Обмислят се промени в Закона за енергетиката, с които малките и средни предприятия да излязат на свободния пазар на електроенергия.
Това съобщи председателят на комисията за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
Досега цените за тях и за битовите потребители бяха определяни от регулатора.
Според закона ДКЕВР определя цените на тока за битовите потребители, административните учреждения и предприятията с до 50 души персонали и с оборот до определена граница.
Във връзка с необходимостта от либерализиране на пазара бизнесът трябва да излезе на свободния пазар, заяви Семерджиев.
Той добави, че има опасения дали малките и средни предприятия са готови сами да си търсят снабдител на ток, затова на първо време функцията на краен снабдител може да се поеме от НЕК.
Излизането на всички индустриални предприятия на свобдния пазар
не означава, че те ще плащат по-високи цени за електроенергия,
увери още Семерджиев. По неокончателна и непотвърдена информация в момента цената на електроенергия на свободния пазар е сходна с тази на регулирания, каза председателят на ДКЕВР и добави, че по-точни данни ще има към края на годината.
Основната разлика между свободния и регулирания пазар е в подхода - всички потребители на регулирания пазар знаят цената на електроенергията за една година напред, докато на свободния пазар има колебания в цената в зависимост от търсенето и предлагането, обясни Семерджиев.
Промените в цената ще са по-чести, но в крайна сметка като се сложи чертата, няма да загубят тези, които са на свободния пазар, добави той.
Ангел Семерджиев заяви, че със сигурност на свободния пазар трябва да излязат предприятията, присъединени към мрежата средно напрежение.
Малките магазинчета и кафенета ще останат защитени потребители, добави той.
Критериите за това кои представители на бизнеса трябва да са на свободния пазар в момента се обмислят, но най-възможните критерии са количество потребление на електроенергия и това дали са към мрежа ниско или средно напрежение.
Икономическият министър: Токът за битовите потребители не бива да поскъпва
Внимателно трябва да се обмисли начинът за намаляване на броя на защитените потребители на ток, така че крайната цена на електроенергията за тях да не се оскъпи, коментира министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков.
Той обясни, че ако малките и средните предприятия се извадят от групата на защитените потребители, каквато идея се обмисля, количеството електроенергия за регулирания пазар ще бъде по-малко, а в него ще остане по-скъпата енергия, изкупувана по дългосрочните договори от ТЕЦ "Марица Изток 1" и от ТЕЦ "Марица Изток 3", както и от ВЕИ.
Парадоксално е, че ако либерализацията на пазара напредне, но не отиде докрай, "за защитените потребители чисто математически цената на тока ще се повиши; това няма да го допуснем и затова продължават все още анализите и дискусиите", заяви Трайчо Трайков.
Промените ще залегнат в Закона за енергетиката. Има различни варианти, въпросът е кой ще бъде избран, каза министърът.
През следващата година Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще бъде преструктуриран като Електроенергийният системен оператор ще бъде обособен в отделно дружество, обяви още министър Трайков.
Той каза, че и в момента БЕХ работи по-ефективно и това се вижда от финансовите му резултати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!