Ръстът на икономиката за второто тримесечие на 2011 г. вероятно е около 2 на сто растеж на годишна база, съобщават от Центъра за икономическо развитие (ЦИР).
Българската икономика определено преминава към растеж, но той е слаб и неравномерен, пише в редовния тримесечен доклад на ЦИР.
За ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) допринасят промишлеността и услугите
Нетният износ ще продължи да определя растежа. В ЦИР очакват известно ускоряване на общия икономически растеж на годишна база през третото тримесечие. За цялата 2011 г. растежът на БВП ще е 2.5 - 3%.
През първото тримесечие растежът на износа на стоки и услуги изпреварва значително вноса. Износът и вносът на стоки и услуги са се увеличили в реално изражение съответно с 24% и с 8.6% на годишна база.
След като през 2010 г. дефицитът по текущата сметка почти се стопи (до 1% от БВП), през първите пет месеца на 2011 г. текущата сметка е положителна. За целия период януари - май 2011 г. тя възлиза на 412.4 млн. евро или 1.1% от БВП (при дефицит 2.3% от БВП за периода година назад).
Съживяването на световната икономика е в основата на продължаващото динамично развитие на външната търговия. Общата стойност на износа за първите пет месеца на годината достига 8.025 млрд. евро, нараствайки номинално с 47.2% спрямо същия период на 2010 г.
Вносът расте с по-бавен темп (25.6%) и достига 8.885 млрд. евро.
Разликата в темповете на нарастване води до намаляване на дефицита в търговския баланс почти наполовина - от 1.62 млрд. евро преди една година на 0.86 млрд. евро в периода януари-май 2011 г.
Основен пазар за нашата икономика остава ЕС
(60.7% от общия експорт). Германия, Италия, Румъния, Гърция, Белгия продължават да са основни търговски партньори, но намаленото потребление в Гърция измести страната от второ на четвърто място сред най-големите ни пазари.
Експортът за балканските страни расте с над 50% и търговията с тях продължава да формира значително положително салдо.
Турция се оформя твърдо като втория по значение национален пазар след Германия.
За първите пет месеца на годината е регистриран значителен растеж на износа към страни като Индия, Китай, САЩ.
Вместо приток на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) през първите пет месеца на годината се наблюдава изтегляне на средства от страната (26.9 млн. евро или 0.1 на сто от БВП). Това се дължи на плащания по вътрешнофирмени кредити (373 млн.евро), като същевременно инвестициите в дялов капитал (265.2 млн.евро) са с около 22% по-малко от първите пет месеца на 2010 година.
Реинвестираната печалба (80.8 млн.евро) също е с 20% по-малко.
При все още слабото възстановяване на националната икономика и силно свития вътрешен пазар някои от чуждестранните компании предпочитат да насочват наличните финансови средства към изплащане на дълговете си вместо да инвестират в разширяване на дейността си.
Като цяло инвестираните средства са във вече съществуващи предприятия с чуждестранно участие.
Притокът на ПЧИ ще остане слаб и през следващите години
докато не се намерят нови печеливши сектори от реалната икономика, които да заменят досега търсените - недвижими имоти, финанси, услуги, твърдят експертите от ЦИР.
За 2011 г. експертите очакват ПЧИ да не надхвърлят обема от 2010 г. (1.6 млрд. евро), но е възможно да са по-ниски.
Инфлацията в България за 2011 г. няма да надхвърли миналогодишната - 4.5%, ако през второто полугодие на годината няма нови по-резки изменения в цените на горивата.
Според експерти на Центъра до края на годината безработицата ще бъде на нива около 9.5%, като в летния сезон ще се понижи и под тази стойност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!