А рхеолози откриха пълния скелет на камила от XVII в, която най-вероятно е била използвана във втората османо-хабсбургска война, пише "Дейли Мейл".
Учените вярват, че камилата – това е първият непокътнат скелет на това животно, открит в Централна Европа – може да е била оставена в австрийския град Тулн с цел търговия след обсадата на Виена през 1683 г.
В страна, в която кравите доминират в селския пейзаж, откритието в местна изба шокира изследователите. Те описват изненадата си като "потънал кораб в пустинята".
Генетичен анализ на звяра показва, че това е бактрийска камила хибрид – порода, която е доста популярна в Османската империя по това време.
"Частично изкопаният скелет първоначално се смяташе, че е на голям кон или едър рогат добитък", казва Алфред Галик, изследовател в университета по ветеринарна медицина във Виена.
"Един поглед на шийните прешлени, долната челюст и метакарпалните кости обаче веднага разкри, че това е камила", обясни той.
Камилата е била мъжка, на възраст около седем години и най-вероятно е била кастрирана.
Галик и екипът му обясниха още, че
камили от смесената порода са били използвани най-вероятно като езидни и товарни животни от османската армия по време на обсадата на Виена през 1683 г.
Учените се натъкнали на забележителната находка по време на археологически разкопки, които се провеждали на фона на подготовката за строежа на нов търговски център в града.
В наши дни изследователите са изумени от находката, но вероятно за жителите на Тулн през XVII в. шокът е бил още по-голям. "Животното определено е било екзотично за местните жители. Те вероятно не са знаели с какво да го хранят и дали могат да го ядат", казва Галик.
И докато камилски кости от епохата на Римската империя понякога се появяват от време на време в Австрия, Сърбия и Белгия, откритието в Тулн е първият пълен скелет на камила, който се появява в Централна Европа.
"Това означава, че животното не е било убито и след това разфасовано. Най-вероятно е било част от търговска сделка", предполага Галик.
Освен коне, османската армия е използвала и камили за езда и като товарно животно. В случай на недостиг войниците дори ядели камилско месо.
Камилата вероятно е използвана в битката за Виена през 1683 г, която се разразява на 11 септември, след като градът е под обсадата на османската войска в продължение на два месеца. Тя е спечелена от обсадените.
Според историците битката е белязала повратна точка в османо-хабсбургските войни, 300-годишна борба между Свещената римска империя и Османската империя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!