Американски съд спира опита за закриване на Радио Свободна Европа
Източник: Istock

А мерикански съд одобри искането на Радио Свободна Европа (РСЕ) за временно спиране на съдебен процес срещу Американската агенция за глобални медии (USAGM) във връзка с прекратяването на финансирането на РСЕ, което Конгресът на САЩ е предвидил.

Окръжният съд във Вашингтон постанови, че агенцията вероятно действа „произволно“, като премахва гранта на РСЕ, и предупреждава, че подобни действия ще нанесат „непоправими щети“, ако бъдат изпълнени.

Съдия Ройс Ламбърт уточнява в решението си, че мярката е необходима, за да предотврати затварянето на медията, след като РСЕ доказва вероятността за успех в съдебното заседание. Той подчертава, че позволяването на USAGM да продължи с мерките си до изслушването по делото за финансирането на RFE/RL би нанесло „необратими вреди“ както на медията, така и на свободата на словото.

„Ръководството на USAGM не може, в едно-единствено изречение, което практически не съдържа никакво обяснение, да нареди на RFE/RL да прекрати дейността си – дори ако президентът му е наредил да го направи“, подчерта Ламбърт.

Следващата стъпка е решението по искането на РСЕ за предварителна забрана, която ще задължи USAGM да осигури около 77 милиона долара, които Конгресът е предвидил за дейността на РСЕ до края на фискалната 2025 година, приключваща на 30 септември. Очаква се съдът да се произнесе в идните седмици.

Заплахата за финансирането на РСЕ предизвиква вълна от международна подкрепа от организации, защитаващи свободата на медиите, анализатори и защитници на демокрацията, както и от аудитории на 27 езика в 23 държави, където радиото работи.

Ламбърт признава тази подкрепа в решението си, като припомня, че от 1950 г. американското правителство системно подпомага РСЕ като средство за предоставяне на „достоверни, локално релевантни новини“ на аудитории, изложени на комунистическа пропаганда.

„Приветстваме премереното и недвусмислено решение на Ламбърт да попречи на USAGM да игнорира волята на Конгреса. Очакваме да продължим защитата си, че е противоконституционно да ни бъдат отнети средствата, предоставени от Конгреса до края на фискалната година“, заявява президентът и изпълнителен директор на РСЕ Стивън Капъс след решението.

„Това решение изпраща и силно послание към нашите журналисти по целия свят: тяхната мисия, определена от Конгреса, е ценна и трябва да продължи. Вече 75 години РСЕ играе съществена роля за националната сигурност на САЩ, като се противопоставя на цензурата и пропагандата в едни от най-потисническите общества в света“, добави той.

USAGM обяви, че спира финансирането на РСЕ на 15 март, само часове след като президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа президентски указ за съкращения в седем агенции – включително USAGM – „в максималната степен, позволена от закона“.

Бюджетът на USAGM за 2025 г. възлиза на 950 милиона долара, а РСЕ се очаква да получи 153 милиона от тях.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Християнската вяра пред лицето на смъртта</p>

Християнската вяра пред лицето на смъртта - почитаме архангел Гавриил и Свети Георги Софийски Стари

Любопитно Преди 1 минута

На 26 март православната църква отбелязва делото и смелостта на мъченика Георги и вестителя на Божията воля, архангел Гавриил

<p>Белият дом мълчи за &quot;тайния план&quot; за Иран</p>

Белият дом запазва мълчание относно американския план за Иран

Свят Преди 22 минути

Египет потвърди съществуването на 15-точков проект, преговорите продължават

<p>Великобритания с нови мерки срещу &quot;сенчестия флот&quot; на Путин&nbsp;</p>

Киър Стармър разреши задържане на руски кораби от "сенчестия флот"

Свят Преди 48 минути

Лондон цели да ограничи финансирането на войната в Украйна чрез износа на петрол

Показват как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април

Показват как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април

В изборите ще участват 24 формации - 14 партии и 10 коалиции

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Любопитно Преди 1 час

Обърнете внимание на хората около вас, които говорят по телефоните си

Храните, които най-много вредят на мозъка ви

Храните, които най-много вредят на мозъка ви

Любопитно Преди 1 час

Кои са те и защо вредят на мозъка ви четете в следващите редове

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Любопитно Преди 1 час

Ако някога сте имали проблеми със заспиването, режимът ви на хранене може да играе много по-голяма роля, отколкото предполагате

11 умения, които родителите ни владееха, но поколението Z губи напълно

11 умения, които родителите ни владееха, но поколението Z губи напълно

Любопитно Преди 1 час

Много хора днес нямат уменията, които техните родители са притежавали. Какви важни житейски умения са нужни на Gen Z, но те често не ги разбират? И кой носи отговорността за тази пропаст?

САЩ: Тръмп не блъфира, ще ударим Иран по-силно

САЩ: Тръмп не блъфира, ще ударим Иран по-силно

Свят Преди 9 часа

Левит заяви, че цените на горивата ще паднат веднага щом приключи американската военна операция в Иран

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Свят Преди 11 часа

Проливът Баб ел-Мандеб е сред най-стратегическите в света

Милиарди за пътища без резултат: Какво разкриват проверките в АПИ

Милиарди за пътища без резултат: Какво разкриват проверките в АПИ

България Преди 11 часа

Започват проверки на един по един от ремонтите

Прецедент, момиче осъди най-големите социални медии

Прецедент, момиче осъди най-големите социални медии

Свят Преди 12 часа

Според съдебния състав двете социални медии са проявили небрежност

Гюров обсъди с експерти мерки срещу петролната криза

Гюров обсъди с експерти мерки срещу петролната криза

България Преди 12 часа

По време на срещата стана ясно, че на този етап банковият сектор не е пряко засегнат от ситуацията в Близкия изток

Ракетната индустрия в САЩ в "бойна готовност" за Иран

Ракетната индустрия в САЩ в "бойна готовност" за Иран

Свят Преди 13 часа

Войната в Близкия изток води до бързо изчерпване на запасите от ракети

Украйна отговори на удара с масирана атака срещу Русия

Украйна отговори на удара с масирана атака срещу Русия

Свят Преди 13 часа

По информация на Русия общо 398 дрона с голям обсег на действие са били прехванати

Тридесет държави решават как да отворят Ормузкия проток

Тридесет държави решават как да отворят Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Срещата ще се състои на ниво началници на генералните щабове