И здръжката на живота за човек от 4-членно семейство (двама възрастни и две деца) към декември е 353,03 лева и е нараснала с 8,2% спрямо декември 2004 г., оповести директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ (KNSB-bg.org) Любен Томев.

За месец за домакинство от двама възрастни и две деца са необходими 1412,12 лева, за да могат да живеят нормално, допълни той.

Влияние за поскъпването оказва едновременното нарастване на цените на нехранителните и хранителните стоки, които през 2005-та са поскъпнали с 8,2% спрямо 2004 г.

За пет години от 2001-ва насам издръжката на живот се е повишила с над 28%, като през 2001 г. тя е била 274,56 лева, посочи Томев. Най-високи темпове на нарастване е имало през 2003-2005 г.

Линията на бедност по метода на КНСБ (изчисляване върху 77 жизненоважни стоки) е достигнала 143,79 лева. Общо през последните пет години границата на бедността е повишила своята стойност с 36,4%.

Докато през периода 2002-2004 г. са скачали предимно цените на нехранителните стоки, през изминалата година ръстът при двете групи стоки е бил изравнен.

При групата на хляба и зърнените храни поскъпването е с 9,7%, а при месото и месните продукти - 10,2%. Тези групи стоки оказват най-голямо отражение върху издръжката на живот заради по-високия си относителен дял в потребителската кошница, коментира Томев.

Сравнително по-високо е нараснала цената на хляб "Добруджа" - с 19%, особено през първите четири месеца на годината. През последното тримесечие по-значително са поскъпнали месото (с 29,1%) и сухите салами (със 17,9%).

Увеличението при млякото и млечните продукти е със 7,5%, при рибата и рибните продукти с 6,6%, а при животинските мазнини и растителните масла - с 2,1%. Единствено спад се наблюдава при яйцата - с 4,6%, посочи Томев.

Зеленчуците и плодовете също са поскъпнали - съответно с 8,8 и 15,6%. Характерното при тях е, че продукти като домати, краставици и пипер целогодишно са поддържали далеч над обичайните си цени, дори и през сезоните, които се смятат за благоприятни, коментираха синдикалистите.

В групата на захарта, меда, шоколада и захарните изделия покачването в цената е с 14,8%, почти колкото и при кафето, какаото и чая (с 14,7%).

Поносимо е поскъпването в групата на безалкохолните напитки - 1,9%, коментираха още от КНСБ. Ръстът при алкохолните напитки през изтеклата година обаче е много голям процент - 20,3, и то още преди повишаването на акцизните стоки.

При тази група стоки се очаква от началото на тази година да се регистрира поне още толкова нарастване на цената.

При нехранителните стоки през 2005-а също се наблюдава ръст през 2005-а, като жилищните наеми и разходите за поддържане на жилището са се повишили средно с 10,7%. Увеличението при наемите е най-високо - 20,8%.

Поскъпват още осветлението, отоплението и електроенергията - с 8,1%. Парното в по-големите и средните градове с над 18-20% по-скъпо, а като тенденция се очертава и по-високата цена на алтернативното гориво: дървата са повишили цените си с над 46%, въглищата - с над 18%.

По данни на топлофикационните дружества неплатените сметки за парно през 2005-а спрямо 2004 г. са нараснали с 12 млн. лева, отбелязаха от КНСБ.

Цените на облеклото и обувките също са се покачили спрямо 2004 г. - с 5,9%, като за тази група стоки е характерно, че през последните години е задържала едни и същи ценови стойности, дори се е наблюдавала дефлация, но през 2005-а е регистрирано увеличение.

Ръст със 7,1% има и в групата "лична хигиена и здравеопазване". Истинската цена на здравеопазването надхвърля повишаването в цените на лекарствата с 6,1%, а на доболничните и болничните услуги - средно с 11,7%, тъй като има нерегламентирани плащания, коментира Томев.

В групата "образование и свободно време" поскъпването е с 6,1%, като услугите, свързани с обучението, бележат по-висок скок (12,5%) в
сравнение с таксите и аудиовизуалната техника.

Поскъпването в групата за транспорт и съобщения е средно с 10,1%, а при автогоривата - 25,7%.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Лионел Меси обяви Ламин Ямал за безспорен лидер на новото поколение

Преди финала на Мондиал 2026: Меси посочи Ламин Ямал като бъдещия №1 в света

Любопитно Преди 1 час

Лионел Меси определи звездата на Барселона Ламин Ямал за най-добрия млад футболист в света. 8-кратният носител на Златната топка даде своята благословия за тийнейджъра с номер 10 точно преди финала на Световното първенство на 19 юли 2026 г.

Зловеща находка в Атина: Намериха куфар с разчленено женско тяло в изоставена сграда

Зловеща находка в Атина: Намериха куфар с разчленено женско тяло в изоставена сграда

Свят Преди 1 час

Ужасяващото разкритие е направено от бездомник в квартал „Кипсели“; със случая се заема новата Гръцка дирекция за борба с организираната престъпност

Евродепутатът Елена Йончева

Елена Йончева сезира Европол и Интерпол за политическо наблюдение през МВР

България Преди 3 часа

Евродепутатката алармира за злоупотреба с чувствителни лични данни от PNR системата без съдебно разрешение, ДПС атакува вътрешния министър в прокуратурата

Клаудия Шейнбаум и Доналд Тръмп

Мексиканската президентка изненадващо отива на финала на Мондиал 2026 по покана на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Мексиканската президентка промени графика си за сблъсъка между Испания и Аржентина; Хавиер Милей пропуска мача от суеверие

Исторически триумф за Делхи: „Скайрут“ изстреля първата индийска частна орбитална ракета

Исторически триумф за Делхи: „Скайрут“ изстреля първата индийска частна орбитална ракета

Свят Преди 4 часа

Успехът на „Мисия Аагаман“ отваря вратите за Индия в глобалната комерсиална битка срещу гиганти като SpaceX

Мисия за мир: Президентът на Ливан замина при Тръмп заради преговорите с Израел

Мисия за мир: Президентът на Ливан замина при Тръмп заради преговорите с Израел

Свят Преди 4 часа

Жозеф Аун ще обсъди в Белия дом изтеглянето на израелските сили и укрепването на примирието на фона на продължаващите боеве в южната част на страната

Люпчо Георгиевски

Български евродепутати алармираха ЕП за присъдата на Люпчо Георгиевски в РСМ

Свят Преди 4 часа

Докладчиците в сянка Станислав Стоянов и Ивайло Вълчев изпратиха писмо до всички свои колеги; Ангел Георгиев от „Възраждане“ сезира комисиите в Народното събрание

Американски медии: Разсекретените от Тръмп документи не доказват изборни манипулации

Американски медии: Разсекретените от Тръмп документи не доказват изборни манипулации

Свят Преди 4 часа

Въпреки твърденията за „шокиращи слабости“, докладите всъщност сочат, че системата в САЩ е изключително устойчива на външно влияние

При настоящите екстремни метеорологични условия в Близкия изток, разрушаването на водопреносната мрежа се превръща в смъртоносна заплаха за хиляди цивилни граждани

Хиляди в Иран са без питейна вода в 40-градусови жеги след американски удари

Свят Преди 4 часа

Обстрелът над критична инфраструктура засегна инсталация за обезсоляване; Вашингтон твърди, че целта е Ормузкият проток, но местни съобщават за поразени цивилни обекти

Всяка година на 18 юли край мемориала на летище „Сарафово“ се организира възпоменателна церемония в памет на жертвите

14 години от атентата на летище „Сарафово“: Денят, който промени България

България Преди 5 часа

На 18 юли 2012 г. терористичен атентат срещу автобус с израелски туристи край летище Бургас отне живота на шестима души и рани десетки, превръщайки се в най-тежкия терористичен акт в най-новата история на страната

Отварят за три дни границата между България и Сърбия край Белоградчик

Отварят за три дни границата между България и Сърбия край Белоградчик

България Преди 5 часа

Поводът е традиционният международен събор "Кадъ Боаз"

Пожар избухна в района на Баритна мина в Стара Загора

Пожар избухна в района на Баритна мина в Стара Загора

България Преди 5 часа

Стихията е погълнала голяма площ от сухи треви и пасища в близост до околовръстния път и овощни градини, седем екипа се борят с пламъците

Microsoft с рекорден ъпдейт за Windows заради AI опасности

Microsoft с рекорден ъпдейт за Windows заради AI опасности

Технологии Преди 5 часа

Изкуственият интелект има и своята опасна страна, като в случая на операционната система е, че хакерите използват технологията, за да намират слабости в нейната сигурност и това провокира мащабен отговор от софтуерния гигант

Албанският политик Енвер Ходжа (1908–1985 г., вторият отляво), първи секретар на Албанската партия на труда, открива изложба по случай 20-ата годишнина от създаването на Народната армия (комунистическия фронт), 19 юли 1963 г.

Защо ЦРУ не успява да свали Енвер Ходжа? Британски историк развенчава мита за ролята на двойния агент Ким Филби

Свят Преди 5 часа

Политологът Стивън Лонг твърди, че провалът на операциите срещу режима на Енвер Ходжа не може да бъде обяснен единствено с предателството на британския двоен агент

Задържани са седем души

Разбиха международна мрежа за трафик на мигранти, има арести и в България

България Преди 6 часа

При съвместна операция на България, Гърция, Румъния и Нидерландия са задържани седем души, а разследването разкри поне 12 незаконни курса към държави от ЕС

Битката на поколенията пламва в „Черешката на тортата“

Битката на поколенията пламва в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 6 часа

Артистични ястия, нестандартни вкусове и воля за победа от понеделник до петък в 20:00 ч. по NOVA