Една четвърт от българите издържа останалите.
Това каза пред БНР Светла Костадинова, програмен директор на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Нашата логика е, че не може толкова дълго малка част от обществото да финансира мнозинството, обясни тя.
По думите й има големи групи, които разчитат изцяло на бюджета.
"Ресурсът идва от работещите, които са по-малката група и се преразпределя през различни програми. Групите, които разчитат на бюджета са по-голямата част", каза Костадинова.
Има група от около милион и половина-два, която не разчита на помощи. Тези хора издържат всички останали, обясни тя. Според икономистите от ИПИ обаче не се прави нищо тези хора да се увеличават, да се създават работни места, да се правят реформи.
Институтът представи днес своя алтернативен държавен бюджет за 2013 г.
ИПИ предлага устойчиво балансиран бюджет, каза в Националния пресклуб на БТА Петър Ганев - директор на института, при представянето му.
Вместо заложените от Министерския съвет в проекта за бюджет 30,528 млрд. лева приходи, които са 37,5% от Брутния вътрешен продукт (БВП), експертите на ИПИ предлагат държавата да събере чрез данъци 29,105 млрд. лева или 35,7% от БВП.
Според разчета на ИПИ общите разходи за идната година не трябва да са 30,7 млрд. лева, а 28,168 млрд. лева.
Икономистите на ИПИ предлагат да има по-ниски данъци
- да се премахне данък "дивидент" (сега 5 на сто), а данъкът за едноличните търговци да е 10% (сега е 15%). Предлага се и премахване на други неефективни данъци, например на данъка върху наследствата, и намаляване на държавни и общински такси.
От ИПИ искат да отпаднат и данъчните преференции.
Примери за такива преференции според тях са преотстъпването на данъка за земеделските производители (60 млн. лв. за 2011 г.), необлагаемите ваучери за храна (200 млн. лв. необлагаеми през 2013 г.), признатите разходи за дейността при облагане на физическите лица (над 60 млн. лв. загуби за бюджета за 2011 г.) ниската ставка на ДДС за туризма (над 100 млн. лв. загуби за бюджета за 2011 г.).
Икономистите предлагат "свиване" на текущите разходи (заплати, издръжка, привилегии) в публичния сектор с 10 на сто спрямо планираното и събиране на повече собствени приходи, вместо трансфери, което може да стане в университетите.
Предлага се също и ограничаване на субсидиите поне с 25% спрямо планираното - основно помощи за земеделие и субсидии за железопътен транспорт.
От ИПИ искат да се направи пенсионна реформа с избор за работещите дали да се осигуряват в НОИ, или да спестяват в лична пенсионна сметка.
Държавата трябва да признае пенсионните задължения и в зависимост от данъчните приходи да индексира текущите пенсии.
В здравната реформа се иска разбиване на монопола на НЗОК и пренасочване на два процентни пункта от здравната вноска към избран частен здравен фонд. Сега се плащат осем процента от доходите като осигуровка "здраве".
"Вместо плащане в общия кюп за здраве, част от вноската ще отговаря изцяло на личните предпочитания. Това е истинска политика на стимулите, която дава избор, а не такава, която просто обявява всички некоректни платци за престъпници", посочиха от ИПИ.
Алтернативният Бюджет 2013 разглежда бюджета като инструмент за растеж
с фокус върху средната класа и работните места, тъй като това е единственият път за осезаемо излизане от кризата и намаление на бедността, смятат експертите на института.
Опитът от последните години показва, че политиката на дефицитно харчене и отлагане на реформи не работи - 2013 г. ще бъде петата поредна година на дефицитно харчене, а заетостта продължава да върви надолу, отбелязаха от ИПИ.
Още икономически и финaнсови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!