България е на 56-о място по конкурентоспособност в света
Източник: Getty Images

Б ългария е подобрила своята позиция в световна класация за конкурентоспособност, сочи годишният доклад на Института за развитие на управлението в Швейцария (IMD), който е сред най-престижните бизнес центрове в света.

В класацията за 2014 г., представена в четвъртък,

България заема 56-о място –

изкачвайки се с една позиция нагоре, в сравнение с миналата година, когато е било най-слабото ѝ представяне от 2006 г. насам, но остава далеч от най-доброто си постижение – 38-о място през 2009 г.  

През 2014 г. три фактора будят притеснение:

постоянно ниското равнище на образованието, прозрачността на правителствените решения и бюджетният дефицит

Сред най-ниско оценените в доклада са дългосрочните фактори за конкурентоспособност -

околна среда, инфраструктура и здравеопазване.

Сред плюсовете са

подобрената експортна позиция и стабилността на публичните финанси.

Тежката криза на пазара на труда започва да утихва, но нивото на безработица остава високо, констатира докладът.

Основните предизвикателства и възможности за подобряване на конкурентоспособността за България са - въвеждане на реформи в публичната администрация и предлагане на повече и по-добри електронни услуги; увеличаване на финансовата подкрепа за образованието, въз основа на показани положителни резултати; намаляване на рисковете за енергийната сигурност чрез подобрение на енергийната ефективност и диверсификация на източниците и технологиите; засилване на качеството и независимостта на регулаторния контрол; както и справяне с корупцията по високите етажи.

Годишникът на световната конкурентоспособност 2014 на швейцарския институт оценява цялостното представяне на 60-те най-развити икономики в света, чрез 333 критерия, в сферите:

икономически показатели, ефективност на правителството, бизнес среда и състояние на инфраструктурата.

Класацията се основава на два вида данни. Първата група са твърди данни, базирани на статистики от международни организации – МВФ, Световната банка, МОТ, частни институции и национални източници, като партньорът от България е Центърът за изследване на демокрацията. Втората група са данни от ежегодно проучване, при което мениджъри оценяват ситуацията в собствената си страна чрез специално изготвен въпросник.  

Според данните от изследването

Съединените щати остават световен лидер по конкурентоспособност, следвани от Швейцария, Сингапур и Хонконг.

Изследването на института в Лозана сочи, че причина за успеха на САЩ се състои в устойчивостта на икономиката, подобряващите се показатели за безработицата и водещите позиции в областта на технологиите и инфраструктурите.

В първата десет попадат също Швеция, Германия, Канада, ОАЕ, Дания и Норвегия. На дъното на списъка са Аржентина, Хърватия и Венецуела.

„Няма единна рецепта как дадена държава да се изкачи в класацията за конкурентоспособност, тъй като това зависи до голяма степен от икономическата среда в самата страна“, заявява Артуро Брис, директор на Института за развитие на управлението. 

Институтът за развитие на управлението е сред най-престижните бизнес училища в света със седалище в Швейцария. От 1989 г. насам ежегодно бива публикуван доклад за конкурентоспособността.  Докладът позволява на всяко правителство да сравни ефективността на политиките си спрямо най-успешните страни в света и на големите международни и национални компании да планират потенциалните си инвестиции.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Никога не купувайте ягоди, ако забележите това - рискът е твърде висок

Любопитно Преди 36 минути

Дори само една повредена ягодка в контейнера може да съсипе цялата покупка за часове. Вижте кои са трите златни правила при избора на плодове и как правилно да ги съхранявате в хладилника

Сам срещу системата: Защо мъж с увреден слух чака 40 минути за връзка със Спешната помощ

Сам срещу системата: Защо мъж с увреден слух чака 40 минути за връзка със Спешната помощ

България Преди 1 час

Той не успял да се свърже със спешния телефон 112 по време на алергична реакция

<p>ГЕРБ още няма кандидат за президент: Първо разговори, после имена</p>

ГЕРБ още няма кандидат за президент, търси най-силната център-дясна номинация

България Преди 2 часа

Владислав Горанов призова за разговор между десните партии, а от ПП-ДБ напомниха за споразумението за общ кандидат

<p>Сменят ръководството на &bdquo;Информационно обслужване&ldquo;</p>

Сменят ръководството на „Информационно обслужване“: Държавата влиза на ускорен режим за дигитализация

България Преди 3 часа

Министър Иван Василев обяви рокади в дружеството, дигитален портфейл до края на годината и нов контрол върху обществените поръчки с изкуствен интелект

,

Откриха стотици мистериозни земетресения дълбоко под Антарктида

Любопитно Преди 3 часа

С помощта на AI учени засякоха над 500 труса под ледника Дейвид на дълбочина до 150 км. Феноменът се случва в зона без тектонични плочи и предизвика сериозни дебати в научния свят

14-годишно момче загина при тежка катастрофа край Разград

14-годишно момче загина при тежка катастрофа край Разград

България Преди 4 часа

Автомобилът излязъл от пътя, преобърнал се и се ударил в канавка край село Богданци

Йордан Камджалов пред Мон Дьо: В Берлин живеех само на хляб и ябълки

Йордан Камджалов пред Мон Дьо: В Берлин живеех само на хляб и ябълки

Любопитно Преди 4 часа

Маестро Йордан Камджалов в откровена изповед пред Мон Дьо за цената на гениалността, студентството на хляб и ябълки в Берлин и защо избра да твори в България, въпреки че я определя като „блато с делфини“

Снимката е илюстративна

Огнен ад на Евия: Евакуираха населени места, стотици огнеборци се борят с голям пожар

Свят Преди 4 часа

Силни ветрове разпалват нови огнища на острова, а властите мобилизираха самолети, хеликоптери и десетки екипи в опит да спрат разпространението на пламъците

<p>Частични избори&nbsp;в няколко населени места в страната</p>

Балотаж в село Бата: Избират нов кмет след отстраняването на Георги Георгиев

България Преди 5 часа

До предсрочния вот се стигна след окончателна присъда за купуване на гласове срещу досегашния кмет на поморийското село

Русия освободи 24 филипинци след намеса на президента Маркос

Русия освободи 24 филипинци след намеса на президента Маркос

Свят Преди 5 часа

Той повдигна въпроса по време на среща с руския президент Владимир Путин в Казан

Снимката е архивна

Кръвопролитие в Газа: Дете и журналист на „Ал Джазира“ сред най-малко деветте жертви на нови удари

Свят Преди 5 часа

Израел твърди, че е атакувал бойци на „Хамас“, а „Ал Джазира“ и палестински организации обвиняват армията в убийство на журналисти

<p>Паника в Единбург: Петима ранени при серия нападения</p>

Паника в Единбург: Петима ранени при серия нападения, разследват престъпление от омраза

Свят Преди 7 часа

Арестуван е 36-годишен мъж, а контратерористичното звено се включи в разследването заради съмнения, че атаките са били насочени срещу мюсюлмани

Издирват млада жена, изчезнала в Пирин

Издирват млада жена, изчезнала в Пирин

България Преди 7 часа

От събота следобед няма връзка с туристката, която е била придружавана от малко куче

Извънредно положение в Лос Анджелис заради голям пожар

Извънредно положение в Лос Анджелис заради голям пожар

Свят Преди 7 часа

Огънят е пламнал в частен хладилен склад

Смъртоносна жега в Гранд Каньон: Трима туристи загинаха, температурите скачат над 43 градуса

Смъртоносна жега в Гранд Каньон: Трима туристи загинаха, температурите скачат над 43 градуса

Свят Преди 7 часа

Властите предупредиха за екстремни горещини и призоваха посетителите да избягват преходи в най-опасните часове на деня

Марс

Мистерията „Марс“ се задълбочава: Ново откритие в метеорит обърка учените

Любопитно Преди 7 часа

Разчупването на метеорит, паднал на Земята от Марс, донесе неочаквано съкровище. Хвърлени дълбоко в скален фрагмент, учените откриха няколко зрънца гранат – минерал, който никога досега не е бил откриван в марсиански проби