Владислав Горанов: За първи път от началото на годината е регистриран бюджетен излишък
Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

З а първи път от началото на годината е регистриран бюджетен излишък. Това обяви министърът на финансите Владислав Горанов по време на парламентарния контрол.

Постъпленията в приходните агенции за първите четири месеца на 2015 г. са с 814,2 млн. лева повече спрямо събраните към 30 април 2014 г., което е номинален ръст от 11,5 на сто, отчете Горанов. Той уточни, че заложеният ръст при данъчните приходи за годината със закона за бюджета за 2015 г. спрямо 2014 г. е 4,3 на сто.

Най-много пари са влезли в бюджета от ДДС и социално осигуряване.

Към 30 април 2015 г. приходите от ДДС са с 359,3 млн. повече спрямо същия период на миналата година. След ДДС с най-голям дял в повишението на приходите за 2015 г. са сумите, постъпили по бюджетите на ДОО и НЗОК – 271,1 млн. лв. повече в сравнение с 2014 г. Постъпленията от акцизи към края на април са със 113,8 млн. лв. повече спрямо същия период на предходната година. Горанов смята, че тази тенденция ще продължи.

„Към 30 април бюджетната позиция „излишък“ е в размер на 1,066 млрд., което е най-доброто фискално изпълнение спрямо последните години, съпоставимо с това от 2008 г. За сравнение, миналата година, по една или друга причина, салдото при съпоставим размер на разходите по бюджета беше отрицателно – в размер на 864 млн. Искам да ви уверя, че проблемите, свързани с контрабандата и избягването на плащането на данъци и кражби от българския бюджет, е не само в българските митници и това е проблем на постоянен анализ и въздействие от страна на българските правораздавателни органи“, каза Горанов, цитиран от БНР.

Правителството взема решителни мерки за справяне с корупцията по митниците, предстои да бъдат монтирани камери на най-големите ни гранични пунктове, за да се намали човешкият фактор, обяви още министърът.

Полицай: -Защо колата ви се движи на зиг-заг? -Ами, изпих няколко чаши. -Това не е причина да давате на жена си да кара.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Ниска активност на изборите в Република Сръбска

Свят Преди 2 часа

На една от секциите е докладван случай, при който човек, който вече е гласувал, е участвал повторно в процеса

<p>Клавиатурата изчезва заради поколението &quot;Алфа&quot;&nbsp;</p>

Поколение "Алфа" маха клавиатурата: Младите хора никога няма да се налага да пишат мейли

Любопитно Преди 2 часа

Клавиатура може да е следващото устройство, което ще изчезне

Макрон: Франция върви към доброволна военна служба

Макрон: Франция върви към доброволна военна служба

Свят Преди 4 часа

Франция преустанови наборната военна служба през 1997 г., по време на президентството на Жак Ширак.

,

7 души арестувани за разпространение на над 30 кг марихуана в Стара Загора

България Преди 5 часа

Полицейски операции на ОДМВР и ГДБОП разкриха мрежа за разпространение на наркотици в малки населени места

,

Нов протест срещу разширяването на платените зони за паркиране в София

България Преди 6 часа

Зам.-кметът по направление „Транспорт и градска мобилност“ Виктор Чаушев е провел среща с организаторите

Проверяват готовността на зимните ни курорти

Проверяват готовността на зимните ни курорти

България Преди 6 часа

Министерството на туризма проведе няколко работни срещи

Министерството за правителствена ефективност на САЩ бе разформировано

Министерството за правителствена ефективност на САЩ бе разформировано

Свят Преди 7 часа

Критици посочват, че инициативата, стартирала с голям шум, е донесла малко реални икономии

Тръмп: Киев не прояви благодарност относно предложения план за мир в Украйна

Тръмп: Киев не прояви благодарност относно предложения план за мир в Украйна

Свят Преди 7 часа

По думите му предложението на Вашингтон „не е окончателно”

Мерц е скептичен за плана на Тръмп за мир в Украйна

Мерц е скептичен за плана на Тръмп за мир в Украйна

Свят Преди 8 часа

Това каза той на срещата на Г-20 в Йоханесбург

,

Канада готова да поднови търговските преговори със САЩ, когато е "уместно"

Свят Преди 8 часа

Това заяви премиерът на Канада Марк Карни

Почина журналистът Борислав Банев

Почина журналистът Борислав Банев

България Преди 9 часа

Професионалният му път преминава през редица водещи медии за култура и лайфстайл

<p>Почина&nbsp;любимият моден дизайнер на принцеса Даяна</p>

Почина Пол Костело, любимият моден дизайнер на принцеса Даяна

Свят Преди 9 часа

Той си е отишъл от този свят на 80-годишна възраст

Фон дер Лайен: Границите на Украйна не могат да бъдат променени със сила

Фон дер Лайен: Границите на Украйна не могат да бъдат променени със сила

Свят Преди 9 часа

Европейският съюз трябва да има централна роля в мирното споразумение за страната, отбеляза председателката на ЕК