Ето как ученици от Силистра събраха $30 хил. за училище в Гана
Източник: ThinkStock/Guliver

Единадесетокласници от езиковата гимназия "Пейо Яворов” в Силистра станаха благодетели за 78 деца от предучилищна и начална училищна възраст в Република Гана. За по-малко от месец силистренските ученици успяха да съберат близо 30 хил. долара, с които беше построено училище за децата в африканската страна, съобщава БНР.

Благотворителната инициатива Pencils Of Promise на гимназистите е вдъхновена от техния учител по английски език - 26-годишния американски доброволец Майкъл Пелехач и от класната им ръководителка Кремена Радоева.

Като на шега учениците организирали кампания и успели да съберат близо 30 хил. долара за 25 дни.

С парите е построена училищна сграда с три класни стаи в региона Волтар, Югоизточна Гана. Така 78 африкански деца вече не учат под открито небе, а силистренските младежи са горди с постижението си:

"Добре е да има и такива каузи, за които ние да се борим, на които да държим. Можем да успеем да се обединим и да направим нещо толкова голямо. Това ме вдъхновява и ме кара да се чувствам една част от едно голямо сърце.

Това е наистина една добра кауза и една добра възможност за учениците от по-бедните страни да се развиват и наистина да получат едно по-добро образование, да имат по-добро бъдеще и да следват мечтите си", споделиха силистренските ученици.

По волята на дарителите остатъкът от средствата след построяването на училището ще бъде използван за обучение на учители и стипендии за децата.

Училището е открито с официална церемония през ноември, а на специална плоча на входа е записано: "Посвещава се на обикновените хора, които могат да доведат до необикновена промяна".

 

A как е било осъществено всичко това, което доведе до успешния край?

Предварителната мотивационна работа започва постепенно, пише WebSilistra.net. В четири урока в часовете по английски Майкъл Пелехач и Кремена Радоева си поставили за цел да подготвят младежите за големи мечти. Темите били: Неграмотността в света, Краудсорсинг, Разказване на история, Лидерството – потенциал за промяна и активност в общността.

Чак след приключване на тази поредица от уроци, Майкъл представил свое видео, с което споделил идеята си за благотворчеството. Тийнейджърите се запленени и с огромно желание приели начинанието. Започнали сериозната работа, като си поставили сравнително кратки срокове за набирането на средствата – 25 хил. долара за 25 учебни дни. Да, звучи прекалено оптимистично и амбициозно, но те били решени да успеят. Затова се свъзали с фондацията Pensils of Promise със седалище в Ню Йорк, която от създаването си до сега  е построила над 300 училища в Гана, Гватемала и Лаос.

 

Учениците нарекли своята кауза „Build them a School. Build them a future” – „Да им построим училище. Да им изградим бъдеще”. После създали четири вътрешни екипа според индивидуалните си интереси: Маркетинг, Продуценти, Мотиватори и Фондонабиратели. Начертали стратегия на действие, изработили лого на проекта и заснели промоционалното видео, което е на английски с превод на български, и започнали да го комуникират основно в социалните медии – "Фейсбук", "Инстаграм", "Туитър".

Освен това за тях излиза статия и в американска медия - NorthWest Observer, като редакторският екип дарява първата сума – 150 долара. Тя е последвана от множество други дарения от САЩ, някои от тях от приятели, роднини, познати на Майкъл, както и наши сънародници, живеещи в България или чужбина. Рекламната кампания, организирана от екипите е много успешна – следват още няколко медийни отразявания, както и статуси в социалните мрежи от популярни личности, промотиращи начинанието.

Днес - училището в Гана вече е факт. Силистренските ученици са щастливи, а освен това получават благодарствено видео от създателя на фондацията и авторът на бестселъра „A promise of a Pencil” Адам Браун.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 6 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 6 часа

Шестима други са били ранени

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 8 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 9 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 9 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 9 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 9 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви организация в България за терористична

Русия обяви организация в България за терористична

Свят Преди 10 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 10 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 10 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 10 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 11 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 11 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 11 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“