От 2019 г. Европа ще получава газ по "Шах Дениз 2"
Източник: ЕПА/БГНЕС

К онсорциумът "Шах Дениз" обяви окончателното си инвестиционно решение за разработването на газовото находище "Шах Дениз 2" в Каспийско море.

Това решение отключва плановете за разширяване на Южнокавказкия газопровод през Азербайджан и Грузия, изграждането на Трансанадолския газопровод (TANAP) през Турция и за изграждането на Трансадриатическия газопровод (TAP), преминаващ през Гърция и Албания и достигащ до Италия.

Взети заедно, тези проекти, както и газопреносната инфраструктура към България, ще създадат нов Южен газов коридор към Европа.

Общата стойност на проектите за разширяване на втория етап на "Шах Дениз" и Южнокавказкия газопровод (SCP) ще бъде около 28 млрд. долара.

16 милиарда кубически метра газ годишно, произведени от находището Шах Дениз, ще бъдат пренасяни близо 3500 км. за да осигурят енергия за милиони потребители в България, Грузия, Турция, Гърция и Италия.

Първите доставки на газ се очакват в края на 2018 г. с продажби за Грузия и Турция; първите доставки за Европа ще бъдат осъществени около година по-късно.

Направихме реална стъпка по отношение на диверсификацията на доставките на газ към България, заяви министър-председателят Пламен Орешарски, който присъства на подписванео на споразумението в Баку.

Европейската комисия (ЕК) приветства днешното инвестиционно решение за добиването на газ от газовото находище Шах Дениз II в Азербайджан, съобщиха от представителството на ЕК. Това дългоочаквано решение потвърждава, че

Европа ще получава по 10 млрд. м3 годишно от края на 2019 г.

Всички досегашни решения за газовият транзит от Азербайджан – включително изборът на тръбопровода TAP за доставките до Европа, зависеха от това финално решение.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви по този повод: „Днешното решение на консорциума „Шах Дениз ІІ“ отваря стратегическа възможност за по-стабилна енергийна сигурност в Европа.

След съвместната декларация, която подписахме с президента Алиев през януари 2011 г., този важен ход ще осигури на ЕС директен достъп до газ от Каспийско море. Това е ключов момент за диверсификацията на енергийните ни доставки, от която ще се възползват европейските потребители и предприятия.“

Европейският комисар по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер заяви: "Решението за отварянето на южния газов коридор е истински пробив. По-нататъшното му разширяване има потенциал да задоволи до 20% от газовите нужди на ЕС в дългосрочен план."

Повече от 18 млрд. евро ще бъдат инвестирани в платформи и изграждането на подводни кладенци за добив на 16 млрд. м3 газ годишно. Съгласно предишни споразумения, от края на 2019 г. Турция ще получава по 6 млрд. м3, а Европа – 10 млрд. м3 годишно.

Договорите за продажба на природен газ за Европа бяха подписани през септември 2013 г. Компаниите, които ще купуват газ в Италия, Гърция и България са общо девет: Axpo Trading AG, Булгаргаз ЕАД, DEPA Public Gas Corporation of Greece SA, ENEL Trade SpA, E.ON Global Commodities SE, Gas Natural Aprovisionamientos SDG SA, GDF SUEZ SA, Hera Trading srl, и Shell Energy Europe Limited.

Шефът към служителя: – Защо закъсня? – Шефе, алармата ми не звънна... явно съм я настройвал на режим "работа от вкъщи".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нова организация на сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село"

Нова организация на сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село"

България Преди 31 минути

Ще се стигне ли до криза с отпадъците на София

Дрон над летището във Франкфурт, 41-годишен мъж е арестуван

Дрон над летището във Франкфурт, 41-годишен мъж е арестуван

Свят Преди 2 часа

Няма данни 41-годишният задържан да има връзка с Русия

<p>&quot;Това е една от най-варварските руски тактики&quot;</p>

Украински министър след атаката срещу пътнически влак: Това е една от най-варварските руски тактики

Свят Преди 3 часа

Министърът поясни, че срещу гарата са били извършени две последователни атаки

Край на изборния ден в Чехия: Кой ще управлява страната?

Край на изборния ден в Чехия: Кой ще управлява страната?

Свят Преди 3 часа

Резултатите от повечето избирателни райони ще станат ясни най-късно днес вечерта

<p>Д-р Гергана Николова обясни как да се предпазим от грип</p>

Д-р Гергана Николова: Най-добре е да се ваксинираме, а не после да се чудим как да се лекуваме

България Преди 3 часа

Трябва да бъдем отговорни както за собственото си здраве, така и за това на останалите, смята специалистът

Израел е нанесъл удари в Газа въпреки призива на Тръмп

Израел е нанесъл удари в Газа въпреки призива на Тръмп

Свят Преди 4 часа

20 къщи са били разрушени по време на нощните бомбардировки, твърди Махмуд Басал

<p>Бурята &quot;Ейми&quot; спря десетки полети на летище&nbsp;в Амстердам</p>

Бурята "Ейми" спря десетки полети на летище "Схипхол" в Амстердам

Свят Преди 4 часа

Кралският метеорологичен институт на Нидерландия издаде предупреждение за ветрове, достигащи 90 км/ч по нидерландското крайбрежие

Световни реакции на призивите на Тръмп за край на бомбардировките в Газа

Световни реакции на призивите на Тръмп за край на бомбардировките в Газа

Свят Преди 4 часа

Групировката "Хамас" каза, че е готова да освободи заложниците и се съгласи с някои от условията в плана на Тръмп

Вряла вода от цистерна нанесе изгаряния на майка и дете в Златоградско

Вряла вода от цистерна нанесе изгаряния на майка и дете в Златоградско

България Преди 4 часа

По-тежко е пострадала жената, която е с изгаряния по тялото от първа, втора и трета степен

Вълна от протести заля Европа заради войната в Газа

Вълна от протести заля Европа заради войната в Газа

Свят Преди 4 часа

В Италия се събраха над 2 милиона души на демонстрация в подкрепа на жителите на Газа

Израел е готов за мирни преговори в Египет по плана на Тръмп

Израел е готов за мирни преговори в Египет по плана на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Представителите са готови да заминат до ден

Гуцанов: Санкциите в резултат на засилените проверки срещу сивия сектор са за около 10 млн. лв.

Гуцанов: Санкциите в резултат на засилените проверки срещу сивия сектор са за около 10 млн. лв.

България Преди 5 часа

Той подчерта, че приходите от платени данъци в бюджета през тази година са нараснали, но не се ангажира с точна сума на увеличението

Още един съквартирант напуска Big Brother тази вечер

Още един съквартирант напуска Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 5 часа

Зрителите могат да подкрепят четиримата номинирани в приложението NOVA PLAY

Провокативният Симеон Кралев се завръща на Арената на “Игри на волята” тази вечер

Провокативният Симеон Кралев се завръща на Арената на “Игри на волята” тази вечер

Любопитно Преди 5 часа

Той ще участва в кастинг битка срещу любител на екстремни преживявания

Стрелба в Ница, двама убити и петима ранени

Стрелба в Ница, двама убити и петима ранени

Свят Преди 5 часа

По случая тече разследване по подозрение в предумишлено убийство