За истинските измерения на предизборната кампания обаче говорят не числата и процентите, а това, което става всеки ден в страната и което описват някои от вестниците, обобщава Българската редакция на Би Би Си.
По повод протеста на жена, болна от рак и лишена от лекарства поради неуредици в здравеопазването, "Монитор" публикува обширен коментар, в който между другото се казва:
"Мъртвите не могат да потърсят сметка от онези, които попълват статистиката на разходите. Затова и ведомството, отговарящо за здравеопазването, може спокойно да пъчи гърди, че тази година е похарчило за лекарства еди-колко си процента повече от миналата година. И че сме рекордьори по харчене на пари. Нищо, че търговете се бавят заради нечии интереси. Нищо, че през това време болните чакат и хлопат на плътно затворените врати."
"Неотдавна дечица с присадени бъбреци дори запалиха свещички пред портата на българското здравеопазване. Защото и те чакаха същото чиновническо благоволение, за да получат скъпоструващи лекарства, без които крехкият им живот отново ще започне да гасне. Голяма част от тези деца ще се върнат в центъра по хемодиализа само защото не са получавали правилните медикаменти. После ще си отидат от този свят", продължава вестникът.
"Междувременно някой министър ще открие старчески дом с джакузи и фитнесцентър за наболелите нужди на 90-годишни хора. Защото така трябва да бъде. Вчера няколко онкоболни получиха височайшето благоволение да се срещнат с министъра на здравеопазването в този си живот. Само за да научат, че искането им да получат лекарства е предизборен ход", заключава "Монитор".
По същия повод коментар публикува и "Дневник", който пише:
"Министърът на здравеопазването Славчо Богоев нарече протеста на болните от рак "политически" и дори откри в него търговски интереси. Министърът малко се разминава с истината. Вярно е, че вчера в България стартира предизборната кампания. Но е вярно също така, че за онкоболните (а те са 230 000) това кой ще бъде на власт след изборите в момента е по-малкият проблем. Истината е, че те всеки ден правят избор - както например една анонимна жена във варненския онкодиспансер точно преди година се отказа от терапията, за да може предназначеното за нея лекарство да бъде дадено на дете."
Също толкова предизборно, но близо до живота, звучи и коментарът на Евгений Дайнов в "Сега" по повод твърдението на български министър, че винаги може да намери пари за магистрала "Тракия":
"На арената на управлението въртят един и същи филм от години... И всеки път се питаш, как е възможно тия да не са си взели поука от предишните? После виждаш историческото заглавие на "Капитал": "На пазара на труда: търсят се мозъци, предлагат се мускули" - и всичко си идва на местата.
Поводът за подобни печални разсъждения беше реплика на пословичния г-н Церовски, която случайно подочух онзи ден, преминавайки от един тв канал на друг. Беше по повод това, че от Брюксел могат да обявят сделката за магистрала "Тракия" за онова, което е (нарушаваща всички правила и норми); а пък от Европейската банка за развитие може да си искат обратно заема. Репликата на министъра беше от юнашкия епос: "К'ви са тия? Ще им върнем парите, голяма работа, не са единствената банка на този свят..."
Коментарът в "Сега" завършва със заключение, че преди избори някои политици губят дори чувство за самосъхранение.
"Труд" анализира депутатските листи на НДСВ под заглавие "Ненужни след употреба", като отбелязва имената на отпадналите от тях по волята на премиера Сакскобургготски, който ги е редил лично, и заключава:
"Той си остава цар. Другите са поданици. И всеки е длъжен да се постави в услуга на царската му воля. Затова и всеки бе наказан според заслугите си пред царя."
Вестникът споменава и имената на "наказаните", сред които са Йордан Лечков, Любка Качакова, Милко Ковачев, Милена Милотинова, Димитър Цонев и др.
"24 часа" информира, че правителството е сезирало Съвета за електронните медии за предизборен клип на ОДС, който използва образа на министър-председателя.
Според неговия говорител Димитър Цонев "трябва да се направи анализ дали клиповете не уронват доброто име и реномето на премиера..."
Всички вестници с известно закъснение са забелязали, че евентуално френско "Не" на референдума за европейската конституция може да забави членството на България в ЕС.
"Дневник" резюмира това със заглавие на първа страница "Стара Европа задрасква 2007-а", като обяснява, че "френско "Не" и бъдещата власт в Германия минират присъединяването на България..."