Великобритания тази година директно ще влезе в тежкия оздравителен режим на строги ограничения, наложен от правителството на Дейвид Камерън.
Начало на поредицата от мерки за строги ограничения ще сложи вдигането на данъка върху добавената стойност (ДДС) до 20%, което влиза в сила от утре.
Британският ДДС бе временно понижен до 15% от лейбъристите по време на икономическата и финансовата криза, преди да достигне 17,5%, оставайки на едно от най-ниските равнище в ЕС.
Като символ на края на политиката на стимулиране в полза на борбата срещу дефицитите, превърнала се в безусловен приоритет в Европа, този данък обаче утре ще скочи до 20%, превишавайки по този начин равнищата във Франция и Германия.
Само тази мярка ще донесе над 12 млрд. британски лири (14 млрд. евро) за цялата година, като тя представлява един от основните елементи в плана за строги икономии, обявен през юни от коалиционното правителство на Великобритания, начело с консерватора Дейвид Камерън.
Този безпрецедентен режим на икономии в историята на страната предвижда да спести 81 млрд. лири (92 млрд. евро) за по-малко от пет години.
Към тях се прибавя и вдигане на данъците на стойност 30 млрд. лири, за да бъде сведен британският дефицит до 1,1% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2015 г. спрямо 10,1% тази година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!