Европейската комисия призова днес България да гарантира спазването на принципите на прозрачност, равнопоставено отношение и недискриминация при сключването на договорите в обществената сфера.
Това съобщи днес комисията, която обяви предприетите процедури срещу всяка от държавите в ЕС по отношение на спазването на европейското законодателство.
В съобщението се отбелязва, че призивът е отправен заради договор за осигуряването на дейността на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Според комисията в организирания конкурс са били поставени нечестни условия, дали предимство на български дружества, чиито седалища са в България или които притежават лиценз, издаден за една конкретна държава в ЕС.
ЕК ще изчака в двумесечен срок обяснението от българските власти по този случай, определен като нарушение на общностното право, и си запазва правото да предаде въпроса на Европейския съд.
На 5 август 2008 г. ЕСО открива процедура за избор на въоръжена охрана за производствени съоръжения, собственост на дружеството и на Националната електрическа компания. Очакваната стойност по договора е един милион евро за срок от 36 месеца.
Поставянето на критерий като притежанието на лиценз за една конкретна държава (в случая - Великобритания), без да бъдат приемани еквивалетните сертификати, както и поставянето на условия за достъп, потвърден единствено от българските власти, противоречи на принципите за еднакво отношение и недискриминация, отбелязва ЕК.
В съобщението се уточнява, че един от критериите е бил добавен в хода на конкурса, което е отчетено като противоречие с принципите на прозрачност и еднакво отношение.
Тези действия може би са имали отрицателно влияние над дружествата, които не са успели да участват в процедурата, както и над гражданите, тъй като сключеният договор може би не е доставял най-добрите условия срещу най-добрата цена, се посочва в съобщението.
Миналата седмица Европейската комисия ни упрекна и че управлението и планирането на публичните финанси в България не са достатъчно прозрачни.
България трябва да продължи с ефективното изпълнение на бюджета си, за да коригира прекомерния дефицит през 2011 г., като същевременно увеличи дела на стимулиращите растежа публични разходи, препоръча ЕК в доклад за българската икономика.
Да се ускори реформата на пенсионната система е друга от препоръките за българската икономическа политика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!