Срещу спекулата с еврото: Правителството се обединява с бизнес и синдикати
Източник: iStock photos/Getty images

М инистър-председателят Росен Желязков подписа в Министерския съвет меморандуми за сътрудничество с водещи работодателски, синдикални и браншови организации. Инициативата на правителството цели да осигури защита на потребителите и да предотврати нелоялни търговски практики и необосновано покачване на цените в процеса на въвеждане на еврото в България.

Желязков: Държавата има механизмите за спокойното и плавно въвеждане на еврото

Целта на споразуменията е да се установи устойчива рамка за партньорство и съгласувани действия, които да гарантират стабилност и предвидимост и да засилят общественото доверие в прехода към единната европейска валута.

Основният фокус на меморандумите е предотвратяването на нелоялни търговски практики, които биха могли да доведат до изкуствено завишаване на цените на стоките и услугите при преминаването от лев към евро.

Експеримент преди еврозоната: Можем ли да оцелеем в София само с евро

В събитието ще взеха участие представители на двата основни синдиката – КНСБ и КТ „Подкрепа“, както и на Асоциацията на организациите на българските работодатели.

Към инициативата се присъединяват и водещи браншови структури като Асоциацията на банките в България, Асоциацията на организациите на българските работодатели, Алианс на технологичната индустрия, Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, Асоциацията на българските застрахователи, Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници, Българската асоциация на управляващите дружества.

"Меморандумът за сътрудничество с работодателските организации и синдикатите е тристранният формат, в който българската икономика, правителството и синдикати изграждат устойчивата и предвидима среда за правене на бизнес, за повишаване благосъстоянието на народа и за защита на социалните и икономически права на гражданите. Това е и основната цел, към която всички ние, обединени, се стремим с въвеждането на еврото в страната", каза премиерът Росен Желязков.

"Целта на тези работни взаимоотношения е ефективно, плавно и безпроблемно въвеждане на еврото в интерес на потребителите и на икономическите оператори в страната", каза още той.

Премиерът обясни, че целта е предотвратяването на всякакви опити за необосновано повишаване на цените на стоките и услугите.

"Правната рамка е достатъчно ясна и категорична и е разписана със Закона за въвеждането на еврото", допълни още той.

"Въвеждането на еврото не може да доведе до повишаване цените на стоките и услугите, освен поради наличието на обективни икономически фактори - войната в Украйна, ръст на цените на енергоносители и други", обясни министър-председателят.

Той обаче подчерта, че такива фактори засега няма.

"Всяко увеличение, без наличието на ценообразуващи елементи, които обективно да обуславят това, ще се считат за форма на спекула", заяви още премиерът.

Желязков допълни, че е предвидено инфлацията за тази година да не надхвърля 3%.

Президентът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов посочи, че предизвикателствата са две:

  • контролът на цените;
  • компенсиране на доходите на работещите заради „разклащания”, които ще се опитат да прехвърлят върху еврото.

Добри Митрев, председател на УС на Българска стопанска камара, заяви: "Ние поемаме ангажимент цялото знание по отношение на касателството на икономическите оператори при въвеждането на еврото, по максимално ясен и коректен начин, да бъде сведено до икономическите оператори – до всички производители, преработватели, търговци, самоосигуряващи се лица".

"Имаме и морален ангажимент към хората, които създават добавената стойност в България. Ние имаме пълна отговорност да им представим  истината за еврото - не просто ползите, а истините", каза още Митрев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 3 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 5 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 5 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 6 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 6 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 7 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 7 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 8 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 8 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 9 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 9 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 9 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 9 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 9 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“