В едномесечен срок работна група ще подготви единни правила за банковото обслужване на държавните търговски дружества в търговски банки, които веднага да влязат в сила.
Това съобщи на пресконференция в МС вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по повод казуса с управлението на държавни пари от частни банки.
Това няма да гарантира, че държавните средства няма да се концентрират в една банка, но ще осигури прозрачност и ще гарантира, че парите на държавата са депозирани при възможно най-добри условия.
Действащите в момента договори няма да бъдат развалени, тъй като неустойките, дължими при разтрогването им, са прекалено големи, обясни министърът.
Идеята е тези правила занапред да се използват в работата на всички държавни търговски дружества, когато те внасят или боравят със средства в банковата система.
Сформирането на групата ще започне още днес, каза министърът. Дянков е предложил тази идея на премиера Бойко Борисов.
В работната група ще бъдат поканени представители на Асоциацията на търговските банки, на БНБ и външни експерти.
По-рано днес БНБ разпрати изявление, в което определи като "странни" изявленията на посланика на САЩ у нас Джеймс Уорлик относно прозрачността в банковата система на България.
Изненадващо е, че повече от 50% от приходите на държавата са в малка корпоративна банка, собствеността на която не е съвсем прозрачна, каза Уорлик тази сутрин пред БНТ.
Той изрази надежда, че правителството ще проучи защо е избрана точно тази банка, за да може да гарантира, че процесът, свързан с това, е напълно прозрачен и решенията се взимат съгласно законите на страната.
Категорично заявяваме, че няма нито една банка, оперираща на българския пазар, чиито собственици да не са ясни, заявиха от БНБ.
От банката определят изявлението като "странно и изразяващо съмнение в прозрачността на капиталите на банка, оперираща на българския пазар, като по този начин пряко накърнява безупречната репутация на БНБ като надзорен орган и доверието в българския банков сектор като цяло".
Напомняме, че значителните акционери на всяка банка се оповестяват от БНБ на всеки три месеца, а в конкретния случай става дума и за публично дружество, чиито акции се търгуват на Българската фондова борса, допълват от БНБ.
По повод на широко коментираната тема за финансите на държавните фирми и обслужващите ги банки БНБ се въздържаше от коментар до този момент, тъй като това е изцяло в правата и отговорностите на техните фирмени ръководства, се отбелязва в изявлението на банката.
Съответно техните собственици в лицето на отделните министерства следва да са разписали ясни и прозрачни правила за избор на обслужващи банки, допълват от БНБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!