Финансовото предложение на Русия за АЕЦ "Белене" не е безсрочно, за разлика от договора за изпълнение на строителните работи.
Това заяви ръководителят на руската корпорация "Росатом" Сергей Кириенко, цитиран от РИА Новости.
"Убедени сме, че проектът е рентабилен и ефективен и сме готови да инвестираме в него собствените си пари. Друг е въпросът, че ще инвестираме средства, докато той е рентабилен.
Към днешна дата това е така. Но ако се отлага, ще дойде момент, в който икономическата ефективност на проекта няма да бъде толкова очевидна.
Разбира се, нашето предложение зависи и от други наши проекти, тъй като ние нямаме безкраен запас от пари", посочи ръководителят на "Росатом".
Руското предложение за финансиране на проекта за българската АЕЦ "Белене" остава в сила, а самата централа може да бъде построена много бързо.
"Централата може да бъде построена много бързо, тъй като почти всичко е готово. Важно е, че разходите (за оборудване) са направени по старите цени.
Централата е определено по-евтина, отколкото по новите проекти. Затова сме готови да инвестираме в проекта свои средства - толкова, колкото определи за необходимо правителството на България - 100%, 51%, 49%.
Затова мисля, че предложението ни е уникално. То не може да не бъде уникално - строеж в такива срокове и при такова финансиране", посочи Кириенко.
България иска ние да финансираме изцяло станцията, а за България да останат 51%, допълни той.
По думите му сега "Росатом" изготвят предложение, което ще позволи това да стане.
Никой не е спирал работата по договора за АЕЦ "Белене"
- руските предприятия продължават да правят оборудване за АЕЦ, а проектантските институти подготвят техническата документация, добави Кириенко.
Във връзка с това той посочи, че когато работите бъдат приети и изпълнени от българска страна, те трябва да бъдат платени.
По повод арбитражния спор между НЕК и руската компания "Атомстройекспорт", която е дъщерна компания на "Росатом" и главен подизпълнител на съоръжението АЕЦ "Белене", Кириенко посочи, че е напълно приемливо спорът между стопански обекти да бъде решаван от съдебните органи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!