Американска телевизия: Пиратите на живо
Членове на екипажа на "Мерск Алабама", чийто капитан бе спасен от американски военни   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Американският телевизионен канал Спайк ТВ подготвя специална емисия, в която ще показва действията на военноморските сили на САЩ срещу пиратите в Аденския залив, предаде Франс прес.

Екип на емисията "Ловци на пирати: ВМС на САЩ" ще придружава военните и ще показва "зад кулисите" техните действия за пресичане на смъртната пиратска заплаха в Аденския залив, съобщава телевизията в комюнике.

Едночасовото предаване, което ще бъде излъчвано редовно, ще се заснема на американските бойни кораби "Сан Антонио" и "Боксър", плаващи край сомалийските брегове.

Съобщението за телевизионното отразяване на операциите на американския боен флот бе направено ден след като "тюлени" от ВМС на САЩ освободиха капитан Ричард Филипс, държан за заложник в продължение на пет дни от пирати на спасителна лодка в Индийския океан.

Сомалийските пирати са сериозен международен проблем, който може да се изостри, заяви американският министър на отбраната Робърт Гейтс.

Международната общност се нуждае от ефективен способ за решаване на този проблем, например като се потърси начин за постигане на стабилизация в Сомалия, заяви Гейтс след среща с група студенти от колежа на Корпуса на морската пехота в Куонтико, щата Вирджиния.

Според Гейтс въпреки успешната военна операция за освобождаване на похитения от сомалийски пирати капитан на кораба "Мерск Алабама", чисто военно решение на проблема не съществува.

Докато в Сомалия продължават да живеят такъв огромен брой бедни хора, а рискът да бъдеш заловен и наказан остава относително нисък, реално няма никаква възможност нещата да бъдат взети под контрол, каза Гейтс.

Той подчерта, че е необходимо да бъдат взети мерки на сушата в Сомалия, за да се промени животът на младите хора.

Ако екипажите на търговските кораби се въоръжат, пиратите ще се ожесточат и насилието в открито море край бреговете на източна Африка ще се разрасне. Това е мнението на експерта Питър Чок от американската корпорация "Ранд", цитиран от Франс прес.

"Моряците от екипажите на търговските кораби не са обучени за бой и вероятно няма да са склонни да се сражават с пирати, въоръжени със смъртоносни оръжия", каза пред АФП експертът по въпроси на тероризма и пиратството.

Ако моряците се въоръжат, почти сигурно пиратите ще прибягват още по-често към насилие, добавя той. Освен това пиратите ще се снабдяват с много по-тежки и по-ефикасни оръжия от моряците.

Питър Чок смята, че международна интервенция срещу пиратите на суша ще политизира проблема, който е преди всичко икономически, и ще предизвика жертви сред цивилното население.

Според него една от основните причини за зачестилите пиратски нападения е липсата на правителство в Сомалия. Той препоръчва да се засили наблюдението на водите от крайбрежните държави, съседни на Сомалия - Кения, Йемен и Джибути, да се насърчат публично-частните инициативи за стимулиране на пазара, да се снабдят екипажите с несмъртоносни отбранителни средства и с комуникационна техника.

Два египетски риболовни кораба бяха отвлечени край северното крайбрежие на Сомалия, предаде Франс прес, като се позовава на египетския заместник-министър на външните работи Ахмед Ризк.

На плавателните съдове, похитени край отцепническата северозападна област Сомалиленд, се намират между 18 и 24 моряци, съобщи Ризк.

Той не бе в състояние да уточни кога точно са били отвлечени корабите. Египетското министерство на външните работи e в контакт с всички имащи отношение към случая страни и следи отблизо усилията за намирането на благоприятен изход от създалата се ситуация, увери Ризк.

Според египетския посланик в Сомалия, цитиран от държавната телевизия, това е първият случай на отвлечени край Сомалиленд кораби. Районът е смятан за един от най-сигурните в тази страна, обясни той.

Сомалиленд обяви едностранно независимост от Сомалия през 1991 г. - броени месеци след избухването на гражданската война в тази бедна, опустошавана от конфликт и на практика нямаща централна власт държава в невралгичния Африкански рог. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Унгария: Гняв и задоволство от разкритията за лукса на Орбан

Унгария: Гняв и задоволство от разкритията за лукса на Орбан

Свят Преди 10 минути

Унгария е шокирана от разточителството, а новият премиер има и много по-големи цели

Големият победител Денисиньо от Hell’s Kitchen: В кухнята съм от 8-годишен, защото нямаше къде да живея! (ВИДЕО)

Големият победител Денисиньо от Hell’s Kitchen: В кухнята съм от 8-годишен, защото нямаше къде да живея! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 16 минути

Денисиньо влиза в разговора с огромна благодарност - не толкова за паричната награда, колкото за титлата и признанието, че е успял да стигне до самия край

5 часа борба за живот: 11 души оцеляха след самолетна катастрофа в океана край Флорида

5 часа борба за живот: 11 души оцеляха след самолетна катастрофа в океана край Флорида

Свят Преди 34 минути

Спасителните екипи са били на тренировъчна мисия в района, когато получават сигнала

САЩ: Китай настоява за свободен достъп през Ормузкия проток

САЩ: Китай настоява за свободен достъп през Ормузкия проток

Свят Преди 1 час

"Пекин ще действа прагматично, за да ограничи военната подкрепа за Иран"

След близо 30 години: САЩ готвят исторически удар срещу Раул Кастро

След близо 30 години: САЩ готвят исторически удар срещу Раул Кастро

Свят Преди 2 часа

Плановете са да бъдат повдигнати обвинения срещу кубинския лидер за свалянето на самолети през 1996 г.

Силно земетресение разтърси японския остров Иво Джима

Силно земетресение разтърси японския остров Иво Джима

Свят Преди 3 часа

Трусът е станал в 00:34 ч. местно време на дълбочина 10 км на остров Хахаджима

Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Свят Преди 3 часа

Северен Кавказ е сред руските региони с най-много случаи на семейно насилие - разделяне на майки от децата им, отвличания

Корупционният скандал в Украйна: Застрашен ли е Зеленски

Корупционният скандал в Украйна: Застрашен ли е Зеленски

Свят Преди 3 часа

В разгара на корупционния скандал, който предизвика политическо земетресение в Украйна, беше задържан бившият шеф на кабинета на президента Зеленски

Снимката е илюстративна

15 май: Когато Елън Чърч разби „мъжкия свят“ в небето

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Топло начало на деня, след обяд се задават гръмотевици и дъжд

Топло начало на деня, след обяд се задават гръмотевици и дъжд

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°, в София - около 20°

Талантливият Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen

Талантливият Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 11 часа

Той грабна победата след оспорван и запомнящ се сблъсък срещу непоклатимата Спирова

Украйна разби най-голямата руска атака

Украйна разби най-голямата руска атака

Свят Преди 12 часа

95% от руските дронове са били свалени и неутрализирани

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 13 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права