Традиционният португалски музикален жанр фадо бе признат от ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство.
Процесът по признаването на фадото за част от световната култура започна през далечната 2005 г. по идея на кмета на Лисабон.
Има много теории за произхода на тази меланхолична и изпълнена с тъга музика, която е смятана от мнозина за най-точния израз на португалската душевност.
Някои изследователи му приписват арабско начало, други - циганско. Според някои теории то води началото си от трубадурите.
Знае се обаче, че фадото е било изпълнявано от португалските моряци, връщащи се от Бразилия, което е силен аргумент в полза на тезата, че то има африкански корени, пренесени от първите роби зад океана.
Обикновено то се изпълнява от един човек със съпровод от класическа и португалска китара.
Двата основни вида фадо се развиват в Лисабон и в Коимбра.
Лисабонското фадо е изпълнено с мъка и често разказва за невъзможната любов, докато фадото от Коимбра - най-стария португалски университетски град - се изпълнява от студенти и има по-закачлив и оптимистичен характер.
Огромен принос за популяризирането на фадото по света има изпълнителката Амалия Родригеш (1920-1999).
С песните си тя не само разтапя сърцата на хората от цял свят, но успява и да ги запознае с класическата португалска поезия.
Под формата на фадо тя изпява някои от най-красивите стихове на Луиш де Камойш, Фернандо Песоа, Алейшандре О’Нийл, Давид-Морао Ферейра и др.
След днешните посланици на фадото по света са Дулсе Понтеш, Мизия, Камане и родената в Мозамбик Мариза, която мнозина наричат "преродената Амалия Родригеш".
Мариза често изпълнява песни от репертоара на Амалия Родригеш и казва, че любимото й фадо е Primavera ("Пролет"):
Заедно с фадото
в списъка с нематериални културни ценности бе включена и музиката на мексиканските мариачи,
заради запазените в нея разнообразни местни индиански традиции.
Музиката на мариачите се предава от баща на син и се изпълнява в традиционни регионални костюми и сомбреро на различни празници.
Характерни за нея са многото струнни инструменти, сред които китара и цигулка, придружавани от тромпет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!