Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) продължава да проучва четири фирми за картелно споразумение на пазара на течните горива.
Това заяви председателят й Петко Николов каза пред журналисти.
Разследването е и за злоупотреба с господстващо положение по отношение на една от фирмите.
Николов участва във форума "Тенденции и предизвикателства в политиката по конкуренция".
Проучваме всички доказателства, когато приключим, ще излезем с решение, допълни той.
Николов посочи, че не може да се даде срок кога ще стане това, защото решението зависи от обема и характера на доказателствата.
Ако те са категорични и преки, установяващи наличието на такова споразумение, ще приключим максимално бързо, каза председателят на комисията.
При картелно споразумение обикновено доказателствата не са преки, трудно се установява наличието на такова споразумение и процесът от обективна страна се забавя, добави Николов.
Бойко Борисов: Картели се създават лесно
Премиерът Бойко Борисов, който също присъства на форума, заяви, че е важно да не се допускат монополи и картели и Комисията за защита на конкуренцията да реагира своевременно, за да се предпазят българските потребители и производители.
Премиерът отбеляза, че България е малък пазар и много лесно могат да бъдат създадени монополи и картели, дори и между много големи вериги - главно на храни и горива.
Борисов заяви, че това правителство се старае стриктно да спазва всички евродирективи.
Страната ни спазва споразумението от Маастрихт, имаме три процента бюджетен дефицит, най-ниски данъци в ЕС и правим своите реформи, така че колкото може българските граждани да преодолеят кризата по-леко, каза премиерът.
Той посочи, че страната се нуждае от силна Комисия за защита на конкуренцията. Николов е избран от предишното мнозинство в парламента, ние сме му потвърдили мандата, така че той се радва на комфорт при вземане на решения, допълни премиерът.
Географското положение на страната - до държави, които не са в ЕС и в частност до Турция, където се влагат от държавата огромни дотации в производството на селскостопанска продукция, прави България слабо конкурентна, отбеляза премиерът.
Включително производството на селскостопански продукти в Европа, в които и ЕС, и националните бюджети, влагат огромни пари и когато отидат на борсата и дойдат да ги изкупят от Китай, от Индия, всъщност всички европейци на два пъти през ЕС и през вътрешните бюджети дотираме това производство, което излиза извън Европа, заяви Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!