Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че САЩ може би са свидетели на "началото на края" на тежката рецесия.
В реч на среща с обществеността в Ралай, Северна Каролина, Обама звучеше оптимистично, говорейки за състоянието на американската икономика, но предупреди, че масовите закривания на работни места вероятно ще продължат още известно време.
"Пазарът върви нагоре и финансовата система вече не е на ръба на колапса.
Ние губим работни места с около наполовина по-малко спрямо встъпването ми в длъжност преди шест месеца", заяви Обама.
"Може би вече виждаме началото на края на рецесията, но това не е кой знае каква утеха за хората, които са изгубили работата си", каза той, като в същото време добави, че трудното вече е свършило.
Той защити мерките за спасяване на автомобилостроителните компании "Крайслер" и "Дженерал мотърс", като отбеляза, че техният крах е щял да се отрази пагубно на икономиката.
Спасихме стотици хиляди работни места в резултат на това и очакваме да си върнем парите, допълни Обама.
Той заяви, че е разтревожен от размера на дефицита, който по прогнози трябва да нарасне до 1,8 трилиона долара тази година, но посочи, че задържането му сега би било грешка.
Ние ще трябва да затегнем коланите, но не можем да го направим в момент, когато икономиката излиза от рецесия, смята президентът.
Управлението на федералния резерв (централната банка на САЩ) смята, че в някои региони на САЩ икономика най-сетне започва да показва признаци на стабилизиране. Тази констатация подсилва надеждите за по-масово възстановяване още тази година, предаде Асошиейтед прес.
Становището на централната банка се съдържа в разпространен документ, в който се прави оценка на икономическите условия в САЩ.
В повечето от 12-те региона има признаци, че "темпът на спада е умерен" или че икономическата активност "е започнала да се стабилизира, макар и на ниско равнище", се казва в документа.