МВФ: Световната рецесия свърши
МВФ: Световната рецесия свърши   
Източник: ЕПА/БГНЕС

През втората половина на 2009 г. Еврозоната и Великобритания вече излизат от рецесията, сочат данните от доклад на Международния валутен фонд (МВФ), цитирани от Ройтерс.

Кризата обаче няма да приключи толкова скоро в много от развиващите се пазарни икономики в Източна Европа.

В доклада, който преразглежда положително икономическите прогнози, МВФ посочва, че ниската инфлация предлага място за поддържането на много ниски лихви и други по-нетрадиционни мерки, които централните банки в развитите икономики са предприели, за да се преборят с кризата.

Правителствата не трябва да изтеглят данъчните стимули твърде рано, посочва организацията и предвижда продължаващ ръст на безработицата.

Прогнозите са за ръст на Брутния вътрешен продукт (БВП) с 0,3% в 16 страни от еврозоната през 2010 г. и 0,9% във Великобритания, след свиване с 4,2%, респективно 4,4% през 2009 г., което е значително подобрение на по-ранни прогнози за 2010 г.

МВФ предвижда ръст от 1,8% в развиващите се пазарни икономики в Източна Европа като цяло през 2010 г. след 5,2% спад през 2009 г.

МВФ очаква рецесията да продължи в Балтийските страни, Унгария и България, в контраст с значителен ръст на производството в страни като Полша и Турция.

"Съживяването на икономиката в Европа ще стане бавно", посочва фондът, като отбелязва, че голяма част от Източна Европа няма да успее да се справи, както страните в Азия и други развиващи се пазарни икономики, защото граничните капиталови потоци ще останат слаби за известен период от време.

МВФ посочва, че има много работа, която трябва да се свърши, за да се изчистят банковите системи в Европа и останалата част от света и предупреди централните банки и правителствата да не изтеглят толкова бързо стимулиращите мерки, които помогнаха за съживяването на икономиката.

МВФ предвижда ръст на безработицата в еврозоната до 11,7% следващата година от 9,9%, предвидени през 2009 г. и повече от 50% по-висока от нивото от 7,5% в началото на финансовата криза през 2007 г.

В Испания и Ирландия, двете икономики най-силно засегнати от спад в строителния сектор, нивата на безработицата ще достигнат съответно 20,2% и 15,5% следващата година.

Прогнозите за БВП за най-големите икономики в еврозоната за 2010 г. са следните: Германия, ръст с 0,3% след спад с 5,3% тази година; Франция, ръст с 0,9% след спад с 2,4% тази година ; Италия ръст с 0,2% след спад с 5,1%.

Инфлацията в еврозоната, базирана на хармонизиран индекс на потребителски цени, ще достигне 0,8% през 2010 г. след предвидените 0,3% за 2009 г., според прогнозата на МВФ.

Фондът прогнозира инфлация от 1,5% във Великобритания следващата година след 1,9% тази година и 3,6% през 2009 г.

Хиляда души протестираха днес в Истанбул срещу организирането в града на годишната среща на МВФ и Световната банка, предвидена за 6 и 7 октомври.

Демонстрантите се събраха по призива на синдикатите и на леви партии. Те издигнаха плакати с надписи: "Човекът е този, който има значение, не печалбите - МВФ и Световна банка, махайте се".

Развявайки червени и черни знамена, те преминаха по булевард Истиклял, намиращ се на километър от мястото за провеждане на срещата. "Милиони гладни, милиони безработни, ето вашата капиталистическа система", скандираха демонстрантите, които след това се разпръснаха мирно.

Демонстрацията бе охранявана от няколко хиляди полицаи за борба с безредиците. Годишната среща на МВФ и Световната банка на 6 и 7 октомври се предшества от редица подготовителни заседания и конференции.

Студент хвърли днес обувка по управляващия директор на Международния валутен фонд Доминик Строс-Кан, който говори пред студенти в частния университет Билги в Истанбул. Обувката не уцели шефа на МВФ, а студентът бе изведен бързо от служителите по сигурността от аулата на университета.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Полша очаква Украйна да се „изправи срещу миналото си“ относно зверствата във Волиня

Свят Преди 6 часа

Трагичните събития се случват през 40-те години на миналия век във Волиня и Източна Галиция, тогава част от окупирана Полша

Извънредна ситуация край Париж: Евакуираха 300 души заради кола с оръжие близо до синагога

Извънредна ситуация край Париж: Евакуираха 300 души заради кола с оръжие близо до синагога

Свят Преди 8 часа

Около 300 души бяха спешно евакуирани в парижкото предградие Сарсел заради подозрителен автомобил близо до синагога. Вътрешният министър Лоран Нуниез съобщи, че в превозното средство е открито военно оръжие и се води разследване

,

След атаката в Ормузкия проток: Кипър разследва нападението срещу контейнеровоза „Галакси“

Свят Преди 10 часа

Министерството на корабоплаването на Кипър започна разследване на иранската атака срещу контейнеровоза „Галакси“ в Ормузкия проток. Екипажът е евакуиран в съседна държава, но един от индийските моряци остава в неизвестност.

,

Митовете падат: Защо скъпите кремове и сънят не помагат срещу торбичките под очите

Любопитно Преди 11 часа

Пластичен хирург разкрива истината за козметичните дефекти около очите. Разберете разликата между оток, тъмни кръгове и мастна херния и защо пачовете с кофеин понякога се оказват напълно безсилни

.

Кървава неделя в Газа: Петима загинаха при нови израелски въздушни удари

Свят Преди 11 часа

Най-малко пет души, сред които 9-годишно момиче, загинаха при нови израелски атаки в ивицата Газа. Ударите бяха нанесени в момент, когато лидерите на „Хамас“ са в Кайро за преговори по втората фаза от мирния план на Доналд Тръмп

,

Прокуратурата иска постоянен арест за шофьора на тира, причинил тежката катастрофа на „Тракия“

България Преди 11 часа

Илиев е обвинен, че по непредпазливост е причинил смъртта на един човек и средни телесни повреди на двама от пътуващите в ударените автомобили

,

Силен порой удари София, екипи проверяват критични точки в града

България Преди 12 часа

Подадени са 12 сигнала за паднали дървета по време на бурята в София

,

Отбелязваме 35 години от приемането на Конституцията на Република България

България Преди 12 часа

Върховният закон, който утвърди принципите на правовия ред, разделението на властите и защитата на основните права и свободи на гражданите

,

МОН предлага нови правила при определяне на таксите за студентите

България Преди 13 часа

Едно от основните предложения е минималният праг за таксите при платено обучение да бъде намален от 60% на 50% от средствата за издръжка на обучението

.

Напрежение в Японско море: Сеул поиска помощ от Пхенян за изчезнал на север моряк

Свят Преди 13 часа

Южна Корея официално поиска съдействие от Пхенян за хуманитарна спасителна операция. Призивът идва, след като южнокорейски матрос изчезна тази сутрин по време на патрул и се отклони на север от де факто морската граница между двете страни

Войната се разраства: Масирани удари между САЩ и Иран, Ормузкия проток е затворен

Войната се разраства: Масирани удари между САЩ и Иран, Ормузкия проток е затворен

Свят Преди 13 часа

САЩ и Иран си размениха ожесточени удари с ракети и дронове. Техеран обяви, че затваря Ормузкия проток и атакува американски бази в региона, което подтикна президента Доналд Тръмп да прекрати временното споразумение за примирие.

Мащабни рокади в Украйна: Зеленски сменя премиера и шефове по сигурността

Мащабни рокади в Украйна: Зеленски сменя премиера и шефове по сигурността

Свят Преди 13 часа

Украинският президент Володимир Зеленски обяви предстояща смяна на премиера Юлия Свириденко и промени в ръководството на правоохранителните органи. Той благодари на Свириденко за работата и загатна, че тя ще поеме нова важна сфера.

Рекорд за Спешната помощ по въздух: Медицинските хеликоптери с 5 мисии за 48 часа

Рекорд за Спешната помощ по въздух: Медицинските хеликоптери с 5 мисии за 48 часа

България Преди 14 часа

Екипите на Спешната помощ по въздух извършиха пет успешни акции за броени часове в страната. Хеликоптерите транспортираха ранени деца и младежи до София и Бургас след тежки катастрофи на пътя и инцидент на Рилските езера

Борисов: Само общ кандидат на десницата може да спечели президентските избори

Борисов: Само общ кандидат на десницата може да спечели президентските избори

България Преди 14 часа

Лидерът на ГЕРБ заяви, че разделението между партиите от център-дясно ще ги лиши от шанс за победа и повтори, че формацията няма да подкрепи проектобюджета в сегашния му вид

Заради завишени нива на арсен: Забраниха за пиене чешмяната вода в няколко села в Монтанско

Заради завишени нива на арсен: Забраниха за пиене чешмяната вода в няколко села в Монтанско

България Преди 14 часа

Пробите показват почти двойно по-висока концентрация от допустимата