България има известни трудности с конкурентоспособността, бюрокрацията, липсата на иновации, енергийната ефективност и транспортната инфраструктура.
Това пише в годишния доклад на Европейската комисия, който разглежда нивото на конкурентоспособността на държавите от ЕС.
Усвояването на структурните фондове, което е особено важно в изпълнението на тези задачи, остава изключително ниско в краткосрочен план се казва в доклада.
Комисията отбелязва, че правилното прилагане на механизъм за управление и контрол на фондовете би помогнало за лечението на това състояние, особено по отношение на съфинансираните от ЕС програми.
Сътрудничеството и координацията между изследователските институции и бизнеса все още е ограничено, отбелязва ЕК.
Прилагането на мерките от съществуващите иновационни програми е по-скоро слабо и липсват мащабни проекти в тези области, се посочва в доклада.
България има нужда да подобри административния си капацитет и да опрости съществуващите правила и процедури, за да ускори усвояването на фондовете във всички сектори, препоръчва комисията.
В краткосрочен план високите лихви по заемите, допълнителните изисквания и закъсняващите бюджетни плащания остават сериозна пречка пред бизнеса, отбелязва ЕК.
Докладът отчита, че в България равнището на производителността на труда на работещите в производството е най-ниско в целия ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!