любопитно Преди 14 часа

Астрологичната прогноза до края на седмицата обещава нов етап от живота за няколко зодии. Те най-накрая ще си отдъхнат и ще почувстват истинско щастие

Корабът, огнище на хантавирус

Канарските острови отказват да допуснат кораба, огнище на хантавирус, до бреговете си

Свят Преди 15 часа

Регионалният лидер Фернандо Клавихо беше категоричен: „Не мога да позволя кораба да акостира на Канарските острови“

Меган Маркъл

Брутална шега в ефир: Нарекоха Меган Маркъл „американски терорист“

Любопитно Преди 15 часа

Шоуто осмя връзката между принц Хари и Меган в един от няколкото рискови коментара за пътуването на краля до САЩ миналата седмица