Българско кино превзема Ню Йорк
Източник: netinfo

Съзвездие от български кинаджии заминава за Ню Йорк, където от 8 до 13 декември ще се проведе седмият Фестивал на българския филм (NY-BgFilmFest.com/2009).

Сред гостите

на събитието са Явор Гърдев, Камен Калев, Иглика Трифонова, Гергана Плетньова, Мартичка Божилова, Светослав Овчаров и Димитър Гочев. Те ще представят едни от най-успешните български филми от последната година и половина.

"Киното съдържа в себе си всички останали изкуства - музика, слово, художество, архитектура, танц... А в последните три години българското кино получи толкова категорични и високи международни оценки и награди, че заслужено се превърна в един от най-добрите посланици за таланта и уменията на българите пред света", казва Жана Караиванова, директор на организатора - Фондация за Българо-Американски културен обмен.

"Тазгодишната селекция обаче е силна и с още нещо - филмите са буквално продукт на международния културен обмен... Тази година представяме пред взискателната американска публика филмова продукция, създадена в региона на Югоизточна Европа, в която България играе ключова роля. Оттук нататък фестивалът ще се развива в тази посока."

Фестивалът ще бъде открит

от българското предложение за наградите "Оскар" - "Дзифт" на режисьора Явор Гърдев.

Програмата включва "Източни пиеси" (EasternPlays.com) на Камен Калев, отличен на най-големите кино форуми в света и новия филм на Иван Черкелов "Раци", който съвсем наскоро имаше своята българска премиера след участия в конкурсните програми на фестивалите в Москва и Карлови Вари.

Ще бъдат представени "Козелът" и "Единствената любовна история, която Хемингуей не описа" на доайените Георги Дюлгеров и Светослав Овчаров, в които главните роли са поверени на американските актьори Анджела Родел и Крис Хайслър.

Част от програмата са балканският еквивалент на "На гребена на вълната" - "Прогноза" на режисьорката Зорница София и българо-сръбско-босненската копродукция "Свети Георги убива дракона" на Сърджан Драгоевич.

По традиция фестивалната програма съдържа и

документални и късометражни филми.

Късите предложения са "15" - кратки кино новели от 15 автори - едни от най-известните български имена в областта на киното, театъра и съвременното изкуство, представящи последните 15 години от живота в България и създадени по повод 15-годишнината на в. "Капитал".

Сред документалните заглавия са "Куба е музика" на Илиян Джевелеков, "Джазта-праста" на Андрей Слабаков, "Коридор №8" на Борис Десподов и "Роднини" на Иглика Трифонова.

Филмът разказва забележителната история на господин Шевкет Чападжиев, който е започнал пътя си като беден емигрант, пристигнал с 50 цента от малко село на българо-турската граница в САЩ и който днес се нарежда между едни от най-богатите хора на континента.

Господин Чападжиев и неговото семейство ще бъдат специални гости на фестивала.

За първи път зрителите на фестивала ще имат възможността да гласуват за любимия си филм. Режисьорът, спечелил сърцето на публиката, ще получи премия в размер на 1000 долара.

Като най-голямото събитие за родното киноизкуство в чужбина, Фестивалът на българския филм в Ню Йорк отваря широко врати за представяне на българските култура и история в САЩ.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
АПС за отхвърленото вето на президента за промени в ИК: Ще сезираме КС

АПС за отхвърленото вето на президента за промени в ИК: Ще сезираме КС

България Преди 2 минути

Това, което се случи днес, няма нищо общо с демокрацията, която съществува в България и по света, заяви Танер Али

<p>Самолет кацна в Маями с дупка от куршум на крилото</p>

Самолет на "Америкън Еърлайнс" кацна в Маями с дупка от куршум на крилото

Свят Преди 17 минути

Инцидентът е установен след полет от Колумбия, няма пострадали, а машината ще премине цялостен ремонт в Далас

Прокуратурата: Разследват се всички версии за пожара с жертва в Първомай

Прокуратурата: Разследват се всички версии за пожара с жертва в Първомай

България Преди 54 минути

Събраните към настоящия момент доказателства не сочат за умишлени действия

САЩ: Повечето американци не одобряват политиките на Тръмп

САЩ: Повечето американци не одобряват политиките на Тръмп

Свят Преди 59 минути

60% от американците са недоволни от политиките на Доналд Тръмп

Йонас Кауфман – Кралят на операта

Йонас Кауфман – Кралят на операта

Любопитно Преди 1 час

Очакваме го заедно със Соня Йончева на 25 август в „Тоска” под открито небе в София

Соня Йончева - българската суперзвезда на съвременната глобална оперна сцена

Соня Йончева - българската суперзвезда на съвременната глобална оперна сцена

Любопитно Преди 1 час

Очакваме я по време на „Гала в София” 2026 в компанията на топ световните изпълнители Йонас Кауфман и HAUSER

Емил Дечев

СГП за „Петрохан“: Не сме искали обяснения от министъра, нито сме определяли час за разпит

България Преди 1 час

Софийска градска прокуратура (СГП) излезе с извънредно опровержение по горещите разследвания „Петрохан“ и „Околчица“. От държавното обвинение са категорични: наблюдаващият прокурор никога не е изисквал обяснения от служебния министър на вътрешните работи, нито е насрочвал „среща“ за днес в 10:00 часа

Дебатът за Украйна разпали страстите в Народното събрание

Дебатът за Украйна разпали страстите в Народното събрание

България Преди 1 час

Депутатите изчетоха декларации, като част от парламентарните групи изразиха категорично осъждане, а други отправиха противоположни послания

HAUSER –– рок звездата на класическата музика, която обича България!

HAUSER –– рок звездата на класическата музика, която обича България!

Любопитно Преди 1 час

Очакваме го по време на „Гала в София” 2026 с концерта „Синя нощ” на 27 август на площад „Св. Александър Невски”

Жестока катастрофа край Чирпан блокира "Тракия" в посока София

Жестока катастрофа край Чирпан блокира "Тракия" в посока София

България Преди 1 час

Инцидентът предизвика спиране на движението по магистралата и затруднения за шофьорите

Снимката е илюстративна

Учени извършиха компютърна томография на 2000-годишни мумии - откритията ги шокираха

Свят Преди 1 час

Модерната 3D технология разкри неподозирани тайни на древните египтяни: От следи от сложни операции до болките, с които жреците са се борили преди 2000 години

Стил и дипломация: Мелания Тръмп заложи на Dolce & Gabbana за речта „За състоянието на Съюза“ през 2026 г.

Стил и дипломация: Мелания Тръмп заложи на Dolce & Gabbana за речта „За състоянието на Съюза“ през 2026 г.

Любопитно Преди 1 час

Мелания Тръмп демонстрира бизнес елегантност с костюм на Dolce & Gabbana по време на речта „За състоянието на Съюза“ през 2026 г., затвърждавайки ролята си на модна икона с дипломатическо излъчване

,

Жена, обявена за изчезнала през 2001 г., разкри защо е избягала от семейството си

Свят Преди 1 час

Смит е била на 38 години, когато съпругът ѝ съобщава, че е напуснала дома им в Еден на 9 декември 2001 г., за да пазарува за Коледа

Как ще изглежда пазаруването през 2026 г.? Тенденциите, които вече виждаме

Как ще изглежда пазаруването през 2026 г.? Тенденциите, които вече виждаме

Пари Преди 1 час

Модерната търговия в България влиза в нов етап на развитие

Медведев нарече Кая Калас "плъх" и заплаши Шенген

Медведев нарече Кая Калас "плъх" и заплаши Шенген

Свят Преди 1 час

На изказването реагира говорителят на румънското външно министерство Андрей Църня

Снимката е илюстративна

Трагедия в Ботевград: 2-годишно дете издъхна след токов удар в дома си

България Преди 1 час

Според първоначалните данни, подадени от родителите пред служителите на реда, момченцето е било поразено от токов удар в дома им