Производителите искат най-малко 80-90 ст. за хляб
Производителите искат най-малко 80-90 ст. за хляб   
Източник: БГНЕС

Хлебопроизводители поискаха 80-90 ст. минимална цена за хляб от 700 грама. Според тях по-ниски цени предлагали производителите, които не плащат данъци.

Председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България (ФХСБ) Мариана Кукушева каза на пресконференция, че въвеждането на минимална защитна цена ще извади "на светло" т.нар. "сив сектор" в бранша, който по думите й е 60%.

Кукушева поясни, че под "сив сектор" има предвид необявени продажби, суровини, които се движат без фактура, неплащане на осигуровки и данъци, както и че много от фирмите произвеждат тестени и сладкарски изделия, без да са регистрирани по Закона  за храните.

От федерацията разказаха, че в провинцията има цени на хляба, значително по-ниски от тези в столицата, като там хляба струва по 30–35 ст., докато в София цените са от 80 ст. нагоре.

Председателят на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Бургас Красен Хлебаров дори обвини големите търговски вериги за хранителни стоки, че се снабдявали с нискокачествен хляб, който пласирали в пъти по-евтино. Той изрази надежда, че икономическа полиция ще се заеме с въпросните промоции и ще изясни какъв е моделът на продажба под себестойността.

Според БГНЕС в момента в Бургаско килограм хляб се търгува за 1.20 лв., като включената за производителите печалба е 2-3%. Хлебарите смятат, че колегите им, които им правят дъмпинг, плащат 20-30 пъти по-ниски данъци и се надяват НАП да се заеме с проверки.

По официалните данни, изнесени от ФХСБ 420 хил. тона брашно е изтъргувано през миналата година, а за да се изхрани българското население са необходими 1 млн.тона брашно. Това означавало, че сивият сектор е завзел бранша с повече от 50%.

На въпрос дали евентуално въвеждане на защитна цена няма да оскъпи хляба, от федерацията не отговориха категорично.

Те обаче твърдят, че качеството на произведения хляб ще се повиши, като от 1 ноември на всички производители на хляб ще бъде дадена патентована марка за запазено качество, която да бъде вградена в етикета на всички произвеждани стоки от членовете на федерацията.

В отговор на хлебарите от земеделското министерство съобщиха, че министър Мирослав Найденов ще поиска от министъра на финансите Симеон Дянков съдействие за съвместни проверки на производителите на брашно и хляб.

Проверките ще бъдат извършени от Националната служба по зърното и фуражите и Националната агенция по приходите, като службата по зърното и фуражите ще следи за качеството на продукцията, докато НАП ще изисква документи за платени данъци, такси и съответствия на оборотите с наличната продукция и складови запаси.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Променят движението в центъра на София за 6 май

Променят движението в центъра на София за 6 май

България Преди 21 минути

Това се налага заради тържественото честване на Деня на храбростта и празника на българската армия

Йемен изстреля ракета към летището в Тел Авив, има пострадал

Йемен изстреля ракета към летището в Тел Авив, има пострадал

Свят Преди 39 минути

Сирени за тревога прозвучаха в няколко района на Израел

<p>Истинската история на тримата водолази от Чернобил</p>

Истинската история на тримата водолази от Чернобил, които се жертваха за Европа

Любопитно Преди 2 часа

Цялата история може да прочетете в следващите редове

Преброяват врабчетата у нас

Преброяват врабчетата у нас

България Преди 2 часа

Популацията намалява, а най-застрашено е домашното врабче

<p>Официално: Мъск ще строи град в Тексас</p>

Официално: Мъск ще строи град в Тексас

Свят Преди 2 часа

Местните избиратели одобриха предложението за инкорпориране с убедително мнозинство – 173 гласа „за“ срещу едва 4 „против“

Завръща ли се Америка към изолационизма?

Завръща ли се Америка към изолационизма?

България Преди 2 часа

Тръмп често е наричан нео-изолационист заради дистанцирането си от съюзите със страните от Европа

Защо мъжете си режат миглите?

Защо мъжете си режат миглите?

Любопитно Преди 3 часа

В онлайн пространството се появиха спекулации, че Джей Ди Веанс използва очна линия, заради миглите си

5,3 по Рихтер разлюля Тексас

5,3 по Рихтер разлюля Тексас

Свят Преди 3 часа

Епицентърът на труса е бил на 57 км южно от град Уайтс Сити в съседния щат Ню Мексико

Спасиха семейство гъски, заседнали на покрив

Спасиха семейство гъски, заседнали на покрив

Любопитно Преди 3 часа

Подробности за спасителната акция на пернатите може да прочетете в следващите редове

Румъния гласува за президент, как протича изборният ден (ВИДЕО)

Румъния гласува за президент, как протича изборният ден (ВИДЕО)

Свят Преди 3 часа

Вотът се провежда повторно, след като Конституционният съд анулира изборите в края на миналата година

Ал Капоне

4 май: „Обществен враг № 1“ влиза в затвора

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Свят Преди 12 часа

Успехът в изборите ще бъде лична победа за Мъск

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Свят Преди 13 часа

Малкият самолет бе открит от местни рибари в региона Амазонас

26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

България Преди 13 часа

Движението в пътния участък се регулира от полицейски служители

<p>Кардиолог разкри какво е състоянието на Александър Вучич</p>

Кардиолог: Състоянието на Александър Вучич е стабилно и задоволително

Свят Преди 14 часа

Сръбският лидер заяви, че възнамерява да присъства на парада на победата в Москва на 9 май