България ратифицира споразумението за строителство на газопровода "Набуко" (Nabucco-Pipeline.com), по който от Прикаспийския район към Европа ще бъде транспортиран газ, заобикаляйки Русия.
Единодушно решение за това бе взето на 3 февруари от българската страна.
Българските депутати обаче не бързат да ратифицират споразумението за "Южен поток" (South-Stream.info), пише в днешния си брой руският в. "Правда".
Ратификацията на "Набуко" дойде няколко дни, след като към премиера Бойко Борисов се обърна турският му колега Реджеп Тайин Ердоган.
"България и Турция са две страни, обвързани с изпълнението на този важен проект. Трябва да се ускори изпълнението му. Аз лично помолих г-н Борисов, който обеща да бъде още по-активен по този въпрос", заяви Ердоган, отбелязва "Правда.
Изданието допълва: "Както се вижда от вчерашното гласуване, българският премиер изпълни обещанието си".
Руският вестник припомня, че споразумението за "Набуко" бе подписано на 13 юли 2009 г.
Освен България, то бе подписано от Турция, Румъния, Унгария и Австрия.
Европейската комисия, която иска чрез "Набуко" "да намали зависимостта на ЕС от руския гази", лобира за проекта, допълва "Правда".
Ориентировъчната стойност на газопровода е 7,9 млрд. евро, а пропусквателната му мощност - 31 млрд. кубични метра.
Началото на строителството е планирано за идната година, а приключването - 2014-2015 г.
Освен към "Набуко" България е заявила желанието си да се присъедини и към строителството на "Южен поток".
Планира се този газопровод да мине по дъното на Черно море. Получател на синьо гориво е същата Европа, а доставчикът - Русия. Съответните документи България е подписала през зимата на 2008 г. и пролетта на 2009 г.
Миналото лято в Българи се смени властта и премиер стана ориентираният повече към ЕС и НАТО лидер на десните сили Бойко Борисов, припомня "Правда".
Борисов заяви, че трябва да бъдат проверени големите енергийни проекти с участието на Русия, за да се види дали има корупционен елемент.
И изпълнението на "Южен поток", и на петролопровода Бургас - Александруполис, където водеща роля играе пак Русия, бе спряно, подчертава руското издание.
Между другото, премиерът Борисов се опитва да лавира и да отрича, че неговата страна не иска да участва в проекта за руския газопровод.
"Ще се запознаем с подробностите, но мисля, че по "Южен поток" ние нямаме проблеми", каза Борисов през септември миналата година.
Проблем няма, но защо тогава парламентът досега не е ратифицирал споразумението за руския газопровод?
Вместо да направи това "той послушно изпълнява волята на турския премиер. И, очевидно, на някои ръководители на Евросъюза, лобиращи за "Набуко"," отбелязва "Правда".
Не е изключено чрез вчерашното гласуване в парламента българските власти се опитват да окажат натиск върху Русия, за да получат от нея повече пари за строителството на "Южен поток", завършва руският всекидневник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!