Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард спомена в интервю за френската телевизия Франс 24 възможността за "контролирано излизане" на Гърция от еврозоната.
"Ако ангажиментите не бъдат спазени, трябва да се направят съответните преразглеждания.
Това означава или допълнително финансиране и допълнително време, или механизми за излизане, което в случая би трябвало да е контролирано", заяви Лагард.
Това нещо би било изключително скъпо струващо и съдържащо големи рискове, но то е част от варианти, които сме длъжни да разгледаме технически, допълни тя.
Междувременни и членовете на борда на Европейската централна банка за пръв път публично заговориха за възможното излизане на Гърция от еврозоната.
Те изразиха надежда, че ще успеят да поставят този процес под контрол, за да не допуснат по-нататъшен разпад на еврозоната, пише "Файненшъл Таймс".
По-рано ЕЦБ даже и не обсъждаше подобна възможност, позовавайки се на непредсказуемите последици за икономиката и отсъствието на съответни членове в договора за създаване на еврозоната.
Но последните събития я принудиха да преразгледа своята позиция: поредният неуспех на Атина да създаде управляваща коалиция накара мнозина да се усъмнят, че Гърция ще изпълни ангажиментите, поети при получаването на помощ от Европейския съюз и Международния валутен фонд.
"Мисля, че разводът по взаимно съгласие – ако такъв въобще се наложи – е напълно възможен. Но аз все пак ще съжалявам, ако това се случи", заяви пред ФТ президентът на Белгийската централна банка и член на борда на УС на ЕЦБ Люк Коен.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!